Tercüme Yapan Cihaz Sayesinde Her Dilde Konuşabileceksiniz

566

BLIP kendiliğinden simültane tercüme yapan teknoloji harikası ile artık dil öğrenmek tarihe karışacak.

ABD merkezli BabelOn şirketi tarafından geliştirilen tercüme yapan cihaz, konuşma sentezleme teknolojisi ile söylenen her şeyi başka bir dile kendi sesinizle çevirmeyi sağlayacak. Son yıllarda konuşma sentezleme teknolojilerinde ciddi bir ilerleme kaydedildi. Ancak yine de geliştirilen cihazlar tam olarak çeviri yapamıyor. BabelOn tarafından yürütülen proje kapsamında geliştirilen bir cihaz ise her dile anında kendi sesinizle çeviri yapabiliyor ve konuşmaları çıktı olarak verebiliyor.

Ancak sesinizin San Francisco’da bulunan stüdyoda özel yazılım ve donanımla kaydedilmesi gerekiyor. Bu sayede BLIP ismi verilen BabelOn Dil Bilgisi Profili oluşturuluyor. Ardından bu cihaz bilmediğiniz dillerde sesinizi sentezleyerek çeviri yapıyor. Şu an için İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, Japonca, Çince ve Hintçe dilleri öncelikli olarak hedefleniyor.

BabelOn şirketi yaklaşık 13 yıldır üzerinde çalıştığı bu teknoloji sayesinde film ve oyunlar için dublaj, telefon ve medikal hizmetlerde sanal asistanlar, eğitim içeriği, dillerin korunması, sesin gelecek nesillere aktarılması, gelecekte yeniden kullanılmak üzere saklanması gibi birçok konuda uygulamalar yapmayı hedefliyor.

Firmanın bu cihazı seri üretime geçirebilmesi için biraz süre geçmesi gerekecek. Çünkü stüdyo kaydı yaklaşık 2 saat sürerken, analiz ve çeviri yeteneklerinin eklenmesi de 1 hafta ile birkaç ay arasında değişen sürede gerçekleşiyor. Daha sonra 6 ayda ilk prototip hazırlanacak ve yaklaşık 3 yıl içinde de gerçek zamanlı çeviri yapılabilecek.

BabelOn tarafından verilen bir röportajda, kişilerin seslerin yüksek şifreleme yöntemi ile saklandığı ve şu anda projenin üretimi için de fonlama sitesi olan IndieGoGo sitesinde 30 bin dolarlık bir kampanyanın katılımcıları beklediği ifade edildi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir