Tropikal Meyve Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

4694

Tropikal meyve nasıl seçilir

Yurt dışına çıkanlar için meyve sebze yemek gerçekten sıkıntılı bir süreçtir. Bir kısmı ülkemizde bulunsa da pek fazla bilgi sahibi değiliz alınırken nelere dikkat etmeli, açık renkli mi koyu renkli mi daha iyi gibi sorular kafamızda döner durur artık ülkemizde de bulabildiğimiz market raflarını süsleyen bu tropik meyveleri meraklı bir internet kullanıcısı inceleyip detaylı olarak iyisini olgununu tarif etmiş. Bu sebeple yurt dışına çıktığınızda yerel halkın yaptığı gibi ropikal meyveleri elinize alıp biraz inceledikten sonra sizde ya beğenmeyip geri koyacak ya da poşete koyup iç rahatlığı ve afiyetle tüketebileceksiniz. Bunun sebebini artık bu yazımızda edindiğiniz bilgilerle öğrenmiş olacaksınız ve listemizi inceleyip deneyimlerinizi yorumlarınızla paylaşın.

#1 Ananas nasıl seçilir ?

ananas
Ortasından çekilen yaprak kolay bir şekilde kopmalı, altına bastırınca hafif yumuşak olmalı, görece tombul olanları tercih edilmelidir.

#2 Mango nasıl seçilir ?

mango
Dokunduğunuzda hafif esnemeli ve hoş kokmalı; çok yumuşaksa veya yem yeşilse alınmamalıdır. Rengi cinsine göre yeşilden sarı, turuncu ya da kırmızı olmalıdır.

#3 Hindistan Cevizi nasıl seçilir ?

hindistan cevizi
Olgunlaşmış olanların kabuk kısmı koyu kahverengine döner, yeşil olanlar henüz olgunlaşmamışlardır. Deliklerine parmakla bastırınca kuru ve biraz yumuşak olmalı ve hindistan cevizini kulağınıza yaklaştırıp salladığınızda içindeki sıvının çalkalanma sesi duyulmalıdır.

#4 Avakado nasıl seçilir ?

avakado
Mümkün olduğunca yumuşak ve koyu kahverengi olanı tercih edilmelidir.

#5 Papaya nasıl seçilir ?

papaya
Rengi sarı ve papayaya dokunulduğunda biraz yumuşak olmalı; rengi yeşil ve dışı buruşuk olanlar alınmamalıdır.

#6 Kiwano nasıl seçilir ?

kiwano
Olgunlaştığında sarımsı portakal renkli olur ve kabuk üzerindeki çıkıntılar sivrilir. Kabuğunda morluklar ya da kesikler varsa tercih edilmemelidir.

#7 Kamkat nasıl seçilir ?

kamkat
Görünümü limon gibi rengi ise portakal renginde olmalı ve bergamat kokusunu andırmalıdır. (Koku bir süre elinizde kalır.)

#8 Feijoa nasıl seçilir ?

feijoa
Ceviz büyüklüğünde kabuğu yeşil, iç tarafı ise krem renginde olmalı; taş gibi sert olanlar tercih edilmemeli ve kesilince içi kahverengi olanlar
yenmemelidir.

#9 Rambutan nasıl seçilir ?

rambutan
Cinsine göre sarı ile kırmızı arasında bir rengi olmalı, kabuğu çok sert olmamalı ve dikenleri ele batmamalıdır.

#10 Mangosten nasıl seçilir ?

mangosten
Patlıcan moru renginde, kabuğu sert olanlar tercih edilmeli; kabuğunda leke olanlar alınmamalıdır.

Afiyet olsun diyelim şimdiden 🙂

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir