Tesla’nın Sürücüsüz Otomobili İlk Ölümlü Kazasını Yaptı

3139

Tesla Electronics’in insansız sürüş özelliğine sahip otomobili Tesla Model S ilk ölümlü kazasını yaptı. Tesla’nın, dün resmi blogundan duyurduğu habere göre vahim kaza 7 Mayıs günü ABD’nin Florida eyaletinde Tesla Model S’in bir traktöre çarpması sonucu meydana geldi. Dünya çapında her 60 milyon milde, ABD’de her 96 milyon milde, Tesla’nın otopilot sistemine sahip araçları ise her 130 milyon milde bir ölümcül kaza yapıyor.

MW-DG286_tesla_20150224182046_ZH

Tesla’nın kendi blogunda duyurduğu olaya göre şoför Joshua D. Brown bölünmüş bir yolda giderken, otopilot havanın güneşli olması dolayısıyla öndeki traktör römorkunu algılayamıyor ve oluşan kazada sürücü Joshua D. Brown hayatını kaybediyor. Hayatını kaybeden Joshua D. Brown, Tesla markasının yakından tanıdığı bir isim. Öyle ki Joshua D. Brown, kendi ismini taşıyan YouTube kanalında otomobiliyle beraber çektiği videoları aboneleriyle paylaşıyordu.

Tesla’nın Otopilot Teknolojisi Sıkıntıya Girer Mi?

Tesla CEO’su Elon Musk’a göre otopilot teknolojisinin çizik yemesi çok düşük bir ihtimal. Çünkü otopilot modu açıldığında araç size kontrollü ve sorumlu davranmanızı tavsiye ediyor, ellerinizi direksiyondan çekmemeniz için sizi uyarmaya devam ediyor. Kazanın ilk ve son olacağını düşünmek -hala düşük olasılık olsa da- mümkün ancak sürücülü araçlar için böyle bir durumdan bahsetmekten hala çok uzağız.

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Anonim

Arkadaşlar emeğinize sağlık paylaşımlar güzel. Bir iki hususta önerim olacak yine de. İlkin yazılarda kullanılan görseller pek iyi seçilmiyor, konuyla bağlantılı resimler kullanılırsa daha güzel olur. Bir diğeri de yazım kurallarına çok riayet edilmiyor, biraz daha özen gösterirseniz tadından yenmez. Kolay gelsin..