Stephen Hawking Kara Deliklerle İlgili Yeni Bir Teori Ortaya Attı

2178

Stephen Hawking Kara Delikler Teorisi

Stephen Hawking geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında bilim dünyasını 40 yıldır meşgul eden bir paradoksa cevap bulmuş olabileceğini söyledi: enformasyon paradoksu, bir diğer adıyla kayıp bilgi paradoksu.

Bilim dünyası yıllardır kara deliklere çekilen maddelerin, hatta ışığın nereye kaybolduğunu anlamaya çalışıyor. Kuantum mekaniği yasalarına göre bilgi asla yok edilemez, ancak genel göreliliğe göre yok olmak zorunda. Sonuç olarak bu durum bir paradoks olmuş durumda.

stephen hawking kara delik

2004’te ortaya attığı yeni teorisiyle bilginin kara delikten kaçabileceğini iddia eden Hawking o zamanlarda bunun nasıl olduğuna dair net bir fikre sahip değildi, ancak 11 yıl sonra cevabı bulduğunu belirtiyor. Hawking konuyla ilgili “Bana kalırsa bilgi kara deliğin iç merkezinde değil; sınırında, yani olay ufkunda depo ediliyor. Dolayısıyla parçacıklara ait bilgiler içeri çekilmiyor, bir hologrammış gibi olay ufkunda kalıyor. Bu da bilginin kara delikten kaçmasına izin veriyor.” diyor.

hawking karadelik teorisi

Kara deliklerin yaydığı Hawking Işınımı sonucu olay ufkundan kaçmayı başarabilen fotonların bu bilgiyi de yanlarında taşıdığını belirten Hawking’in açıklamalarına göre her şey o kadar da güllük gülistanlık değil, çünkü elde edilecek bu bilgileri anlamlı hale getirmek maalesef mümkün olmayacak. Bunun nedeniyse bu bilgilerin oldukça karmaşık ve anlamsız şekilde geri gelecek olması. Olayı daha iyi anlayabilmek için kara deliğe düştüğümüzü varsayalım. Bu durumda iki ihtimal var; ya başka bir evrene geçiş yapacağız, ya da karadeliğin olay ufkunda iki boyutlu bir holograma dönüşeceğiz.

stephen hawking karadelik

Yeni teori heyecan yaratmış olsa da hala üzerine konuşulacak ve tartışılacak bir sürü soru bulunmakta. Bakalım önümüzdeki günler ne tür cevaplar getirecek.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir