Sütyenin Tarihçesi

5064

Sütyenin ilk ortaya çıkışı Antik Yunan’a kadar uzanmaktadır ancak ABD’de 1907’de bir modacı tarafından ortaya çıkarılan ve o zaman için herkes tarafından ilgi gören bir konu oldu. Göğüsleri desteklemek amacı ile de Eski Roma’da kullanılıyordu. 1915 yılına kadar sütyenin nasıl en rahat şekilde kullanılacağına dair bir çok şekilde tasarlandı.

sutyen-sonbisey3

1980-1990’lara kadar, Poiret isimli bir tasarımcı en kullanışlı sütyeni tasarladı. Bugünkü tasarımın aksine daha geniş ve göğüsleri daha çok kapatan, alt kısmında da korsesi olan sütyen tipleriydi.

sutyen-sonbisey2

1914 yılında ise  Mary Phelps-Jacobs, kendi yaptığı sütyen tasarımının patentini aldı ve bu adım moda dünyasında artık sadece dış görünüşün değil, iç çamaşırlarında adı geçeceği anlamına geliyordu. Patenti alındıktan sonra sütyen askılarında sentetik askılar kullanılmaya başlandı. Özellikle Coco Chanel’in maskülen ve daha nefes aldırabilen, bol kıyafet tasarımlarından sonra sütyen altında ki korselere ihtiyaç kalmadı ve korsesiz üretilmeye devam edildi.

sütyen-sonbisey

1930’larda ise artık sütyenler tek tip olmaktan çıktı ve farklı renk ve kumaş çeşitleri ile tasarlanmaya ve üretilmeye başlandı. İlk iç çamaşır markalarından biri Kentos, kendi adıyla çıkardığı sütyen markasında, günümüz sütyenlerine benzer tarzda üretim yapıyordu. 1935’te ABD’de artık sütyenler tamamiyle değişti ve A, B, C, D adında ve hala kullandığımız dört farklı bedenle üretilmeye başlandı.

sutyen-sonbisey

Savaşın ardından 1950’li yıllarda, kendilerini savaşın ve karamsarlığın etkisinden uzaklaştırmak isteyen kadınlar modaya ve iç çamaşırlarına daha da önem göstermeye başladı. İşte bu dönemde hala günümüzde olan, olmayan bir çok morka ortaya çıktı. Onlardan bir kaçı ise; Maidenform, Berlei, Marks&Spencer, Triumph.. Konik yada füze de denilebilir, biçimdeki sütyenler bu dönemde çok moda oldu. Hafif, naylon, yıknaması kolay ve daha ince sütyenlerdi.

sutyen-sonbisey1

1960’larda ise sütyen tipleri artık oturmaya başladı ama öncekilerin aksine daha yuvarlak ve likralı askılardan oluşuyordu. Artık kadınların vazgeçilmez bir parçası olan sütyenler, Yves St. Laurent’in sütyensiz giyilebilecek gömlek ve bluzlar tasarlaması dahi kadınların sütyene olan ilgisiniz azaltmadı.

sutyen-sonbisey4

1968’den beri de günümüz tipindeki sütyenler kullanılmaya başladı. Tabii gün geçtikçe geliştirilen sütyenler bir süre sonra göğsü küçük olan kadınları unutmadı ve 90’lı yılların başında silikonlu sütyenler piyasaya sürüldü. Hala da iç çamaşır sektöründe ki değişiklikleri takip etmek kolay değil.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir