Teröristi ihbar edene ödül!

1415

Resmi gazetede de yayımlanan karara göre bugünden itibaren ülkemizde, Amerikan filmlerinde görmeye alışık olduğumuz bir uygulamaya gidiliyor. Teröristleri ihbar eden kişilere yüksek miktarlarda ödül verilecek. Bahsettiğimiz rakamlar çok büyük, milyonlar düzeyinde. Teröristin yakalanmasına yardımcı olacak kişilere 200 bin lira kadar ödül verilebileceği, fakat ihbar edilen kişinin örgütteki önemi,o kişinin kamu düzenini bozma miktarı gibi etkenler ile ödülün 20 katına, yani tam tamına 4 milyon liraya yükselebileceği belirtiliyor. Kimin ne kadar ödül alacağına ise ödül komisyonu tarafından karar verilecek. Ödül alan kişilerin kimlikleri saklanacak.

Ayrıca teröristleri ihbar eden kişi ödülü kabul etmek zorunda da değil, kendi isteğine kalmış. Ödülü almak için Türk vatandaşı olunması gerekmediği de 3713 sayılı kanun kapsamına yeni giren bu yönetmelikte belirtilmiş.

HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş

HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş ise bu kararın ardından şöyle bir açıklama yaptı “Bütün yurttaşlarıma tavsiyem, para için sakın komşularınızı ihbar etmeyin. İspiyonculuk onursuzluktur. Suçla mücadele başka bir şeydir, yurttaşını onursuzluğa teşvik etmek başka bir şeydir. Sizin ispiyonladığınız insan gerçekten öyle midir değil midir bilemezsiniz. Onun başına gelecek her şeyden siz sorumlu olursunuz. Toplum da bir anda birbirine güvenmeyen, komşuluk ilişkilerinin dejenere olduğu, güvensizliğin olduğu, insanların birbirine düşman haline getirildiği bir durum, kaos ortaya çıkabilir. Para için insanlarımız birbirini satmamalıdır. Bu çağrıya insanlarımız elinin tersiyle cevap vermelidir. Böyle ucuz bir politika olur mu?” Selahattin Demirtaş’ın bu sözleri ülkemizde çok konuşulacağa benziyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise AKP’nin olayları hafife aldığını, sorunun halk tarafından yapılan ihbarlarla çözülemeyeceğini söyledi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir