Trump’tan Medya Yöneticilerine Fırça !

3059

Trump Başkan seçildi ve basına giydirmeye başladı.

Seçilmiş başkan Trump, NewYork’da malikanesinde yaptığı toplantıda pek çok kimsenin duymaya alışkın olmadığı eleştirileri ile medya yöneticilerini tabiri caizse haşlamış. ”Bir oda dolusu yalancı ile birlikteyim sizler dürüst olmayan insanlarsınız” diyerek içinde başkan adayı iken tam olarak ifade edemediği pek çok hissiyatı bir makinalı tüfek gibi birbiri peşi sıra sıraladı diyen isminin açıklanmasını istemeyen kaynaklar aynı zamanda Türkiye’de uzantısı bulunan bir kanalın üst düzey yöneticisine parmağını uzatıp özellikle kanalınız yalancılar ve namussuz dolu anlamında ağır eleştirilerini sarf etmiş. Trump medya ilişkisi kampanya başlangıcından bu yana sağlıklı değildi fakat başkan seçildikten sonra aynı sorunlu sürecin devam edeceği ihtimali gündeme girmiş oldu.

trump

Newyorker haber sitesine isminin açıklanmasını istemeyen bir toplantı katılımcısı kampanya döneminde ki gibi yüksek perdeden tehditler ve blöfler ile basını sindirmeye çalıştı diyerek toplantıyı kısaca özetledi. Trump sesini yükseltmeden konuşmasını yaparken Amerikan anayasasında yer alan 1. ek maddeyi hiç anlamadığını bir kez daha kanıtladı diyen bir başka katılımcı medya olarak bizlerin kendisinin düşündüğünün aynısını düşünmek zorunda olduğumuzu sesli olarak  ifade ettiği bir toplantıdan başka birşey değildi bu toplantı diye yaptığı yorumda Trump her zaman ki Trump diye yorumunu tamamlamış.

Chris Sanchez ise yazdığı yorumda toplantıya katılanların başlangıçta tek tek eline sıkan samimi karşılayan seçilmiş başkan Donald Trump’ın daha sonra içini döktüğünü ve odada bulunan herkesi tek tek tahrip edici yalancılar ve güvenilmez, dürüst olmayan basın mensupları olduğunu dile getirip kampanyası süresince kendisi aleyhine nasıl gündem çarpıtan, taraflı yayınlar yaptıklarını ifade ettiği konuşması sırasında CNN medya kuruluşunu kurumsal olarak bütün çalışanlarının yalancı ve namussuzlardan oluştuğunu ifade ederek bu kurumla daha bitirilmemiş hesabı olduğunun altını çizmiş.

Amerika gibi kurumsal medya kuruluşlarının fazlalığı, bu kurumları koruyan legal mekanizmaların güçlü olduğu bir ortamda seçilmiş başkan’ın bu tip kapalı toplantılar ile medya kurumlarına hakaret içeren sözlerle  hizaya çekme örnekleri yeni dünyanın uzun dönemde evrileceği yapıyı bizlere göstermektedir. Hür dünyanın öncü ülkesi diyerek popülerize edilen Amerika Birleşik Devletleri seçilmiş başkanı ile medyaya baskı kuracak olursa dünyanın geri kalan kısmında ki ülkelerde medya devlet ilişkisinde meydana gelebilecek kırılma ve sorunların boyutu elbette çok daha ağır olabilecektir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir