Süs Tavuk Cinsleri ve en çok yumurtlayan yerli ve ithal tavuklar hangileridir ?

119820

Değerli Süs Tavuk Cinsleri

Yumurta verimi yüksek Tavuk Cinsleri

Tavuklar sadece yumurta verimleri ve etleri için üretilmez bazı tavuk cinsleri  sadece güzel ve süslü görüntüleri sebebiyle de yetiştirilir. Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de doğal yaşam tercihini yaşamlarında yerleştiren pek çok aile burada detaylı olarak bilgi vereceğimiz tavuk cinsleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirler. Çünkü bu birbirinden kıymetli ve bazen de bulması zor ırklar bu saydığımız ülkelerde kümeslerde yaygın olarak bulunan bazı et veya yumurta tavuk türü olarak yetiştirilmektedir.  Ancak öyle tavuk cinsleri ve farklı coğrafyanın süs tavuk çeşitleri mevcut ki gördüğünüzde bir hayli şaşkınlığa uğrayacaksınız. Farklı tavuk çeşitleri ilginç dış görünüşe sahip olmakla birlikte yumurta tavuğu olarak da verimleri ile bizleri şaşırtmakla kalmıyor harika görüntüleri, süslü tüyleri ve kendilerinden emin duruşları ile adeta büyülüyorlar. Eğer cins tavuklara meraklı iseniz, imkanınız var ise bu güzel süs tavukları ve cins tavuklar ile ilgilenip kendinize bir organik tavuk hobi kümesi kurmayı düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre. Aslında kimi tavuk ırkları irilikleri, kimi tavuk çeşitleri ise bol yumurta verimleri ile ünlüdür, öne çıkarlar ve bilinirler.

En çok yumurta veren tavuk cinsleri hangileridir?

Dünyada ve Türkiye’de en çok yumurta veren süs tavuk cinsleri hangisidir ? sorusunun cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Hangi yerli tavuk ırkı en çok yumurta veriyor sorusuna da cevap bulacaksınız. Elbette bazı yumurta tavuğu ırkları sadece yumurta verimleri ile ön plana çıkarken, bazıları hızla et tutarak kesimlik boyuta ulaşmaları ile  bir kısım tavuk cinsleri ise sadece  güzellikleri, alımlı ve göz alıcı renkleri ile  süs tavuğu olarak yetiştiriliyor ve bu tavuk çeşitleri sadece doğal alımlı güzellikleri öne çıkıyor.

Hangi tavuk çeşitleri hangi amaç ve gaye için yetiştirileceğine çoğunlukla bu konuda bilgi sahibi başka yetiştiriciler aracılığı ile karar veriliyor. Öncelikle hangi tavuk cinsleri yetiştirmeyi düşündüğünüze göre  süs tavukları mı ? yumurta tavukları mı? konusuna karar vererek belki yeni başlayacağınız tavuk yetiştiriciliği hobisi alanında ilk önemli kararınızı vermeli ve kümes hobicileri arasında bile tartışmalı konulardan birisini öncelikle hedef çözüm listenizin başına yerleştirmelisiniz. Öyleyse bu yazımızda  temin edebileceğiniz yerli tavuk ırkları veya temini zor fakat yetiştirmesi keyifli olan ithal, yabancı  tavuk çeşitleri arasında nasıl bir tercih yaparak tavuk yetiştiriciliği deneyimi elde edebileceğiniz konusunda temel amacınıza da karar verebileceksiniz.

Zor bulunan Değerli Tavuk Cinsleri

Süs tavuk cinsleri ve özellikleri

#1 Fuji dağı efsanesi Onagadori süs tavukları

Japon türü olan Onagadori, olgunlaşma süresince kuyruğu uzayan en bilinen süs tavuk cinsleri içinde  en meşhur olanıdır. Yirmi yıla kadar yaşayabildikleri gibi kuyrukları bu sürede 12-14 metreye kadar uzayabilir.Kuyruklarının uzunluğu ile bilinen Onagadori tavuk türleri menşei Japonya olarak kabul edilse de bazı üreticiler Phoenix tavuk ırkları ile karıştırabilir.
Onagadori Tavuk Cinsi
Japon tavuk cinsleri arasında efane güzellikte Onagadori tavuğu

#2 Siyah renkli Ayam Cemani eşsiz süs tavuğu cinsi

Endonezya kökenli az bulunan bu süs tavukları ailesinin nadir ve efsanevi güzellikte olan bir tavuk türü Ayam Cemani tavuk cinsidir. Genetik yapısında olan fazla pigment üretimi nedeniyle tamamen siyahtır. Bu bir hastalık türü olan albino tavukların pigment eksikliğinin tersi bir durum olup pigment noksanlığının görülmesinden ayrıdır. Endonezya Sumatra, Java adasında bol miktarda koyu renkli  Ayam Cemani tavuk cinsleri  yetiştirilir. Bu tavuk cinsi Uzak Doğu bölgesinde Endonezya’da sömürgecilik yapan Hollandalı sömürgeci tacirler tarafından Hollanda ve sonrasında Avrupa’ya ilk olarak yüzyıllar önce getirilmiştir. Hollanda genelinde artan popülaritesi ile buradan İngiltere ve kıta Amerika’ya yayılan kara tavuk insanın sahip olmak isteyeceği ender değerli tavuk cinsleri arasında yer almaktadır. Göz alıcı koyu siyah ve laciverte bakan tüyleri ile ibiğinden, gagasına kadar koyu, siyah renkli Ayam Cemani gerçekten hobi amaçlı kümes sahiplerinin bulundurmak isteyeceği en popüler tavuk ırkları ve süs tavuk cinsleri arasında başlarda yer almaktadır.
ayam cemani tavuk cinsi
Ayama Cemani Endonezya ve kıta Avrupa’da bulunan nadir değerli tavuk cinsleri arasındadır

#3 Wyandotte tavuk cinsi

Altın Benekli Wyandotte tavuğu Amerika Birleşik Devletleri kökenli bu iri tavuk cinsi yüksek yumurta ve et üretimi ile soğuk havalarda da devam eden yumurta verimiyle ünlüdür. Yılda 200 adet yumurta verimine ulaşabilen wyandotte cins tavuklar 5-7 kilo arasında iyi bir et verimine  sahiptirler. BU özellikleri nedeni ile Amerika kıtasında 18 yy.dan bu yana çok sevilerek yetiştirilen bu tavuk cinsi başka ülkelerde de yaygın yetiştirilmektedir.
tavuk cinsleri

#4 Çıplak boyunlu Transilvanya tavuğu

Transilvanya Çıplak Boyunlu tavuk cinsi; hindi ile tavuk melezi olduğu yönünde bir inanış vardır. Bu kadar değişik morfolojik bir yapıda olmasına rağmen yüksek et verimi ile etçil bir tavuk cinsi olması hindi melezi olma ihtimalini kuvvetlendirmektedir.

Fransız değerli tavuk cinsi

#5 Polonya süs tavukları

Altın renkli Polonya tavuğu, kafasının üstündeki tüyleriyle ünlüdür. Polonya Tavuğu kıvırcık ve süslü kafaları ile oldukça ‘cool’ görüntüleri ile sanki bonus kafalı banka reklam filminden kaçıp gelmiş gibi bir hali vardır. Bu fiyakalı cins tavuk elbette kümesinizin en havalı tavuğu olmaya aday eğer bulabilirseniz bir tane edinmeniz siz ve kümesinizi görmeye gelen dostlarınız için büyük bir seyir keyfi oluşturur.
süs tavukları
Nadir güzellikte bir süs tavuk cinsi
Süs Tavukları
Hipster tarzında bir süs tavuk cinsi
Çok güzel bir tavuk cinsi

#6 Serama süs tavukları ırkı

Serama tavuk türleri ise süs tavuğu olarak bilinir, yumurta ve et veriminden ziyade güzellikleri ile ön plandadırlar.
Serama Tavuk Cinsi
Serama Tavuk Cinsi

 

#7 Çin Bantam süs tavukları

Çin kökenli Silkie Bantam türü, 5 tırnaklı olmasıyla ve beyaz tüyleri ile tanınır. Diğer tavuklar 4 tırnaklıdır bu beyaz renkli ve tüyleri ipek gibi parlak ve kabarık tavuk cinsi kümesinizde harika bir tavuk ırkının güzel temsilcisi olarak bulunabilir. Klasik tavuk ırklarına göre daha küçük olan Bantam tavuk cinsi yumurta olarak da boyutu ile orantılı bir yumurta kapasitesine sahiptir.
Çin Bantam Tavuk Cinsleri
Tavuk Cinsleri arasında bir başka güzel değerli tavuk türü

#8 Belçika sakallı süs tavuk çeşitleri içinde bir efsane

Belçika Sakallı Tavuğu ise sakal ve paça tüyleri ile bilinir. İyi bir et verimi olan bu güzel tavuk cinsi farklı çiftlik tavuk çeşitleri arasında güzelliği ve verimi ile ayrıcalıklı yer edinmiştir.

Nadir Tavuk Türleri

#9 Favorella ırkı salma tavukçuluk cinsleri

Favorella türü tavuklar ise irilikleri ile dikkat çeker. Bu tür oldukça iyi bir çiftlik tavuğu olup et verimi ön planda olup göz ardı edilemeyecek bir yumurta verimliliğine de sahiptir.
Favorella Tavuk Türü
Avrupa Çiftlik Tavuk türü

#10 Sebright süs tavukları

Görüntüsünün güzelliği yanında Sebright türü, üretiminin zorluğu ile bilinen bir tavuk türüdür. Sebright tavuk cinsi günümüzde bilinen en eski Britanya kökenli tavuk türü olup horozları bilinen horoz tipolojisinde olmayıp horozunu genellikle tavuklardan ayırmak zor olur. Ne klasik bir yumurta tavuğu nede etçil bir tavuk türü olmayıp temelde üretilmesinin zorluğu ile bilinen bu güzel tavuk cinsi bir şov tavuğu kabul edilebilir. Kümesinizde bulunacak bir Sebright tavuk ailesi her yaşta üyesinin güzelliği ve alımı ile sizleri ve tavuk seven misafirlerinizi görsel bir şölenle mutlu edecektir.

Sebright Tavuk Türü Kahverenkli Sebright

#11 Brahma yumurta tavuğu

Brahma tavuğu türleri ise en iri türlerdendir. Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı olan bu tavuk türünün horozları 5,5 kg, tavukları ise 4,5 kg ağırlığa ulaşabilir. 1880-1930 yılları arasında Birleşik Devletlerin temel kümes hayvanı eti kaynağı olan bu tavuk cinsi olan Brahma cins tavukları aynı zamanda haftada 4-5 yumurta verimine ulaşabilen nadir et tutan tavuk ırkları arasındadır. Bu sebeple sevilen ve aranan tavuk ırkları arasında en başta gelir. Güzel bir Brahma anacı yumurta tavuğu olma özelliği de göz önüne alındığında asgari Brahma yarka fiyatı 40-50 TL arasında olur. Brahma tavuk fiyatları tavuk cinsi olarak en çok farklılık arz eden fiyatlara sahiptir. Bunun sebebi popülarite ve az bulunması nedeni iledir.

brahma tavuk cinsleri

Brahma tavuk fiyatları 

İyi bir et ve yumurta verimi olan Brahma tavukları yarka büyüklüğünde satıldığında asgari 125 tl fiyat ile satılır.

#12 La Fleche cins tavukları

La Flèche adlı bu Fransız türü ise v şekilli ibiği ile görünümünden dolayı garip bir şekilde şeytan kafası olarak da isimlendirilmiştir. Sert bakışlı bu Fransız ırkını kümesinizde bulundurmanız gerçek bir hayvan sever, tavuk sever ve hobici olarak az bulunan nadide cins tavuklar ile kümesini güçlendirmek isteyen bir kümes sahibi olarak size ayrı bir prestij kazandırabilir. Et tutan bir tavuk ırkı olan la fleche aslında Fransızca ok anlamına gelen ismiyle oldukça  güzel ve etçil bir tavuk ırkıdır.

Şeytan Kafası Fransız tavuk cinsleri
Goethe Faust oyunundan fırlamış gibi bakan Şeytan Kafalı Tavuk Cinsi

#13 Denizli ırkı tavuklar

Denizli ilimizin meşhur ve asil horozunu burada bahsetmeden geçmek istemiyoruz harika bir duruş, asil bir cins tavuk yani horoz arıyorsanız hele bir de uzun ötümlü ve rekortmen bir horoz bulunsun istiyorsanız doğru yerdesiniz. Denizli horozu bir Ege değeri olarak kamusal korunma altındadır ve marka değeri vardır.
Denizli Horozu tavuk türleri arasında yerli ve milli

Evet o bir rekortmen tavuk türü !

En çok yumurta veren tavuk cinsi hangisi ?

#14 Australorp yumurta tavuğu

Australorp cinsi tavuklar isimlerinden de belli olduğu gibi Avusturya kökenli bir tavuk ırkıdır. Avusturyalı Hitler’in merak konusu olan saf tavuk ırkı olup olmadığını bilemeyiz fakat 365 günde 364 yumurta yumurtlayarak yeni bir dünya rekoruna sahip olan nefis bir yumurta tavuk cinsi olduğu muhakkaktır. Bu tavuğu kümesinizde bulundurmak istiyorsanız oldukça zor bulunan ve güç temin edilen bu ırkı bulmak için epey bir araştırma yapmanız ve safkan Australorp tavuk cinsi için uzun bir çaba sonrasında şansınız da yaver giderse alacağınız birkaç civcivden belki bir tanesi orijinal australorp tavuk türü çıkabilir. Bu tavuk ırkının temin güçlüğüne işaret etmek için bu açıklamayı böyle uzunca yapmayı gerçekten bir gereklilik olduğu için yaptık eğer bu cins tavuk ailesine sahip bir dostunuz veya yakınınız varsa elbette büyük bir güven ile o kümesten kendi kümesinizde bu nadide tavuk çeşidini civciv veya yarka olarak güvenle aktarmanız mümkün olabilir.

Australorp Bir tavuk türü olarak yumurta fabrikası
Asil duruşlu bir Australorp tavuk cinsinin değerli bir örneği

#15 Sussex Tavuk cinsi

Sussex tavuk ırkı veya light sussex tavuk cinsleri oldukça gösterişsiz bir tavuk cinsi olmasına rağmen yüksek yumurtlama ve et verimi açısından hobi ve ticari üretim yapanların her zaman kümeslerinde bulundurmak istedikleri bir tavuk cinsidir. Light sussex beyaz rengiyle öne çıkarken çilli veya gümüşi renkte sussex tavuk cinsleri mevcuttur. Yılda 250 adet yumurtlama oranına ulaşan sussex tavuk cinsleri aynı esnada verimli bir et tutma özelliği gösterir.

Sussex tavuk Cinsleri içinde güzel ve değerli bir tür

#16 Atak – AtakS Tavuk cinsi

Yerli bir tavuk çeşidi olan Atak ve AtakS tavuk çeşidi yumurta tavuk cinsleri içinde yerli ve milli olan bol, düzenli yumurta veren, salma tavukçuluk, gezen tavuk ve  kümeste yumurta tavuğu olarak beslenebilen ideal tavuk cinsi olduğunu ülkemiz için kanıtlamıştır. Atak ve Atak-S tavukları gerek hobi amaçlı tavuk yetiştiriciliği yapanlar gerekse salma tavukçuluk yapanlar  için hem de ticari amaçla tavuk yetiştiriciliği yapan büyük tavuk kümesleri sahipleri tarafından sevilen yerli cins tavuklar arasında en önde gidenidir. Yumurtacı tavuk ırkı olarak öne çıkmıştır . Gün geçtikçe AtakS tavuk cinsi aranan popüler, yerli kümes hayvanı olmuştur.

Ataks Tavuk fiyatları 

Yavrunun büyüklüğüne veya tavuk cins özelliklerini tam olarak temsil edip etmesine göre 30-50Tl arasında el değiştirebilir.

Tavuk cinsleri ve fiyatları

Az bulunur ve değerli cins tavuklar elbette temininin güç olması yanında bulunduğunda da yüksek fiyatları ile kaliteli, değerli tavuk cinsleri ile ilgilenenleri finansal olarak maliyet analizi yapmaya sürükleyecektir. İyi bir tavuk ırkı gerek döllü yumurta olarak, gerekse civciv veya yarka olarak satın alınsın mutlaka yerli tavuk ırklarına göre daha pahalı olacaktır. Örneğin Sussex, Brahma veya Wyandotte gibi değerli yumurta tavuğu fiyatları 100-150 tl arası cins yarka fiyatları ile temini mümkün olmaktadır.

Çevrenizde  sizin gibi cins tavuklar veya süs tavukları konusunda merakı ve bilgi edinme ihtiyacı olan arkadaşlarınız ve dostlarınız varsa ve yakın zamanda onlar da tavuk kümesi kurup tavuk yetiştirmeye ilgi duyuyorsa  tavuk yetiştirmekte temel hedeflerine göre farklı süs tavuk cinsleri arasında seçim kararı almak konusunda onlara da  oldukça faydalı olacak bu yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızı şiddetle öneririz.

 

Kaynak

2
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Burak kaya

Kaç tleler

Çok değil orta sınıf bir kulaklıktan daha pahalı değiller