Sürekli Kilo mu Alıyorsunuz? Sebebi Bu Olabilir!

8555

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri obezite. Sağlıksız yiyecekler, düzensiz beslenme, gdo’lu besinler, yağlı yemekler… şeklinde arttırabileceğimiz onlarca sebepten kaynaklanıyor olabilir.

A man sleeps on the couch, with a TV remote control balancing on his protruding stomach.
.

Sürekli aç hissetme, aşırı su içme ve çok idrara çıkma en büyük habercisidir obezitenin. Nasıl mı? Bu belirtilerin nedeni genellikle insülin direcindendir, insülin direnci tedavi edilmezse de obezitenin öncüsüdür. Bu nedenle eğer çok az yemek yeseniz bile sürekli kilo alıyorsanız, günde 4 litreden fazla su içiyorsanız, yemekten 15 dakika sonra tüm vücudunuzda bir titreme hissedip bir şeyler yemek için deliye dönüyorsanız sizde de insülin direnci var demektir.

insulin direnci

 

Peki bunu nasıl kesinleştirebilirsiniz? Gece 12’den sonra hiç bir şey yemeyin hatta mümkün olduğunca da az su için ve geç saate kalmadan uyuyun. Sabah doğruca en yakın -mümkünse iyi bir- hastanenin yolunu tutun ve en geç saat 8 de tahlil için kanınızı verin. Tabi kan verene dek hiç bir şey yiyip içmeyin.

Person Self-Administering an Injecting in the Arm --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Doktorunuzun da isteği üzerine hormon ve şeker tahlillerinizi yaptırın. Tiroid bezleriniz için gerekli tahlilleri, ultrasonu ve böbrekleriniz için gerekli tahlilleri de istemenizde fayda var. Mümkünse karaciğer yağlanmanızın olup olmadığını da kontrol ettirin. Neyse gelelim tahlile. Aç karnına ilk kanınızı verdikten sonra doğruca kantine gidin ve çok yağlı olmayan normal yaşantınıza paralel bir yiyecek seçin mümkünse çay içmeyin. Aldığınız ilk lokmadan itibaren saat tutun ve tam 2 saat geçtikten sonra tokluk kan şekerinizin ölçümü için yeniden kan verin. Aldığınız sonuçları doktorunuza gösterin. Eğer hipotiroidi teşhisi koyduysa muhtemelen insülin direnciniz de vardır. Tabi bunlar kan şekeri ve insülin sonuçlarına göre kesinleşir. Eğer insülin direnci teşhisi konur ve siz tedaviyi reddederseniz bir süre sonra tip2 diyabet hastası olursunuz. Bu da demek oluyor ki ne kadar diyet yaparsanız yapın, istediğiniz kadar aç kalın, istediğiniz tüm spor tiplerini bıkmadan usanmadan yapın yine de kilo vermeniz gitgide imkansızlaşacak. Ve yavaş yavaş birer obez adayı olacaksınız. Lütfen tedbirinizi alın ve rutin kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Sağlıklı yaşamlar…

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir