Spor Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Madde

3044

Spor yaparken bunlara dikkat edin

Spor, kimilerin hayatında büyük yer kaplasa da aslında hepimizin hayatına gizlice yer edinmiştir. Bilinçsiz yapılan sporların insan vücudunda kalıcı hasarlar bırakabileceğini hepimiz biliyoruz. Peki ya bunların olmaması için neler yapılmalı? Yada yaptığımız spordan verim alabilmek için nelere dikkat edilmeli? Gelin beraber öğrenelim.

#1 Spor öncesi ısınma..

1.

Eğer ki profesyonel sporcu iseniz en az 40 dakika vücudunuzu ısıtmanız lazım. Kaslar yeteri kadar esnemezse en ufak bir zorlanmada kopabilir.

#2 Beslenme..

2

Mideniz dolu olduğunda sizi vereceği rahatsızlığı ve zorlanmada vereceği sağlık problemlerine önlemek için spora başlamadan en az 2 saat önce yemek yemenizi kesmelisiniz.

#3 Doğru kıyafet..

3

Spor salonunda doğru kıyafeti ve doğru ayakkabıları giymeye özen gösterin. Ayağınızın rahat olması sporun verimli geçmesi için ideal bir noktadır.

#4 Süreklilik..

4

Düzenli spor yapan bir insanın 1 ay içinde vücudu şekil almaya başlar. Spor nankördür arkadaşlar, devamlılık ister. Bıraktığınız zaman eski kilonuzda daha fazla olduğunuzu gözlemleyebilirsiniz.

#5 Grup halinde çalışmak..

5

Takım sporlarıyla ilgilenenler ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır. Tek başına yapılan sporda belli bir zaman sonra can sıkıntısı veya isteksizlik oluşabilir. Bir partner ile veya grup şeklinde yapacağınız spor motivasyonunuzu arttıracaktır.

#6 Vücud analizi..

6

Eğer ki spor salonuna yeni kayıt yaptırdıysanız ilk yapmanız gereken şey boy, kilo, yağ ve kas oranına baktırmak olmalı. Vücut endeksinize göre bir program hazırlanmalı ve ona sadık kalmalısınız.

#7 Bol su tüketin..

7

Spor esnasında bol su tüketmeye önem verin. Spor sırasında vücut su kaybeder ve vücudun yağları yakabilmesi ve organların zarar görmemesi için su çok önemlidir. NOT: Suyun içine limon sıkarsanız yağ yakımını hızlandırır.

#8 Makyajsız olmaya özen gösterin..

Spora başlamadan önce makyajınızı temizlemeye özen göstermelisiniz. Terlediğiniz zaman hoş bir görüntü elde etmeyeceğiniz gibi makyaj terle karışınca cildinize zarar verir.

#9 Uzun mola vermeyin..

9.

Vücudunuzu soğutmadan bir sonraki sete geçin. Dinlenme süresini en fazla 2 dakika tutun.

#10 Dinlenme..

10

Kaslarınızın da dinlenmeye ihtiyacı vardır. Haftanın 7 günü spor yapmak kaslarınızı hırpalayabilir ve sakatlıklara sebep olabilir. Haftanın 3 veya 5 günü spor yapıp 2 gün dinlenme daha sağlıklı olur.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir