Süleyman Demirel’in Hayatı ve Bilmedikleriniz

2521

Her gün yeni bir haber duyuyoruz. Kalpleri güm güm gümleten lise son öğrencilerinin sınavlarının olduğu, futbolda son zamanlarda Galatasaray’ı havalara uçuran dört yıldız heyecanının yaşandığı, Game Of Thrones izleyicilerinin sezon finali hüznü gibi peş peşe gelen her gün farklı bir heyecan. Tabi hepsi mutluluk vermiyor. Yeni duyulan ölüm haberi eski cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel ile ilgili. Peki bu ölüm ani mi oldu gerçekten, ya da biz mi eski cumhurbaşkanımız Demirel’in son zamanlarda ne halde olduğunu takip edenlerden miyiz?

 

#1 Süleyman Demirel nerede ve nasıl vefat etti?

10832

91 yaşında olan Süleyman Demirel, saat 02.05′ te solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle, tedavi olduğu Özel Ankara Güven Hastanesi’ nde yaşamını yitirdi.

#2 Süleyman Demirel kimdir?

158741_suleyman-demirel

Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı, 40 yılı aşkın siyasi hayatında kendi deyimiyle “altı kez gittiği başbakanlığa yedi kez gelen” parti lideri, Devlet Su İşleri’ nin “barajlar kralı” lakaplı inşaat mühendisi genel müdürü, “Türk siyasetinin fötr şapkalı babası” lakabıyla bilinen siyasetçi İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ nden 1949’da mezun olmuştu. Aynı yıl Elektrik İşleri Etüd İdaresinde göreve başladı. Sulama ve elektrik konularında araştırma yapmak üzere ABD’ ye gönderilen Demirel, yurda dönmesinin ardından, kendisine “barajlar kralı” unvanını getirecek Devlet Su İşleri’ne atandı.

#3 Demirel’in siyasi hayatı nasıl başlamıştı?

suleyman-demirel-hastaneye-kaldirildi!-suleyman-demirel-kimdir-(5)

Siyasete 1962 yılında Adalet Partisi (AP) İdare Kurulu üyesi olarak başlayan Demirel, iki yıl içinde, 28 Kasım 1964′ te genel başkanlığa seçildi. Kurulmasını sağladığı ve Şubat-Ekim 1965 aylarında görev yapan koalisyon hükumetinde Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak görev alan Demirel, 10 Ekim 1965′ te gerçekleştirilen seçimlerde ilk kez milletvekili oldu.

#4 Demirel, 16 Mayıs 1993’te Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı seçildi

suleyman_demirel

Demirel, Türkiye’nin en genç genel müdürü, en genç başbakanı, İsmet İnönü ve Recep Tayyip Erdoğan’ dan sonra en uzun süre başbakanlık  yapan siyasetçisi oldu

#5 Demirel 12 seneye yaklaşan başbakanlık görevinde, Türkiye’nin kalkınması ve gelişmesine büyük hizmetlerde bulundu.

s-ed95684eade0dae061b0fd26478560c5f72a3782

6 dönem Isparta Milletvekilliği yapmış, 7 sene yasaklı kalmış, 6 defa hükümetten gitmiş, 7 defa hükümet kurmuş olan Demirel; Siyasette adını adını çok uzun süre duyurmuştur.

#6 Sayın Süleyman Demirel’e Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk Milletine baş sağlığı diliyoruz…

demirel

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir