Tarihin Gördüğü En Büyük El Nino 2015 Sonbahar’ında Geliyor

3812

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından 13 Ağustos’ta yapılan açıklamada Dünya’nın 2015 Sonbahar’ında bugüne kadarki en etkili ve yıkıcı El Nino ile karşı karşıya kalabileceği açıklandı. Bu derece güçlü bir El Nino’nun Dünya üzerindeki etkileri de oldukça sert olacak: anormal hava koşulları gözlemlenecek, küresel çapta sıcaklıklar artacak. Kaliforniya’yı esir alan tarihi kuraklığınsa El Nino sayesinde kısmen de olsa tersine dönmesi bekleniyor.

tarihin en buyuk el nino olayi geliyor (1)

Dünya çapında etkileri olan El Nino, Pasifik Okyanusu’nun ekvator  civarındaki bölgelerindeki normalden yüksek sıcaklık değerlerine bağlı bir atmosfer olayı. O bölgedeki sıcaklık miktarı normalin ne kadar üstünde olursa El Nino’nun etkileri de o kadar sert oluyor. Bu yıl sıcaklıklar 2 derece daha yüksek, son 65 yılda bu derece yüksek sıcaklık değerine sadece 3 kez rastlandı ve 3 El Nino da çok yıkıcı etkilere sahipti.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne bağlı İklim Tahmini Merkezi’nde görevli Mike Halpert konuyla ilgili “Mart ayından beri ekvatoral Pasifik bölgesindeki okyanus yüzeyi sıcaklıkları artışta. Bu nedenle en büyük El Nino’lardan biriyle karşı karşıya olduğumuzu düşünüyoruz.” dedi. Hatta kendisine şimdiden Godzilla El Nino bile deniliyor.

tarihin en buyuk el nino olayi geliyor (1)

El Nino ülkemizde genel olarak kasırga/fırtına olarak bilinmekte ancak bu hiç de doğru değil. El Nino basitçe ekvatoral Pasifik bölgesindeki ortalama sıcaklık değerlerinin arttığı döneme verilen isim. Etkileri arasında ise seller, kuraklıklar, fırtınalar, iklim değişiklikleri, tayfunlar, hortumlar, yangınlar ve don olayları bulunmakta.

El Nino’nun global çapta hava sıcaklıklarını artırması 2015’in gelmiş geçmiş en yüksek sıcaklık ortalamasına sahip yıl olma ihtimalini artırıyor (şuan rekor 2014’ün). 1997-1998 El Nino olayı nedeniyle 1998 yılı tarihin en sıcak 10 yılından biri olmuştu ve en sıcak 10 yıl içerisindeki diğer 9 yılın tamamı 2000 sonrasına ait. Önümüzdeki sonbaharda başlayacak olan El Nino’nun 2016 İlkbahar’ına kadar devam edeceği öngörülüyor.

tarihin en buyuk el nino olayi geliyor (2)

Kaliforniya’ya dönecek olursak, 4 yıldır kuraklıkla boğuşan bölgeye bu çapta bir El Nino’nun bile yetmeyeceği öngörülmekte. Tarihteki en çok yağışı aldıkları yılda (1982-1983 El Nino’su dönemi) bile normalin en fazla 2 katı kadar yağmur alan Kaliforniya’nın 4 yıllık kuraklığın etkilerini silebilmek için bu sene 3 kattan fazla yağış alması gerekmekte. El Nino her ne kadar çok etkili olacak olsa da Kaliforniya için bu derece yağışa sebep olması şimdilik mümkün görünmüyor.

Bu El Nino’nun karşılaştırıldığı en etkili diğer iki El Nino ise 1997-1998 ve 1982-1983 dönemlerinde yaşanmıştı. Bu yılki El Nino olayının ise çok büyük olacağı aylardır konuşuluyordu ancak resmi açıklama 13 Ağustos’ta geldi. Sonucunda Avustralya’nın kuraklık dönemine gireceği, Peru ve Brezilya’da yoğun sel felaketlerinin yaşanacağı ve Doğu Afrika ile Bangladeş civarlarında yağış düzenlerinin değişeceği tahmin ediliyor. Tabi ki etkileri daha önce de söylediğimiz gibi sadece bu bölgeleri değil, tüm Dünya’yı etkileyecek.

tarihin gordugu en buyuk el nino olayi geliyor

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir