Tiyatro Sahnelerinin Unutulmayacak Olan 20 Sanatçısı

11769

Türkiyenin Ünlü Tiyatro oyuncuları

Tiyatro ile sinema arasında ki farkı artık hepimiz biliyoruz. Tiyatroda unutma, takılma, rol dışında bir şey yapma şansınız yoktur. Bu tür talihsizlikler yaşanır ancak yeni yetme oyuncuları değil, uzun zamandır tiyatro sahnesinin tozunu yutarak bu günlere gelmiş sanatçıların, durumu toparlama ustalıkları ise takdire şayandır.

Bazı tiyatro oyuncuları, maalesef ki tiyatroya olan önemin azaldığını düşündüğü için; film-dizi sektörüne geçmiş durumdalar. Ama bazı sanatçılar var ki yılmadan ve büyük bir keyifle sahnede nefes almaya devam ediyor, eğitiyor ve öğretiyor.

Ünlü tiyatro Oyuncuları

#1 Afife Jale

1902 tarihinde doğmuş ve soyadının “Jale” olmadığı biliniyor. İlk oynadığı oyunda takma isim olarak “Jale ismini kullanmıştır ve o günden sonrada kendisi “Afife Jale” olarak anılmıştır. Morfin bağımlılığından kurtulamadığı için, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde, çok genç yaşta, 39 yaşında hayatını kaybetti.

afife jale-sonbisey

#2 Müjdat Gezen

1943 doğumlu ve hala günümüze kadar, biriktirdiği deneyimi, Müjdat Gezen Kültür Merkezi’nde yeni nesillere aktarmaya devam ediyor. Film, dizi ve tiyatro oyunculuğunun yanında şair ve eğitmenlikte yapmakta.

müjdat-gezen-sonbisey

#3 Ayda Aksel

1962 doğumlu, film, dizi ve tiyatro oyunculuğunun yanında seslendirme sanatçısı da olan Ayda Aksel günümüzde hala başarılı işlere imza atıyor.

Ayda Aksel-sonbisey

#4 Münir Özkul

1925 doğumlu sanatçıyı sadece tiyatro oyuncusu olarak değil, Kül Yutmaz Mahmut olarakta tanıyoruz. Maalesef ki 2003 yılından beri demans hastalığına yakalanan Özkul, evden çıkmak istememekte ve vefat eden bütün arkadaşlarının yaşadığına inanmaktadır. Hastalığı sebebiyle bir çok şeyi hatırlamamakta ve kimseyle görüşmek istememektedir. Uzun süren bir hastalık sürecinden sonra 5 ocak 2018 tarihinde vefat etmiştir.

münir-ozkul-sonbisey

#5 Ali Poyrazoğlu

1946 doğumlu sanatçı, kariyerine tüm hızıyla devam ederken, 1972’de Poyrazoğlu Tiyatrosunu kurdu. Şimdilerde enteresan kişiliği ve tarzı ile adından söz ettiren Ali Poyrazoğlu Yeşilçam’da geçimini sağlamak için 70’li yıllarda seks filmi furyasında bu tip filmlerde oynadığı, pek az kişi tarafından bilinmektedir.

#6 Yıldız Kenter

1928 doğumlu olan sanatçının bir çok önemli eseri ve akıllarda kalan oyunculuğunun yanında, Kenter Oyuncuları Topluluğunun kurucularındandır. Tiyatro sanatçısı olan babası Ahmet Naci Kenter’dir. Aynı zamanda Müşfik Kenter’in ablasıdır. Günümüzde tiyatro sahnesinin koruyucularındandır.

Yıldız Kenter-sonbisey

#7 Altan Erkekli

1955 doğumlu sanatçı, bir çok ödül ve tiyatro oyunu ile kariyerine tam gaz devam etmektedir. Şimdilerde bir televizyon dizisinde, o şahane oyunculuğunu sergilemeye devam ediyor. En bilindik oyunu ise “Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?” dür.

Altan Erkekli-sonbisey

#8 Meral Çetinkaya

1945 doğumlu sinema ve tiyatro oyuncusunun en bilindik rolu “Öyle Bir Geçer Zaman ki” ve “Bizimkiler” dizilerindedir. Aynı zamanda film çevirileri de yapan sanatçı, güzel işler yapmaya devam ediyor.

meral-çetinkaya-sonbisey

#9 Müşfik Kenter

1932 yılı doğumlu sanatçı, ablası Yıldız Kenter ile birlikte Kenter Oyuncuları Topluluğunun kurmuştur. Maalesef ki o etkileyici sesi, oyunculuğu ve kişiliği 2012 yılında kaybettik.

musfik-kenter-sonbisey

#10 Tuncel Kurtiz

1936 doğumlu sanatçı, oyuncu, yapımcı, yönetmen ve senarist. Bir çok eserin altına imzasını atmış olan oyuncuyu son rolünde “Ramiz Dayı”, hatırlamaktan herkes mutlu. Çünkü o efsanevi sesi ile aşk ve hayat üzerine verdiği öğütler bir çok kişiye ders olmuştur. 29 Eylül 2013 tarihinde vefat etmiştir.

Tuncel Kurtiz-sonbisey

#11 Şebnem Sönmez

1968 doğumlu sanatçının Afife Tiyatro Ödüllerinden 2 tane ödülü mevcut. 1993’ten itibarende kendi okulunda “Yaz Tiyatrosu” adında bir ekip kurdu ve hala çalışmalarına devam etmekte.

#12 Sadri Alışık

Ülkemizin yetiştirdiği zamanın en büyük komedyeni 1925 doğumludur. Oyuncu Sadri Alışık’ın babasıdır. Tahmini 192 tane filmde oynayan sanatçı, maalesef ki 1995 yılında hayata gözlerini kapamıştır. Tiyatro oyuncusu Çolpan İlhan ile evliydi. Her yıl Sadri Alışık Kültür Merkezi’inde, Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri verilmektedir.

#13 Çolpan İlhan

1936 doğumlu sanatçının 300’den fazla film ve tiyatro eserinde rol almıştı. Sadri Alışık ile evliliğinden tanıdığımız Kerem Alışık oğlu vardır. Aynı zamanda Atilla İlhan’ın kardeşidir. 2014 yılında ansızın gelen kalp krizinden dolayı hayatını kaybetmiştir.

çolpan-ilhan-sonbisey

#14 Şener Şen

1941 doğumlu oyuncunun ustalığından bahsetmekle bitmez. Bir çok film ve tiyatro oyununda kendisi sayesinde şahane geri dönüşler sağlamıştır. İsim olarakta sima olarakta tanıdığımız Yeşilçam devlerinden Ali Şen’in oğludur. Saymakla bitmeyen ödülleri ve şahane bir insanlığı vardır.

sener-sen-sonbisey

#15 Sermin Hürmeriç

1947 doğumlu oyuncu, 11 yıl Şener Şen ile evli kaldıktan sonra muhteşem film “Eşkiya” filminden kısa bir süre sonra boşandılar. Ancak icap ederse aynı set ortamını paylaşmaktan çekinmedi. Bir çok film ve dizi de rol almaya devam ediyor.

sermin-hurmeric-sonbisey

#16 Hümeyra

1947 yılı doğumlu sanatçı sadece tiyatro ve sinema oyunculuğu yapmadı. Aynı zamanda şarkıcı, besteci, söz yazarı ve albüm yapımcısı. Yaptığı 45’liklerin hala dinlendiği ve keyiflenildiği biliniyor. Yeni jenerasyon Hümeyra’yı “Avrupa Yakası” ve “Babam ve Oğlum”da ki rolü ile tanıdı.

Hümeyra-sonbisey

#17 Çetin Tekindor

1945 doğumlu sanatçı, sinema, dizi ve tiyatro oyunculuğu yapmaktadır. Ayrıca o şahane sesi ile de seslendirme sanatçısıdır. Bizim jenerasyonumuz Tekindor’u ilk “Yılan Hikayesi” adlı diziden itibaren hatırlar.

cetin-tekindor-sonbisey

#18 Zerrin Tekindor

1964 doğumlu Tekindor, ressam, sinema ve tiyatro oyuncusudur. Çetin Tekindor’la olan sağlam ve sanat yoğunluğu olan evliliğinden Hira adında bir oğlu vardır ve 1989 yılı doğumlu olmasına rağmen bir çok güzel eserin altına imzasını atmıştır.

Zerrin Tekindor-sonbisey

#19 Haluk Bilginer

1954 doğumlu çılgın oyuncu, aynı zamanda tiyatro yönetmenliğide yapmaktadır. Bir çok sinema filmi, dizi ve tiyatro eserinde şahane işler çıkarmıştır.

Haluk Bilginer-sonbisey

#20 Zerrin Sümer

1945 doğumlu sanatçının en bilindik tiyatro rolü, Yılmaz Erdoğan’ın bir ilke imza attığı her hafta tiyatro sahnesinde dizi tadında sergilediği “Bir Demet Tiyatro” serisinde, “Telviye Çıtır” rolü. Sonrasında bir çok film, dizi ve tiyatro oyununda yer alan oyuncu, günümüzde dizi oyunculuğuna ağırlık vermiş görünüyor.

zerrin-sumer-sonbisey

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Rahmi ÇAĞAR

Bu şahsiyetlerle, Ülkemize sunduklarından dolayı ne kadar övünsek azdır. Nice Sanatçılara ihtiyacımız var.