Tony Stark (Ironman)’ın Biyografisi

2252

Tony Stark kimdir ?

Ironman Tony Stark Biyografisi

Geçtiğimiz aylarda vizyona giren The Avengers: Age Of Ultron’daki karakterlerin geçmişlerini, nasıl ortaya çıktıklarına bir göz atalım istedim.

Iron Man (Tony Stark)

Adı tam olarak Anthony Edward Stark olmasına karşın kendisi Tony Stark’ı kullanıyor.
Babası Stark şirketlerinin kurucusu Howard Anthony Walter Stark (kısaca Howard Stark) daha bir bilim adamı olmasının yanısıra başarılı bir iş adamıdır. Takdir edilen ve sevilen birisi olmasına rağmen oğlu Tony ile pek iyi bir ilişkisi olmamış, ne kadar çok istese de oğluna çok fazla vakit ayıramamıştır.
Annesi Maria Collins Carbonell Stark (kısaca Maria Carbonell) ‘tan çok fazla bahsetmese de kendisinin kocası Howard Starkla birlikte bir trafik kazasında öldüğünü biliyoruz(Republic Oil(daha sonra adı ROXXON oluyor) tarafından öldürülmüşlerdir). Ayrıca Tony şirketlerin başına geçtikten sonra annesine ithafen Maria adında yardım kuruluşunu oluşturmuştur.

resim 1

15 yaşında MIT(Massachusetts Institute of Technology)’nin elektrik mühendisliği bölümüne başlayıp 19 yaşında mezun olmuş (aynı zamanda fizik bölümünü de bitirmiştir.) ve Stark şirketlerinde çalışmaya başlamış ve bildiğimiz üzere teknik becerilerinin geliştirirken de çapkınlıklarını yapmaya devam etmiştir.

İlerideki halinden bir replikle hatırlayalım 🙂 :
“Kaptan Amerika: Zırhın içinde büyük bir adam, onu alınca senden geriye ne kalıyor?
Iron Man: Bir dahi, milyoner, playboy ve bir hayırsever.”

21 Yaşında ailesini kaybettikten sonra Stark şirketlerinin başına geçmiş bir süre silah üretimi üzerinde yoğunlaşmış ardından da orduyla anlaşma yapıp ordu için silah geliştirmeye başladı. Bu süreçte araba tasarımlarıyla uğraşan bir şirketi satın almıştır.

resim2

Buraya kadar sıkıldınız belki ama şimdi Iron Man kısmı başlıyor:

Geliştirdiği silahları saha testinde görmek için Afganistan’a gitti ve test sırasında Vietnamlı Wong-Chu tarafından tuzağa düşürüldü ve patlama sırasında göğsüne bir şarapnel saplandı. Wong-Chu, Tony’yi kendisine bir silah geliştirmesi karşılığında onu kurtabileceğini söyledi. Tony de biraz zaman kazanmayı düşünerek kabul etti.(Göğsüne Ark reaktörü benzeri bir şey yerleştirildi)

Wong-Chu kendisine küçük bir labaratuvar ve yanına da Nobel Ödüllü Asyalı fizikçi Ho Yinsen’i verdi(çünkü Ho Yinsen adeta Tony’nin asistanlığını yaptı). Bu süreçte Tony onlar için silah yapıyor gibi gözükse de aslında kendi zırhını yaptı. Zırh gücünü Tony’nin göğsündeki Ark reaktörü benzeri yapıdan alıyordu. Tony bu süreçte göğsündeki yapının gücünü arttırmaya ve zırhındaki eksikleri tamamlamaya devam ediyordu fakat Wong-Chu bir süre sonra silah yapımının çok uzadığını düşündü ve laboratuvarı denetlemeye karar verdi. Ho Yinsen biraz daha vakit kazanmak için kendisini feda etti ver Tony geliştirdiği zırhla oradan uzaklaştı fakat çok da uzağa gidemedi ve bir ormana düştü.

“Masum bir şeye başlarsın. Heyecan verici bir şeye. Ardından hatalar ve verdiğin ödünler gelir. Kendi iblislerimizi kendimiz yaratırız.”

O sıralar Güneydoğu Asya’da görev yapmakta olan ABD deniz kuvvetlerinde pilot olan James Rhodes keşif görevindeyken gökyüzünden yere çakılan bir cisim görüp ardından da patlamayı duydu, araştırmak için de o bölgeye(teröristlerin ve ekipmanların gizlediği bölge) gitti. Tony ile birlikte oradan helikopter çalarak kurtuldular güvenli bölgeye götürdü bu süreçte Tony göğsündeki Ark reaktörünü de şarj edebildi.

resim3

ABD’ye geri döndüğünde göğsündeki Ark reaktörünün ve yapının boyutunu yeniden tasarladı böylece kalp pili eklemiş ve üstüne t-shirt giyebilecek hale gelmişti fakat yine de bir makineye bağlı olmadan idare etmesi zordu o yüzden de bir zırh tasarımına karar verdi.

Zırhını giyip de hırsızları kovaladığı sırada zırhından bazı parçalar çalındı, bu deneyim ona zırhın halk için tehlikeli olduğunu düşündürdü fakat birkaç hafta sonra gerçekleşen bir terörist saldırısına yenilenmiş zırhıyla karşılık verdiğinde adeta bir halk kahramanına dönüştü.

“Hani ben uygun değildim? Tam manasıyla ben dengesiz , kendini beğenmiş ve başkalarıyla geçimsiz biriydim?”

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir