Tarihle Fantastik Kurguyu Birleştiren Roman: “Jasper Kent – On İki”

2119
Jasper Kent‘in ilk gerilim romanı olma özelliğini taşıyan On İki, tarihsel fantezi roman türünde bugüne kadar yazılmış tüm kitaplar arasında altıncı büyük yapıt olarak seçildi ve yayımlanmasının üzerinden fazla vakit geçmeden birçok dile çevrildi. Sanatla oldukça içli dışlı olan Kent, aynı zamanda Fen ve Doğa Bilimleri öğrenimi yapmış ve Kuramsal Fizik alanında uzmanlığa sahip olan birisi. 2009 yılında yayımlanan ve 2010 yılında ilk kez Türkçe’ye çevrilen On İki, Napoleon’un Rusya Seferi’nden başlayıp 1917 yılındaki Ekim Devrimi’nde sonra erecek olan “Danilov Beşlemesi” serisinin ilk kitabı.
pr_01_6848
Fazla detaya girerek spoiler vermemek adına kitabın arka kapak yazısını sizlere aktarıyorum;
“Napoleon, Rusya seferinde dayanılmaz kış koşullarına mı yenildi, yoksa işin içinde başka güçler de var mıydı?

Rusya 1812 sonbaharında başa çıkılmaz bir düşmanla karşı karşıyadır: Napoleon Bonaparte’ın Büyük Ordu’su. Rus şehirleri Fransızlara birer birer teslim olmuş, İmparatorluğun kalbi Moskova’yı kurtarmak ancak bir mucizeye kalmıştır. Bir grup üst rütbeli Rus asker, son çare olarak “Opriçniki” adı verilen, Hristiyan Avrupa’nın uzak köşelerinde efsane olmuş on iki savaşçının yardımına başvurur. Sadece geceleri ve yalnız başlarına savaşan çete, koca bir savaşın kaderini değiştirir. Ancak Yüzbaşı Aleksey, çetenin yolu üzerindeki ölüm haberlerinden şüphelenir. Asıl karabasanın henüz başlamadığını kısa sürede anlayacaktır…”

Can Yayınları, bir ilki gerçekleştirerek On İki'nin tanıtımı için 12 kişiyi" Opriçniki" kılığına sokup İstiklal ve Bağdat caddelerinde gezdirmiş.
Can Yayınları, bir ilki gerçekleştirerek On İki’nin tanıtımı için 12 kişiyi” Opriçniki” kılığına sokup İstiklal ve Bağdat caddelerinde gezdirmiş.
Roman, birçok kuruluş ve eleştirmenden olumlu yorum aldı. Bunlardan en önemli birkaç tanesi şöyle;
“Gerçek tarihi olaylar, sınırsız fantezi ve hiç eskimeyen halk hikayeleri. Roman, esrarlı olayları, dehşet duygusunu ve tarihi inanılmaz bir ustalıkla birleştiriyor.”
Fantasy Book Review
“Tarihi romanla kara fantezinin kusursuz bir bileşimi, benzersiz bir gerilim.”
Lisa Tuttle, The Times
“İnsan olmayan varlıkların yarattığı dehşetin, insanların yarattığı dehşeti vurguladığı bir roman.”
New York Times Book Review

Kitabın yazarı Jasper Kent
Kitabın yazarı Jasper Kent
Eğer fantezi roman ve tarih seviyorsanız bu kitabı ve serinin diğer kitaplarını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir