Terrarium nedir terrarium nasıl yapılır

29216

Terrarium nedir ?

Terrarium nasıl bakılır ?

terrarium nasıl yapılır
terraryum nasıl yapılır

Değerli okuyucular bugün sizlerle cam fanustaki doğa hakkında konuşacağız. Evet aslında birçok defa gördüğümüz ve karşılaştığımız bir şey olmasına rağmen çoğumuz bu terime yabancıyız. Son zamanların en popüler hobisi haline gelmiş, bana göre kalıcı ve farklı hediye arayışında olanları büyük bir dertten kurtarmış bir ekosistem.

Terrarium nedir?

Terrarium nasıl yapılır?

Hepimiz ilk gördüğümüzde bu soruların cevaplarını merak etmişizdir. Sizi bu meraktan kurtaralım. Terrarium içinde çeşitli bitkilerin bulunduğu, bazı sürüngen ve böceklerin de bakılabileceği akvaryumdur. Bu akvaryumların dekorasyon öğesi olarak görülmesi benim için eleştirilmeye değer bir şey değil. Estetik olarak bu kadar güzel görünen bir şeyi evinin bir yerlerinde herkes sergilemek ister. Gelelim Terrarium yapımı ve dikkat edilmesi gereken kurallara. Terrarium’u belli bir ücret karşılığında satın alabileceğiniz gibi evde kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz. Terrarium için gerekli malzemeler; bitki, cam kap, küçük taş veya çakıllar, torf ve mangal kömürüdür. İlk olarak; Terrarium’a uygun bitkiyi seçmekle işe başlıyabilirsiniz.

Teraryum için gerekli olan bitkilerin yoğun nemli ortamları sevmesi ve fazla büyümeyen türden olması, rüzgardan ve direk güneşten hoşlanmaması gerekmektedir. Örneğin eğrelti otları, arapsaçı, etebur bitkilerin bazı türleri, nemli ortamlarda görünen yosunlar ve küçük otlar olabilir. İkinci olarak; bu ekosistemi içinde barındıracak bir kap seçiyoruz. Derin bir fanus, büyük boy kavanoz, akvaryum, vazo olabilir. Kabın yeterli bir derinliğe sahip olması dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Kabımızı güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra üçüncü adıma geçebiliriz. Kabın alt kısmına çakıl taşlarını veya küçük taşları yerleştirerek başlıyoruz. Bu taşlar fazla suyun çekilmesine yarayarak suları neme çevirme görevini üstleniyor ve böylelikle bitkimizin çürümesini engelliyor. Dördüncü adım olarak mangal kömürünü, taşların üzerine serpiştiriyoruz. Fakat mangal kömürünün alt kısıma yerleştirdiğimiz çakıl taşlarından daha küçük olmalıdır. Böylelikle toprağın daha taze kalmasını sağlıyoruz. Kömür, kap içerisinde ve toprakta oluşabilecek muhtemel bakterileri, küfü engelleyecektir. Beşinci adımımıza geldi sıra. Kömürlerimizin üzerine torf döküp elimizle bastırıyoruz.

Toprak düzenleyici olarak bilinen torf, her çeşit bitkinin yetiştirilmesinde kullanılan organik bir çeşit toprak ürünüdür. Bitki için en ideal büyüme ortamını oluşturur. Altıncı adım olarak minik çukurlar açarak bitkilerinizi kabın içine dikebilirsiniz. Bir çubuk yardımı ile delikler açıp da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ve son adım! En eğlenceli kısma geldik. Hayal gücünüze ve zevkinize uygun bir şekilde Terrarium’u dilediğiniz gibi süsleyin. Bu adımlarla uğraşmak istemezseniz satın almanız mümkün. Terrarium fiyatları çeşitlilik göstermektedir. Kullanılan bitkisine, işçiliğine ve malzemelerine göre değişiklik gösterecek bu fiyatlar genel itibariyle 120 ve 2.0000 TL arasında değişmektedir.

Teraryum bakımı hakkında da bir kaç şey söylemeden geçemeyeceğim. Bu güzel şeyin mahvolmasını hiçbirimiz görmek istemeyiz herhalde. En önemlisi çok fazla sulanmaması gerekiyor. Bitkinizi iyi tanımanız ve isteği kadar sulamanız çok önemli. Dozunu ayarlayamamaktan çekiniyorsanız, fısfıslı bir sulama aletini tercih edebilirsiniz. Kap içerisindeki çakıllara bakılarak ortamdaki nem seviyesine göre sulama yapmalısınız. Diğer önemli bir husus ise direk güneş almamasına özen göstermelisiniz. Aydınlık bir ortamda ve ısıtıcılardan uzak bir yerde yer almalıdır. Ve son olarak toprağınıza kesinlikle gübreleme yapmamalısınız. Sizinle bunları paylaşmak mutluluk vericiydi. Başka mutluluklarda görüşmek üzere sevgili okur.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir