Teksas’ı Sel Vurdu

1677

ABD’nin Teksas eyaletinde 2 gündür yoğun şekilde devam eden yağışlar sele neden olarak büyük bir felakete yol açtı. Ölü sayısının 10’u geçtiği belirtilirken kaybolan ve yaralanan onlarca insan olduğu belirtildi.

teksas seli

Yağışların birdenbire bastırdığını ve çok kısa süre içerisinde çok yıkıcı boyutlara ulaştığını belirten Houston acil durum koordinatörü Rick Flanagan, itfaiye araçlarıyla 500’den fazla insanın kurtarıldığını, 2500 civarı aracın ise sel sularının arasında hala terk edilmiş biçimde durduğunu söyledi. Eyalette anayolların birçoğu ulaşıma kapanırken açık kalanlar ise büyük devasa çöplükleri andırıyor.

teksas seli

İki gün önce Houston Rockets ile Golden State Warriors arasında oynanan NBA maçında da bitime iki dakika kala taraftarlara tribünlerden ayrılmamaları açıklanmıştı, yüzlerce taraftar geceyi tribünlerde geçirmişti.

teksas seli

Blanco nehrinin su seviyesi bir kaç saat içinde 3 katına kadar çıkarken, bölgede yaşayan insanlar durumun korkunçluğuyla ilgili gerek televizyonlarda, gerek sosyal medyada çeşitli ifadelerde bulundular. Sel suları nedeniyle zarar gören bir evdeki 8 kişi de kayboldu. Kaybolan bu 8 kişi arasında henüz 4 ve 6 yaşlarındaki iki de çocuk bulunuyor. Blanco nehrinden ise 14 yaşında olan bir çocukla beraber 3 kişinin cansız bedeni çıkarıldı. Bir çok ağaç da sel sularından zarar gördü, topraktan kopan ağaçlar metrelerce sürüklendi. Tamamen yıkılan ev sayısı ise 200 civarı olarak açıklandı.

teksas seli

Eyalette selden mağdur olan insanlara yardım amaçlı bir çok kampanya başlatıldı.

teksas seli

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir