Tam Bir Şifa Deposu Olarak Semizotunun Faydaları

588

Baharın gelmesiyle birlikte doğanın bizlere sunduğu mucizevi bitkiler, sağlığımız açısından son derece faydalı katkılar sağlamaktadır. Bunlar arasında kökeni Orta Asya olan semizotu ise faydaları az bilinen bir ilkbahar sebzesi olarak özellikle Avrupa ve Asya’da oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Semizotunun faydaları saymakla bitmiyor, işte bu mucizevi sebzenin sağlığımız üzerindeki önemli etkileri.

Ülkemizde gittikçe artan sağlıklı beslenme bilinci nedeniyle son yıllarda sofralarda daha çok tercih edilmeye başlayan, sıcak ve soğuk farklı tarifleriyle karşılaştığımız semizotu adeta bir şifa deposudur. Beslenme ve diyet uzmanlarına göre, semizotunun 100 gramında 32 kalori bulunduğu ve bu yönüyle diyetlerde rahatlıkla kullanabileceği belirtiliyor. Bu bahar sebzesinin kalsiyum, demir, potasyum ve C vitamini yönünden oldukça zengin olduğuna dikkat çekilirken, diğer yeşil yapraklı sebzelere göre Omega 3 yağ asidi açısından da kuvvetli bir kaynak olduğu ifade ediliyor. Diğer yandan, zengin potasyum kaynağı olduğu için de kan sulandırıcı ilaçlar ile birlikte tüketilmesi önerilmiyor.

 

Semizotunun A, B1, B2, B6, C, E, nikotinik asit, niasin, riboflavin, beta karoten, folat gibi vitaminler ve K, Ca, Fe, Mg, Na, P, Cu, Mn ve Zn mineralleri açısından zengin olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmede fayda sağladığı belirtiliyor. Bu vitamin ve mineraller sayesinde ise, günümüzün yaygın şikâyetlerinden olan halsizlik, yorgunluk ve depresyona iyi geldiği gibi büyüme ve gelişmeyi de destekliyor.

Uzmanlar tarafından semizotunun faydaları şu şekilde aktarılıyor:

1-Kalbi korur

2-Kötü kolesterolü düşürür

3-Hastalıklardan korur

4-Kanser hastalarının beslenme tedavisinde kullanılır

5-Böbreklerdeki kum ve taşı döker

6-Kabızlığı önler

7-Yorgunluk, halsizlik ve depresyona iyi gelir

8-Formda kalmaya yardımcı olur

9-Cildi ve gözü korur

10-Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir