Tesla’nın Otopilot Aracı İstanbul Trafiğinde!

21163

Özellikle Google ile sık sık gündeme gelen insansız otomobiller son zamanların popüler konularından birisi. Google kendi reklamını yapadursun elektrikli araç devi Tesla, bu konuda büyük bir adım atmış bulunmakta.

Geçtiğimiz yıl Tesla’nın kurucusu Elon Musk, Eylül 2014’ten itibaren çıkan her Model S’te otopilot özelliğinin olacağını açıklamıştı. Sadece belirli zamanlarda yazılım güncellemesi yapılacak ve otopilot özellikleri aktifleşecekti. Bu özellikler neler bir bakalım:

  • Dinamik hız sabitleme: Önünüzdeki araç hızlanınca hızlanıyor, yavaşlayınca yavaşlıyor. Üstelik takip mesafesi istediğiniz mesafeden hep korunuyor.
  • Şerit takip sistemi: Araç, bulunduğu şeridi virajlar dahil takip ediyor.
  • Şerit değiştirme: Araç otopilottayken şerit değiştirmek isterseniz tek yapmanız gereken sinyal vermek. Otomobil kontrollü bir şekilde istediğiniz şeride geçiş yapıyor.
  • Çarpışma önleme: Model S herhangi bir tehlike sezdiğinde kontrolü kendi eline alarak frene basıyor. Böylece çarpmalardan en hafif hasarla kurtuluyorsunuz.
  • Tabela tanıma: Artık hız limitini geçmeye son! Araç etraftaki tabelaları okuyor ve hız limitini geçtiyseniz uyarıyor.
  • Otomatik park: Pek çok araçta olan bu özellik Model S’te de mevcut.
  • Evden alma: Telefonunuzdaki uygulama ile otomobilinizi ayağınıza çağırabilirsiniz. Hatta takviminize bir randevu kaydedip arabanızla orada buluşabilirsiniz.

Söz konusu güncelleme yani 7.0 tüm dünya için yayınlandı nihayet. Türkiye’de de Model S sahipleri mevcut. Onlardan birisi yeni güncellemeyi deneyerek videosunu çekmiş. İstanbul trafiğinde 35-40 kilometre boyunca hiç direksiyona, frene ve gaza dokunmamış ve herhangi bir sorun da yaşamamış. İşte o videolar:

TeslaTürk

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir