Stephen Hawking, İnsanoğlunun Dünya’yı Terk Etmesi Çağrısında Bulundu

1149

Stephen Hawking dünyanın sonu geliyor

Dünyaca tanınmış bilim insanı Stephen Hawking, Norveç’te düzenlenen Starmus Festivali’nde yaptığı konuşmada, gelecek 10 yıl içerisinde Mars‘a yolculuğun ve 30 yıl içerisinde de Ay’a bir uzay istasyonu kurulmasının hedeflenmesi çağrısında bulundu. Stephen Hawking, yeniden başlayacak bir uzay yarışının insanlığı yeni bir amaca yönelteceğini ve yeni ittifaklar kurulacağını söyledi.

Ünlü bilim insanı Hawking, uzaya yolculuğun insanın kaderini tamamen değiştireceğini belirterek, insanoğlunun Dünya’yı terk etmesi gerektiğine inandığını vurguladı. Stephen Hawking konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Umarım bu motivasyon, rekabet halindeki ulusları tek bir amaçta birleştirerek hepimize ortak bir hedefte çalışma şansı verir. Yeni ve tutkulu bir uzay programı, genç nesilleri de heyecanlandıracak, astrofizik ve kozmoloji (evren bilimi) alanlarına ilgiyi artıracaktır.”

İklim değişikliği endişelerine ve ABD Başkanı Donald Trump’a yöneltilen eleştirilere de değinen Hawking, bu konularda bu zamana kadar görülen en yanlış politikayı benimseyen Başkan Trump’ın aksine iklim değişikliği ve küresel ısınma ile mücadelenin önemine dikkat çekti. İklim değişikliği tehdidi altında bulunan Dünya’nın ve insanlığın geleceği açısından uzay yolculuğunun büyük önem arz ettiğini belirten Hawking, Dünya’daki yerimizin giderek daraldığını ve gidilebilecek tek yerin diğer dünyalar olduğunu söyledi. Artık diğer Güneş sistemlerini keşfetmenin de zamanı geldiğini dile getiren Hawking, dış dünyaya yayılmanın insanoğlunun sonunu kurtaracak tek şey olabileceğine dikkat çekti.

Avrupa Uzay Ajansı Başkanı Jan Woerner de 2024 yılına kadar Ay’da bir uzay üssü kurulması için Rusya ile ortak bir keşif görevi planladıklarını söyledi. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ise, Ay’a yeniden dönmek yerine 2030 yılına kadar Mars’a astronot göndermeye odaklanmış durumda. Ancak diğer ülkelerin Ay’da üs kurma ortaklığı gerçeğe dönüştüğü takdirde, NASA’nın buna kayıtsız kalmasının zor olduğu belirtiliyor.

Stephen Hawking, uzun dönemde insanlığın Dünya’da bir geleceği olmadığını ve Dünya’da kaldığı takdirde ya Güneş’in etkileri sonucu ya da yeniden bir meteor çarpması ile türün ortadan kalkacağını vurguladı. Uzak dünyalara seyahat etmenin artık bilim kurgu olmadığını söyleyen Hawking, bunun insanlığı ileri taşıyacağı görüşünde olduğunu belirtti. Stephen Hawking konuşmasının sonunda şu ifadeleri kullandı: “İnsanlık, Ay’a iniş örneğinde olduğu gibi ne zaman bir büyük adım atsa, bu insanları ve ulusları bir araya getirerek, yeni keşiflerin ve teknolojilerin doğumuna itici güç oluyor. Eğer insanlığın bir milyon yıl daha devam etmesini istiyorsak kimsenin daha önce gitmediği yerlere gitmekten başka yolumuz yok. En iyisini umuyorum. Başka çaremiz yok.”

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir