Tavuk Kümesi Yapımı

770

Tavuk Kümesi nasıl yapılır ?

İdeal tavuk kümesi yapımı nasıl olmalıdır ?

Organik tavuk yetiştiriciliği gün geçtikçe artan bir hobi şekli oldu. Evleri veya bahçeleri müsait olup sağlıklı yaşam konusunda belli hassasiyetleri olan ebeveynler çocuklarının sağlıklarını da göz önüne alarak sağlıklı tavuk eti ve sağlıklı yumurta için tavuklarını en ideal şartlarda yetiştirmek ve verimli, hobi amaçlı tavuk kümesi yapımı ile ilgileniyorlar veya hazır olarak proje üzerinden yaptırmayı tercih ediyorlar. Bizde farklı tavuk cinsleri hakkında, tavuk cinslerinin yumurta verimleri konusunda oldukça popüler içerikler üreten sonbişey editörleri olarak en kolay, resimli tavuk kümesi yapımı konusunu da açıklığa kavuşturmak için araştırmalara başladı. Tavuk kümesi yapımı esnasında temel olarak dikkat edilmesi gereken bazı noktaları ve en uygun tavuk kümesi yapımı için gerekli kümes çiti, kümes teli, kümes filmi gibi malzemelerin fiyatları, nereden temin edilebilir gibi konuları araştırdık.

Kullanışlı Tavuk kümesi modelleri

kümes-teli.jpg
Tavuk Kümesi Projesi

İdeal tavuk kümesi yapımı  sırasında kümes teli ile çevrilmelidir ? 

Tavuk kümesleri modelleri hangi özelliklere sahip olmalı ve ideal kümes nasıl yapılmalı ? sorusuna cevap aradıktan sonra Tavuk kümesi nasıl yapılır sorusuna farklı tavuk kümesleri modelleri üzerinden araştırarak konuyu derinlemesine inceleyelim. Öncelikle tavuk kümesi güvenli, kolay kullanımı olan, kolay temizlenebilir ve içinde yaşayacak tavukların günlük temel ihtiyaçlarını sağlayacak etkin alan planlaması yapılmış olmalıdır. Bunun için tavuk kümesinin emniyeti için yırtıcı hayvanların girişini engelleyecek kümes teli ve kümes filmi ve kümes etrafında olası yırtıcı kedi, köpek, gelincik, tilki gibi hayvanların değerli tavuk cinsleri yetiştiren hobicilerin cins tavuklarının zarar görmesini önleyecek temel önlemlerin alınmış olması gerekir.

kumes_modelleri.jpg

Kümes teli veya kümes etrafında hazırlanan beton tabanın tellerin altından toprağı eşeleyerek kümese girmeye çalışabilecek davetsiz yırtıcılar için en az 50 cm toprağa kümes telinin veya şap betonun derine devam ettirilerek emniyetin sağlanması asgari bir gerekliliktir.

tavuk-kumesi.jpg
Basit Tavuk Kümesi Modeli

Kümese cins tavuklar rahatça girip çıkabilmeli ve alt yapıyı sağlayan kapı ve kümes çiti ile tavuk çeşitleri için bahçenizde ayırdığınız  kısımdan tavuklarınızı kolaylıkla sınırlayıp ayıracak pratik ve kullanışlı bir kapı gereklidir. Farklı tavuk kümesi modelleri üzerinden ihtiyacınıza ve bakmayı planladığınız tavuk ayısı ve tavuk cinslerine uygun olarak farklı modellerde tavuk kümesleri tasarlayabilirsiniz.

tavuk_kumesi_modeli.jpg

En önemli önceliğiniz tavuk kümesi yapımı öncesinde yetiştirmeyi düşündüğünüz tavuk cinsleri için yumurta veya et verimi, süs tavukçuluğu gibi hangi tavuk ırkını beslemeyi düşündüğünüze karar vermeniz önem kazanır. Bu  açıdan tavuk cinsi tercihinizin ne olacağı yönünde önceliğinizin ne olduğuna  en baştan tasarlamış olmanız bir gerekliliktir.

tavuk-kumesi-nasil-olmali.jpg
Tavuk Kümesi Yapımı ve Modellemesi

Bu kümes modeli diğer kümes modelleri arasında yumurta tavukçuluğu için ve en az 10 tavuk beslenebilecek büyüklükte bir kümes modeli tavukların rahatça yemlenmesi ve gezinebilmesi için 4 m2 civarında yer ayrılan bu kümes projesi ile her gün aileniz için 6-7 yumurta alabileceğiniz ideal bir kümes modeli yapabilirsiniz.

tavuk-kumesi-nasıl-yapilir.jpg
Tavuk Kümesi Modeli

Eski tip nostaljik bir kümes modeli ile yumurtaların höllük üzerinden yuvarlanarak rahatça yumurtalarınızı kümes içine girmeden toplayabileceğiniz bu dizayn yapılıp bittiğinde göz dolduran bir kümes modelidir.

pratik-tavuk-kumesi.jpg
Pratik Tavuk Kümesi Modeli

Pratik ve kullanışlı bu kümes modeli ile 5-6 tavukluk küçük bir tavuk ailesini bahçenize misafir edebilirsiniz ancak kısa sürede yer darlığı nedeni ile kümesi büyütme ihtiyacı doğabilir.

kolay-tavuk-kumesi-modeli.JPG
Kolay Tavuk Kümesi Modeli

Bu modelde pratikliği yanında kullanım kolaylığı ile 10 tavukluk bir tavuk kolonisi için kullanıma uygun görünüyor.

tavuk-kumesi-modeli.JPG
Profesyonel Tavuk Kümesi Modeli

Eğer yumurta tavukçuluğu yapmayı düşünüyorsanız elbette yumurtaların salimen toplanmasını güvenceye almanız gerekir. İşte bol saman ve odun yongası ile desteklenmiş bir yumurta toplama düzeneği ile 10-15 tavuk kapasiteli dekoratif bir kümes planı.

tavuk_kumesleri.jpg
Kompak Tavuk Kümesi Modeli

Evet işte profesyonel tavukçuluk yapmak, bahçesi ve ailesi geniş olan ve sağlıklı tavuk etine düşkün, düzenli omlet yapabilmek yanında üretimden gelen dinamizmini yakın çevresine günlük köy tavuğu temin ederek aile ekonomisine katkı sağlamayı düşünen tavuk hobicileri için önerebileceğimiz bu tavuk kümesi projesi ile rahatlıkla 20-25 tavuk yetiştirebilirsiniz. Farklı tavuk cinsleri arasından seçeceğiniz 20-25 yarka tavuk ile rahatlıkla ayda 300-500 yumurta alabilirsiniz. Bu kümes içinde etçil veya yumurta tavuk cinslerinden rahatça 25 tavuğun barınabileceği genişlikte prefabrik yapılı tavuk kümesi projesi ile hobi amaçlı tavuk yetiştiriciliği ile profesyonellik arasındaki ince sınırda kendinize bir yer edinebilirsiniz.

tavuk-kümesi-projesi.jpg
Geniş Tavuk Kümesi Modeli

Tavuk Kümesi yapımı için gerekli malzemeler nelerdir ?

Tavuk kümesi yapımı için gerekli olan temel malzemeler gerek yapı marketlerin hazır ahşap doğrama reyonlarından veya mobilya sitelerinde ahşap, kereste doğrama satan dükkanlardan uygun fiyata temin edilebilir veya ihtiyaca göre proje dahilinde kestirilebilir. Çit veya kümes teli ise farklı genişlikte ve boyutlarda ülke genelinde Doğan tel örgü ve benzer şirketler tarafından metretul hesabı ile adrese teslim edilmektedir. Her türlü tel örgü ve çit ihtiyacı yanında menteşeler için dış ortama dayanıklı metal aksam ile kış aylarında özellikle soğuk bölgelerde ısıtma amaçlı seramik lamba sistemi ve bu sitem için elektrik hattı döşemeniz de gereklidir.

Türkiye’de tavuk eti tüketimi resmi rakamlar

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir