8 Adımda Su Orucu Programı nedir

14936

Su Orucu nedir ?

Su Orucu programı diyet şeklinde nasıl yapılır ?

Obezitenin gün geçtikçe arttığı ülkemizde her gün farklı farklı diyet programlarıyla karşılaşıyoruz. Peki hangi diyet programı bize daha uygun? Ortalama 45 yaşından sonra tansiyon, kolesterol, alerjik astım gibi farklı farklı hastalıklar peşimize takılıyor. Bu nedenle kendimize en uygun diyet programını doğru seçmeliyiz. “Su orucu” sadece zayıflamak için uygulanmıyor, hastalıkları da tedavi ediyor. Dünyada birçok ülkede kliniklerde uygulanıyor. Türkiye’de ise bu yöntemi uygulayanların sayısı gün geçtikçe artıyor ve su orucu programı ile başarılı detoks ve kilo vermek ikisi bir arada artık mümkün.

Şifa orucu

Su orucu diyeti ile detoks nasıl yapılır ?

#1 “Şifa orucu” adlı yöntemin ramazan ayında tutulan ibadet amaçlı oruçla hiçbir ilgisi yoktur.

şifa orucu

Su orucu programı bir diğer adıyla şifa orucu etkin ancak uygulaması da bir o kadar zor bir detoks programıdır. Ancak kesinlikle bir doktor ve detoks uzmanı eşliğinde yapılmalıdır. Bir anda uzun süreli su orucu, kişiyi zorlayabilir ancak başlangıçta bir gün, üç gün gibi sürelerle yapılabilir.

#2 Su orucu, 1-3 gün arası değişen sürelerde disiplinle tutuluyor.
su orucu faydaları

Günlük 2-3 litre su içiliyor. Eğer çok fazla kahve, alkol, şekerli gıdalar, et tüketiyorsanız başta mide bulantısı, baş ağrısı, yorgunluk gibi şikayetler görülebilir

 

#3 Her saat başı su içmek suretiyle uygulanıyor.

su orucu nedir

#4 Şifa orucu ve su orucu aynı anlamda kullanılır ve su orucu programı sayesinde birçok organın fizyolojik dinginlik ve düzen kazandığı iddia ediliyor.

su orucunun faydaları

#5 Önce pişmemiş meyve ve ham sebze yiyorsunuz.
su orucu

Akşamında 1 kaşık İngiliz tuzunu 1 bardak suda eritip içiyorsunuz. Bu bağırsaklarınızı temizliyor. Sindirim sırasında vücudunuz çok büyük bir enerji harcar. Su orucu programı sindirim için enerji harcanmadığından vücut bu enerjiyi başka yerlerde, örneğin kendini yenileme, rejenerasyon, reorganizasyon ve doku tamiratında kullanır.

#6 2.günden itibaren her sabah yarım çay bardağı hazırlamış olduğunuz limonatadan içiyorsunuz

su diyeti

Bu limonatayı 2 limon sıkıp 1 litre suya 2-3 kaşık kaliteli bal koymak suretiyle hazırlıyorsunuz.

 

#7 Ancak su orucu programı bir diyet olmaktan çok detoks amaçlı katı bir şifa orucu olarak kabul edilir. Su orucu nedir diye merak edenler genellikle su orucu yapanlar ve su orucu ile kilo verdim diyenlerin sosyal medya paylaşımlarından etkilenerek su orucu programı uygulamaya karar veriyorlar. Bu şekilde kilo verenler bu su orucu programı listesini kontrolsüz uzun süre yapmaya kalkışırlarsa akabinde önemli rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalabilirler.
su orucu diyeti

Uzun süre sadece su tüketmek her türlü rahatsızlığa zemin hazırlar. Kas kaybı, protein eksikliği, vücudun temel yapı taşlarının erimesi ve erken yaşlanma bunlar arasında yer alır.  Ayrıca tıbbi bir durum olan su zehirlenmesi veya diabetes insipitus bulguları oluşabilir ki bu durumda beyin fonksiyonları bozularak, sersemlik, baş ağrısı, kafa içi basınç dengesizlikleri ve böbrekten toksik madde atılımında ciddi problemler baş gösterebilir.

 Su orucu programı ile zayıflama mümkündür fakat :

#8 Metabolizma doktorları ve diyet uzmanları su orucu için düzenli diyet değil ancak kısa süreli uyulabilecek bir program olarak bakarlar. Ve sıklıkla son çare olarak başvurulması gerektiğinin altını çiziyor.

su orucu

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir