Steve Jobs Ve Hayatımıza Kattığı 5 Önemli Şey

1743

Steve Jobs: Apple dahi çocuğu

Steve Jobs Apple neler kattı ?

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden Apple tarafından üretilen iPhone için sadık kullanıcılar günler öncesinden sıraya giderken, bundan 10 yıl önce San Francisco’da Steve Jobs hayatımızın zamanla tamamen değiştirecek olan akıllı telefonu tüm dünyaya tanıttı.

Piyasaya ilk çıktığı günden bugüne hem cep telefonu anlayışını ve hem de insan hayatını değiştiren iPhone için mutlaka Steve Jobs’a borçluyuz. 56 yıllık yaşamına sızdırdığı devrimsel nitelikteki yenilikler sebebiyle Steve Jobs’a çok şey borçlu olmakla birlikte, onun hayatımıza kattığı 5 önemli şeyi hatırlamak gerekir.

1- Bilgisayarların Daha Ulaşılabilir Hale Gelmesi

Bilgisayarların oldukça ağır ve hantal oldukları bir dönemde Steve Jobs, Apple II ismindeki bilgisayarı insanlığın kullanımına sundu. 1977 senesinde piyasaya çıkan Apple II ve devamında Apple Lisa II ile Macintosh‘un fiyatlarını çok yüksek bulan Steve Jobs, ekibiyle ters düşünce şirketten ayrılmayı tercih etti.

2- NeXt Ve Pixar Yılları

Kendi yolunu belirleme kararı alan Steve Jobs, 1986 yılında George Lucas’tan Pixar animasyon yapım şirketini satın aldı. Aynı dönemde NeXt resimli yazılım şirketini kuran Steve Jobs, ardından yeniden Apple’a dönmesiyle iki şirket birleşme kararı alır.

3- Aileye Dönüş Ve iPod Dönemi

Steve Jobs’un şirkete geri dönmesi hem Apple ve hem de kendisi açısından altın dönemin başlangıcı olur. iPod’un piyasaya sürülmesi ile birlikte müzik alışkanlıklarında devrimsel nitelikte değişim gerçekleşir. Kasetli walkman devri sona ererken, CD’li discmanler de yavaş yavaş raflardan kalkmaya başlamıştı. Fakat günlük hayata doğrudan yansıyan değişiklikler ise iTunes ve iPod ile sınırlı kalmayacaktı.

4- iPhone Veya Diğer İsmi İle İletişim Devrimi

2007 Haziran ayında San Francisco’da Steve Jobs tarafından yapılan tanıtımla birlikte cep telefonlarının işlevi başka bir boyuta taşındı. O güne kadar birisini aramak ya da mesajlaşmak için kullanılan cep telefonu artık insanların elinden düşmeyecek bir cihaza dönüşecekti. App Store üzerinden binlerce uygulama telefona indirilecek ve tuşların yerini ise dokunmatik ekran alacaktı. Ayrıca daha kaliteli fotoğraflar çekilebilecekti.

5- Mütevazı Bir Hayat

21. yüzyılın önemli teknolojik yeniliklerine yön veren Steve Jobs, özel hayatında ise her daim son derece mütevazı birisiydi. iPhone, iPad ve MacBook gibi birçok üründe haklı bir servet elde eden Steve Jobs, buna karşılık sürekli aynı tarz giyinmeyi ve ortalıkta pek görmemeyi tercih etti. Hindistan’a yaptığı bir ziyaret esnasında Budizm ile tanışan Steve Jobs, yaşamının sonuna kadar Zen felsefesine bağlı kalarak hayatını sürdürdü.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir