Telefon Bankacılığı İçin Türkiye’yi Tehdit Eden Zararlı Tespit Edildi

507

Dünya genelinde dün gerçekleşen ve Türkiye’nin de dâhil olduğu birçok ülkede paniğe yol açan WanaCrypt0r 2.0 saldırısının ardından bu defa da telefon bankacılığı işlemlerini hedef alan başka bir virüsün Türkiye’deki büyük bankaları hedef aldığı ve kullanıcıların şifrelerinin çalınma riski bulunduğu ortaya çıktı.

Dünyaca tanınmış antivirüs yazılım şirketi Eset’in çalışanlarından Lukas Stefanko, uzun zamandır Android işletim sistemine sahip cihazlarda zararlı yazılım taraması yapan ve bu konuda çalışmalarda bulunan önemli bir isim. Dün gece Twitter hesabı üzerinden paylaşım yapan Stefanko, Google Play Store üzerinden yeni bir zararlı yazılım fark ettiğini ve bu virüsün Türkiye’ye sıçradığını, tehlikenin boyutlarının ise büyük olduğunu belirtti.

Bankaların isimlerini de paylaşan Lukas Stefanko, büyük bankalar dâhil olmak üzere Türkiye’de Android işletim sistemine sahip cihazlardan telefon bankacılığı işlemi yapanların banka hesaplarının tehlike altında olduğunu vurguladı.

BankBot ismini taşıyan bu zararlı ilk defa Rus bankalarını hedef alarak adını duyurdu. Rusya’dan sonra İngiltere, Almanya ve Avusturya’ya yayılan BankBot, Google tarafından yapılan bütün müdahalelere rağmen güvenlik duvarlarını aşarak telefonlara bulaşmaya devam ediyor.

Bankacılık işlemleri haricinde Facebook, WhatsApp, Snapchat, Uber ve YouTube gibi platformlara da sızabilen ve kullanıcıların özel bilgilerini ele geçiren zararlı, bununla da kalmayarak aynı zamanda SMS sürecine de müdahalede bulunarak kullanıcıların çift aşamalı güvenlik duvarını da geçebiliyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir