The Walking Dead`den Öğrendiğimiz 7 Hayat Dersi

2924

Yeni sezonun başladığı şu haftalarda herkesin dilinde The Walking Dead var. Her kafaya hitap etmese de konu olarak çok farklı olduğunu kimse inkar etmiyor. Elin adamları nasıl düşünüyor da yazıyor bu tarz senaryoları, hayret doğrusu. İnsan ne “amaan olmaz ki böyle bir şey” diyebiliyor; ne de “ya çok mantıklı değil mi?” diyerek gün içinde korkuyla yaşıyor. Tam arasında bir duygu durumu oluşturuyor. Gerçek olabilme ihtimali yok değil ve sürükleyici enteresan bir dizi. Yazın çıkan Fear The Walking Dead dizisi de bu olayın en başlarını anlatıyor. TWD, tam ortadan başlamıştı ve olayın içine bir anda nasıl düştüğünüzü anlamıyordunuz. Ama FTWD’de artık konu hakkında çok bilgili olduğumuz için ilk bölümleri o kadar da heyecan verici değildi. Bakalım The Walking Dead, bize hayata dair nasıl dersler vermiş?

#1 Kankanın sevgilisi senin de bacındır, bunu unutursan hatırlatırlar balım!

Beklenmedik bir şekilde daha dizinin ilk dakikalarında kurşunlara hedef olan Rick’i hastanede geçirdiği günlerde sürekli ziyaret eden, başında bekleyen Shane birden patlak veren zombi istilası sırasında komada olan Rick’i hastanede bırakmak zorunda kalmıştı. Her delikanlı arkadaşın yapacağı üzere koşa koşa gidip Rick’in ailesini kurtaran Shane, hem Carl’a babalık hem de Lori’ye bir bakıma kocalık etmeye başlamıştı. Shane’in, Rick’e kazık atması tartışmalı bir gol pozisyonunu aratmayacak türden bir girişimdi. Hoş, Lori’nin de daha kocasının kırkı çıkmadan kendisini Shane’in kollarına bırakması da madalya takılacak bir hadise değildi. Peki ne oldu sonra? Rick ayaklandı, kalktı geldi buldu karısını çocuğunu. Shane’e ne oldu? Aşk acısı, pişmanlık, sinir ve öfke nöbetleri… Derbeder oldu gitti koç gibi yiğit. Katil de oldu, deli de oldu, kankasını öldürmeye de teşebbüs etti… Sonunda da hakkın rahmetine kavuştu. Ardında bir hayat dersi bırakarak gitti Shane, kıyamet de kopsa kankanın sevdiğine yan gözle bakmayacaksın. Hele çocuklu eşiyle iş pişirmeye hiç yeltenmeyeceksin.

17341391-mmmain

 

#2 Önce kendi çocuğuna sahip çıkacaksın hanım kızımız.

Carol, zombi kıyametinden önce aile içi şiddetten ömrü çürümüş bir gariban kadındı. Kızı Sophia’ya tutunmuş, tek gayesi onu yaşatmak olan acılı bir anaydı. Önce kocası olacak mendeburdan kurtuldu Carol, sonra Rick’in peşinde yollara düştü yeni bir umut için. Ancak bir an olsun kızının başından ayrılmaması gereken Carol, ilk ihmalinde bunu ağır ödedi. Zombilerin eline düşen Sophia, dönüştükten sonra Hershel’ın ambarında zombi olarak bir süre tutsak hayatı yaşadı sonrasında da öldürüldü. Carol ağladı sızladı, dövündü ama nafile.

0.89198800_1444950001

 

#3 Mahalle muhtarı olup diktatörlük taslamayacaksın!

Kimseye ağalık, beylik taslamamak lazım bu hayatta. İnsanların her zaman bir lidere ihtiyacı olur ancak lider dediğin milletin başına tiran olmamalı, insanların hayatını esir almamalı. Aksi takdirde gün olur devran döner, bir isyan, bir devrim herşeyi çözer. Bakın Vali Bey’in haline? İktidar tutkusu esir etti adamı, hem kendini yaktı hem de başkalarının hayatını zehir etti. Sonunda ne oldu? Telef oldu gitti.

3-scary-tv-characters-the-governor-the-walking-dead

 

#4 Yanlış adamları sevmeyeceksin.

Dizinin en sevilen karakterlerinden biriydi Andrea. Gerçi biz Andrea’ya nedensizce biraz gıcık olan taraftayız, neyse. Kendi başının çaresine bakabilen, iş bitirici, güçlü, karakterli… Hükümet gibi kadındı. Ama ne yaptı gitti olmadık bir adama abayı yaktı, Vali Bey’e aşık oldu. Fırsatı varken öldüremedi Vali’yi yüzlerce insan da boş yere hayatını kaybetti. Sonunda da Vali ne yaptı ona, gözünü kırpmadan ölüme terk etti. Dizinin ilk sezonunda Carol’un hayatından dersini alamayanlar için bir ikinci uyarıydı bu aslında. Aşık olacaksan Maggie’nin yaptığı gibi efendi uslu Glenn gibi temiz yüzlü adamlara olacaksın. Serseriye uğursuza gönlünü veren iflah olmaz bu dünyada.

maxresdefault

 

#5 Kardeşine sahip çıkmalısın.

Daha ilk sezonda Andrea sahip çıkamadığı güzelim kardeşi Amy’i kaybetti. Sonra Daryl öldü sandığı ağabeyi Merle’e kavuşsa da sahip çıkamadı ona kaybetti. Lizzie ve Mika kardeşler zaten ayrı bir Flash Tv Gerçek Kesit hikayesi tadında… En nihayetinde 5. sezon 8. bölümde Maggie kardeşi Beth’e sahip çıkamadı kaybetti.

0.13497900_1444950008

 

#6 Yaşlıysan yaşlılığını bileceksin bu fani dünyada.

Hershel başlarda pek fazla maceraya girişmeyen daha efendi uslu, namazında niyazında bir amca gibi gözükse de hızını alamadı gençlerin peşinde koşturur oldu. Önce bacağını kaybetti topal kaldı. Yetmedi türlü türlü tehlikelere attı kendini. Son macerasında da Vali’nin eline düştü, kestiler başını öldü gitti. Demek ki neymiş? Yaş kemale erince insan az biraz kendini bilmeli, kenara çekilmeli işi gençlere bırakmalıymış…

0.99131800_1444950009

 

#7 Fazla iyimser olmayacaksın…

Bir önemli ders de çok fazla iyimser olmamak yönünde başta Rick olmak üzere, dizinin ana karakterleri ne zaman insanlara iyilik yapmaya çalışsa, ne zaman iyi düşünseler hep başlarına bir şey gelmedi mi? Öldürmeyip tutsak ettikleri insanlar başlarına bela oldu, acıyıp affettikleri ne zalimlikler etti… Uslanmadılar. Son sezonda bile hala “İyi düşünelim iyi olsun” diye diye, Beth’i de kaybettiler. Ama bu konuda en ibretlik dersi Bob karakteri verdi. Özellikle son sezonda Sasha ile oynadıkları Pollyannacılıkların sonu nereye vardı? Önce zombiler dişledi Bob’u, sonra yamyamlar bacağını yedi. En nihayetinde öldü gitti. Bu hayatta çok da iyimser olmamak lazım, iyi düşününce iyi olmuyor. Hayatta her daim kötüler var ve kötüler siz iyi düşünseniz de o tarafa yanaşmıyorlar.

0.73044300_1444950011

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
walkers

şunu unutmayın: ne olursa olsun en tehlikeli canlı insandır
bilgilerde de söylemişsiniz 3. sezona kadar ölen 17 kişiden 3’ü aylaklar gerisi YAŞAYANLAR tarafından öldürüldü