Topraksız Bitki Yetiştirilir mi?

1526

Dünya üzerinde sayımız sürekli artıyor. Oturduğumuz evin karşısına bir başkası dikiliveriyor onunkine de bir başkası daha. Avrupa görmüş arkadaşlarımdan bir tanesi buraya gelir gelmez inşaat makinelerinin sesini epeydir duymuyorum demişti bana. Ata sporu dozer,kepçe izlemek olan ülkemizde bu gürültünün sonu hiçbir zaman gelmeyecek gibi. Konuyu epey dağıttım galiba, neredeyse diyeceğimi unutuyordum. İşin özü pek yakında kullanabileceğimiz bir toprak parçası kalmayacak gibi duruyor. Peki o zaman geldiğinde karnımızı doyuracak bitkileri nasıl üreteceğiz? O zaman nefes bile alamayız dediğinizi duyuyorum. Evet fakat o başka bir yazının konusu.

Sizce Toshiba’nın yeni ürünü nedir? Bir Laptop, bir televizyon? Peki marula ne dersiniz?

Kökeni 1930’lara dayanan elektronik üreticisi, bir zamanlar floppy disk üretimi yapan, fakat floppy disklerin modası geçince 1990’larda terkedilmiş bir fabrikada bitki yetiştirme kararı aldı. Burada marul,ıspanak ve ediğer yeşil yapraklı sebzeler yetiştiriliyor. Bunlar sıradan marullar değiller ve elbette bunun sebebi bir zamanlar hassa elektronik üretimi yapılan bu binada özel beslenme ve gübreleme teknikleriyle üretilmiş olmaları. Ürünler o kadar temiz ki yemeden önce yıkamanıza dahi gerek yok.

Bu odanın içinde hava basıncı, sıcaklık ve ışık sıkı olarak kontrol ediliyor. Çalışanlar içeriye özel kıyafetlerle ve ellerini iyice yıkamış olarak giriyorlar. Oda bakteriden ve tozdan arındırılmış durumda. Bu sistem tarlada yetişen bitkilere göre daha uzun raf ömrü sağıyor ve böcek olmadığından böcek ilacı da gerektirmiyor.

Bunun dışında diğer elektronik devlerinin de böyle çalışmaları var. Ne diyelim darısı bizim ülkemizin başına…

Topraksız Bitki Yetiştirilir mi (8)

 

Topraksız Bitki Yetiştirilir mi (7)

 

Topraksız Bitki Yetiştirilir mi (12)

 

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir