Tarihteki En Büyük 9 Yanardağ Patlaması

2463

Volkanik patlamaların büyüklükleri dışarı çıkan lav miktarı ile ölçülmektedir. Yapılan araştırmalara göre tarihte çok büyük patlamalar olmuştur. Örneğin M.Ö. 1650 yılında Yunanistan’da gerçekleşen bir volkan patlamasında tüm canlılar yok olmuştur. 75.000 yıl önce yaşanan bir patlama sonrasında yaşanan volkanik kışın ise insanlığın sonunu getirmeye çok yaklaştığına inanılmaktadır.

İşte en büyük volkan patlamaları…

#1 Tambora Dağı, Endonezya

Tambora-Dağı-Endonezya

1816 yılında yaşanan bu patlamada 92.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Patlamanın yaşandığı yıl “yazsız yıl” olarak ilan edilmiştir çünkü atmosfere karışan volkanik kül sıcaklığı düşürerek Haziran’da kar yağışına sebep olmuştur.

#2 Pelee Dağı, Batı Hint Adaları

Pelee-Dağı-Batı-Hint-Adaları

1902 yılında yaşanan patlamalar iki hafta kadar devam etmiş ve 40.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Tamamıyla yerle bir olan kentte sadece iki kişi hayatta kalabilmişti. Birisi fotoğraftaki hücrede tutulan bir mahkum, diğeri ise şehir dışında yaşayan bir adamdı. Adanın çevresindeki pek çok gemi de tamamen ortadan kaybolmuştur.

#3 Krakatoa Dağı, Endonezya

Krakatoa-Dağı-Endonezya

1883 yılında yaşanan patlamada 23.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Ama ölümlerin sebebi patlama değil yarattığı tsunamidir. Patlamanın sesinin Avustralya’dan bile duyulduğu kayıtlara geçmiştir.

#4 Nevado del Ruiz, Kolombiya

Nevado-del-Ruiz-Kolombiya

1985 yılında yaşanan patlamada 23.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Aslında patlama çok büyük olmasa da yanardağın tepesindeki buz kütlesini eriterek çamur kayması oluşturmuştur. Ölümlerin sebebi ise Amaro şehrinin bu çamurların altında kalmasıdır.

#5 Unzen Dağı, Japonya

Unzen-Dağı-Japonya

1792’de gerçekleşen patlamada yaklaşık 15.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu patlamada da ölümlerin sebebi doğrudan patlama değil, yarattığı tsunamidir.

#6 Vezüv Yanardağı, İtalya

Vezüv-Yanardağı-İtalya

M.S. 79 yılında yaşanan patlamada en az 10.000 kişinin öldüğü varsayılmaktadır. 750 dereceyi bulan sıcaklık bölgedeki organik maddelerin çoğunu karbonize etmiştir.

#7 Laki Volkanik Sistemi, İzlanda

Laki-Volkanik-Sistemi-İzlanda

1983-1984 yıllarında neredeyse bir yıl süren patlamada yaklaşık 10.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Ölümlerin sebebi ise bir yıl boyunca sürekli yaşanan patlamalar yüzünden ciddi bir kıtlık sorununun oluşmasıdır.

#8 Vezüv Yanardağı, İtalya

Vezüv-Yanardağı-İtalya1

1631’de gerçekleşen patlamada 6000 kişi hayatını kaybetti. Hala aktif olan yanardağ binlerce yıl defalarca patlamıştır.

#9 Kelut Dağı, Endonezya

Kelut-Dağı-Endonezya

1919’da yaşanan patlamada 5110 kişinin öldüğü kayıtlara geçmiştir. Ölümlerin sebebinin ise çamur seli olduğu sanılmaktadır.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir