Torbadan Zorunlu Trafik Sigortası Sur İlçesi Genel Sağlık Sigortası Çıktı

1077

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde “torba yasa /torba kanun” olarak bilinen içeriği değişik bir takım kanunlar kabul edildi. Torba yasasında bulunan tasarılar: Zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır Sur ilçesinin inşası, İstanbul’u etkileyecek olan Kanal İstanbul, Genel Sağlık Sigortası prim affı, polis alımı, terörizme destek veren finansların önünün kesilmesi.

TORBA YASADAKİ KANUNLAR

torba-yasa-0256TBMM’den geçen torba yasada “muhtaç olan” 65 yaş üstü insanlara aylık maaş verilmesi yasalaştı. 65 yaş üstündeki Türk vatandaşları, herhangi bir yerden nafaka almıyorsa, aile bireyleri tarafından bakılmıyorsa, herhangi bir kurumdan aylık bir maaş almıyorsa, sigortalı bir işte çalışmıyorsa, devlet tarafından maaşa bağlanacaktır.

zorunlu-trafik-sigortası-torba-yasa-54549

Zorunlu trafik sigortasında artık sadece “genel hükümler” esas alınmayacak. Kanunda geçerli olan genel hükümlerin yanı sıra, özel hükümler de esas alınacak. Sigortada özel hükümler içerisinde görülmeyen durumlar, genel hükümler içinde yer alacak. Trafik sigortasındaki tazminatlar, ilgili kanun ve maddeler üzerinden dikkate alınacak ve ona göre işlem uygulanacak. Söz konusu tazminatlar ve manevi tazminata ilişkin ilgili kanun ve genel şartlarda düzenlenmeyen hususlar hakkında, Türk Borçlar Kanunu’nun haksız fiillere ilişkin hükümleri uygulanacak.

Zorunlu trafik sigortası kapsam dışında olanlar ise “Hak sahibinin kendi kusuruna denk gelen tazminat talepleri, ilgililerin, sigortalının sorumluluk riski kapsamında olmayan tazminat talepleri, bu kanun çerçevesinde hazırlanan zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartları ve ekleri ile tanımlanan teminat içeriği dışında kalan talepler”. 

Bu kanun sayesinde daha hızlı sonuçlara varılacak. Herhangi bir uyuşmazlık sonucunda “dava açılmaksızın” ilgili sigorta şirketlerine dilekçe yazılabilecek. İlgili sigorta şirketi bu dilekçeyi en geç 15 gün içinde yanıt verecek. Şayet sigorta şirketi bu süre zarfında zarar gören bireye yanıt vermiyorsa, ilgili kişi dava açabilecek.

genel-saglik-sigortasi-2548

Genel Sağlık Sigortası’nda prim affı. 26 yaş altındaki insanlar artık Genel Sağlık Sigortası’na ait primi ödemeyecek. Bu zamana kadar ödenen primler ise iade edilmeyecek.

kanal-istanbul-torba-yasa-5485

Asrın projesi olarak görülen Kanal İstanbul için yeni düzenlemeler geldi. Bu düzenlemeler içinde “su yolu” dikkate alınacak ve su yolları üzerinden yeni yapılanmalar meydana gelecek. Deniz ismi geçmeyecek ve ulaşım olarak kullanılan güzergahta “su geçidi” ismi kullanılacak. Kanal İstanbul’daki su geçidindeki Hazine’ye ve özel idari kurumlara ait olan arsalar hiçbir şekilde satılmayacak, farklı alanlarda kullanılmayacak.

sur-ilcesi-torba-yasa-5489

PKK’ya yapılan operasyonlarda, PKK tarafından enkaz hale gelen Diyarbakır’ın Sur ilçesi tekrardan inşa edilecek.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir