Stres Çarkı Bağımlılığa Yol Açabilir

516

Son günlerin popüler konularından biri olan ve özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi gören stres çarkı için bağımlılığa ve dikkat dağınıklığına yola açabileceği uyarısında bulunuldu.

Uzmanlar, son günlerde yaygınlaşan stres çarkının yoğun olarak çocuklar tarafından kullanıldığını belirtilerek, bu eğilimin ise oyun boşluğundan kaynaklı olduğunu vurguladı. Çocukların stres yaşadıkları için bu ürünü almadıklarına işaret eden pedagoglar, çocuk ile stres arasındaki ilişkinin; çocuğun oyun ve oyalama araçlarından mahrum kalmasından kaynaklı olduğunu vurguluyor. Bu boşluğun dolduramadığı takdirde çocuğun panik halde olması ve sıkılması durumlarının stres gibi görüneceğine dikkat çeken uzmanlar, çocuklarda da belirli düzeyde stres olabileceğini, ancak bu ürüne yönelimin stresten kaynaklanmadığını belirtiyor.

Eski zamanlarda fırıldak, topaç veya tahta parçalarıyla oyun ihtiyacının karşılandığını hatırlatan uzmanlar, artık popüler kültürün ve toplum üzerinde etki eden bir takım mekanizmaların kullanılarak ticari kazançlar elde edildiğinin altını çiziyor. Stres çarkının da bunlardan biri olduğunu ifade eden pedagoglar, çocuklarda stres olmadığını, sadece oyun ihtiyacının bulunduğunu belirtiyor.

Stres çarkının sürekli olarak kullanımının ise çocuğun derslerine olan dikkatini azaltacağını işaret eden uzmanlar, özellikle ABD, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde bu ürünün öğrencilere yasaklandığını aktarıyor. Stres çarkının bireylerde stresi azalttığına ilişkin herhangi bir bilimsel çalışma olmadığını vurgulayan uzmanlar, yetişkin insanların bile tespihi uzun süre kullandığında bağımlı hale geldikleri örneğini veriyor. Burada kişinin elinde gereç yoksunluğu yaşadığına ve sürekli arayış içerisinde tedirgin olduğuna işaret eden uzmanlar, stres çarkı denilen ürün ile çocuk arasında bir bağ gelişebileceği ve ondan kurtulamama gibi bir durumun yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir