Sözde Ermeni Soykırımı’ndan ötürü Türkiye Raporu “yok hükmünde”

954

Avrupa Parlamentosu’ndan dikkat çekici Türkiye Raporu yayımlandı. Avrupa Parlamentosu Türkiye Raporu içeriğinde sözde Ermeni Soykırımı’nın Türkiye tarafından tanınmasına dair öngörüde bildirmesi, Türkiye tarafından çok sert bir şekilde eleştiri geldi. Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Volkan Bozkır, Türkiye Raporu’na dair sert yorumlarda bulundu. AB Bakanı Bozkır, Ermeni Soykırımı iddialarından ötürü Türkiye Raporu’nu tanımadıklarını ve Türkiye Raporu’nu Avrupa Parlamentosu’na iade edeceklerini söyledi.

GEÇMİŞİ İNCELEYECEK OLAN TARİHTİR, SİYASET DEĞİLDİR

AB Bakanı Volkan Bozkır, rapor hakkında “tarih ve siyaset” kavramları hakkında net konuştu. Bozkır, bu tür iddialarının parlamento tarafından değil, tarih kurumları tarafından irdelenmesi gerekliliğini dile getirdi. Türkiye tarafından utanç olarak görülmediği soykırım iddiaları hakkında arşivlerimizin açık ve bilgilerin ulaşabilirliği imkan konusunda kolay olduğunu söyleyen Bakan Bozkır “Siyasetçiler tarih yazmamalı. Tarihi olaylarla ilgili siyasi kararlarla sonuçlar çıkarılmamalı.” açıklamasında bulundu.

Bakan Bozkır, 1915 Ermeni Soykırımı iddialarının raporda olması durumunda raporu hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini ve geri iade edeceklerini söylemesine rağmen o iddiaların raporda yer almasının kabul görmeyeceğini dile getirdi. Bakan Bozkır “Bu çerçevede geçtiğimiz yıl 1915 olaylarına sözde soykırım referansı yapılması durumunda bu raporu iade edeceğimizi söylemiştik. Maalesef geçtiğimiz yıl raporu yok hükmünde sayarak, iade ettik. Bu yıl da maalesef, aynı referans Avrupa Parlamentosu’nun, Türkiye raporunda yer alıyor. Bütün çabalarımıza, bütün ikazlarımıza rağmen, bu referansın giderilmesi mümkün olmadı. O nedenle bu raporu da yok hükmünde, geçersiz sayacağız. Raporu, daimi temsilcimiz AP’ye iade edecek” açıklamasında bulunarak Türkiye’nin tavrını açıkça ortaya koydu

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir