Tiflis’te Hayvanat Bahçesinden Kaçan Hayvanlar Şehri İstila Etti

6092

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te dün geceden beri etkili olan yağmurlar sonucu taşan bir nehrin yarattığı sel nedeniyle şehir sular altında kalırken, bir hayvanat bahçesi de yerle bir oldu. Hayvanat bahçesinden kaçan yabani hayvanlar şehir merkezinde başıboş dolaşmaya başladı.

gurcistan hayvanat bahcesi sel kacan hayvanlar

Kaçan hayvanlar arasında su aygırı, 6 aslan, 6 kaplan, timsahlar, jaguarlar, 13 kurt ve 7 ayı bulunmakta. Şimdiye kadar bu hayvanlar tarafından yapılan bir tane saldırı olduğu düşünülüyor, hayvanları kontrol altına alma çalışmaları ise hızla devam etmekte.

gurcistan hayvanat bahcesi sel kacan hayvanlar (2)

Hayvanlar kontrol altına alınana kadar şehirde yaşayan insanlara sokağa çıkmamaları önerisinde bulunuldu. Kaçan hayvanlardan bazıları kontrol altına alınırken bir kısmı ise kontrol altına alınamayınca vurularak öldürüldü. Ayrıca hayvanat bahçesinin de yerle bir olması nedeniyle bir çok hayvan telef oldu, görevlilerinden 3 tanesinin de cesedine ulaşıldı.

gurcistan baskenti tiflis'te hayvanat bahcesinden kacan hayvanlar (1)

gurcistan baskenti tiflis'te hayvanat bahcesinden kacan hayvanlar (1)

Hayvanat bahçesinin sadece küçük bir kısmında hasarın çok etkili olmadığı ve bu bölgede bulunan fillerin, zebraların, atların, midillilerin ve yılanların selden zarar görmediği belirtildi. Ancak hayvanat bahçesinde bulunan 17 penguenden sadece 3 tanesinin sağ kaldığı bilgisi de aktarıldı.

Selden dolayı hayatını kaybeden insan sayısının 12 olduğu belirtilirken, 30’a yakın insanın da kayıp olduğu bilgisi verildi. 25,000 kişi ise elektriksiz kalmış durumda. Şehrin üzerinde ise kaçan hayvanları tespit edebilmek için helikopterler uçmakta. Başbakan Garibashvili mağdurların tüm zararlarının karşılanacağını ve olumsuz etkilerin bir an önce ortadan kaldırılacağını açıkladı.

gurcistan baskenti tiflis'te hayvanat bahcesinden kacan hayvanlar (3)

gurcistan baskenti tiflis'te hayvanat bahcesinden kacan hayvanlar (4)

15 Haziran Pazartesi günü selde verilen kayıplar için ülkede yas ilan edileceği duyuruldu.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir