Sosyal medya hukuki sorumluluk nedir?

1022

Sosyal Medya Hukuki Sorumluluk konusu milyonlarca sosyal medya kullanıcısı olan ülkemizde ve dünyada yeni yeni gündem alan bir legal durumdur.

Sosyal medya öğrencilerin, gençlerin gündelik hayatının neredeyse çok büyük bir kısmında artık  yer almaktadır. 2016 yılı verilerine göre 18-25 yaş grubunda ki gençlerin sosyal medya aktif kullanım oranları bulundukları demografik alan ve mezun oldukları okullara göre sadece eğlence amaçlı değil aynı zamanda Twitter üzerinden yeni yetenekler bulmak için araştırma yapan şirketlerin dikkatini çekmeye yönelik olarak da dünyada kullanılmaktadır.

 

Önemsiz olarak değerlendirdiğiniz bir mesajın çok önemli kişisel sonuçları olabileceği bilinmeli ve  sosyal medyanın kullanımını düzenleyen yasalar konusunda  farkındalık oluşmalıdır. Cehalet veya bilmiyordum mazereti çoğu mahkemede bir savunma değildir.

Önemli bir kural her  tweet’ten önce düşünmektir ! Kamuoyuna açık olan Twitter mesajı  yollandıktan sonra hızla farklı alanlara çekilmeye müsait az karakterle bir şeyler ifade edilen bir mecra olması sebebiyle tehlikenin en fazla olduğu alandır.

Bir görüş göndermek veya çevrimiçi şaka yapmak kolaydır. Fakat bir tweet veya Facebook mesajı beklenen veya amaçlananın çok ötesinde bir kitleye ulaşabilir. Ve yanlış şeyi söylersen, ciddi hukuki sonuçlar doğabilir.

 

Hukuk otoriteleri 18 ila 25 yaşlar arasında ki gençlerin  % 46’sı başka bir kişi hakkında mesnetsiz atılan  bir söylenti  tweet ile başlarına gelebilecek sorunlardan haberdar değillerdir.

 

Ancak  yanlış bildirim ile kişinin itibarına ciddi zarar verilmesi durumunda beyanın  sahibinin tazminat ödemesi hukuki süreç sonrasında kaçınılmazdır.

 

Dahası her zaman başınızınbelaya girmesi için kendi  iddialarınızı yollamanız  gerekmez. Başkasının yorumlarını  tweet veya benzeri yollarla yaymak bile potansiyel olarak yasal işlem başlatmak için yeterli olabilir. İftira iddiası zarara uğrayan kişinin direkt olarak isimlendirilmediği yerlerde bile yayınlandıklarında  indirekt işaretlere sahipse hukuki sorun oluşturabilir.

Ve erken fark edilip atılan post vb. silinmesi ile başka bir  sosyal mecrada paylaşılma durumunda legal sorumluluğu engellemez.

 

Troller  Twitter’a aşina olan herkes tarafından bilinen bir gerçektir ve her ülkede troller yaygındır. Aslında  dünyada 2015’te 13 ila 18 yaşlarındaki çocukların % 25’i çevrimiçi trol istismarının kurbanı olmuş ve bugün beş internet trolü farklı ülkelerde hüküm giymiş durumdadır.

 

Çoğu hukuki merci kanun müdahale  etmeden önce trollerin yüksek barajı geçmesi gerektiğine inanır ve böylelikle büyük bir rahatsızlık verici ya da tehditkar sözler ya da bir şahsın özel olarak hedef alındığı bir taciz kampanyası  yapılıyor kanaati oluştuğunda konu artık hukukun alanına girer.

Tehditler ve benzeri korkutucu iddialar artık ceza hukuku alanına girer ve bu nedenle genellikle polise ve savcılara karar verme yetkisi verilir.

 

Fotoğraf vb müelliflik eserlerinin çalınması kullanılması aynı şekilde hukuki bir alandır.

Telif hakkı yasası ile bir kişi ürettiği şeylere kimlerin erişebileceğine karar verebilir. Bu gerçek dünyada olduğu gibi çevrimiçi dünyada da geçerlidir. İçerik oluşturucunun izni olmaksızın çevrimiçi olarak yayınlanan  fotoğrafının veya videosunun kullanılması telif hakkının ihlali anlamına gelebilir. Kısaca bir fotoğraf veya video yalnızca üç durumda kullanılabilir.  İçeriği kendiniz oluşturduğunuz için telif hakkına sahip olduğunuz durumda veya telif hakkı satın aldıysanız  veya fotoğraf  videonun kullanımı adil ticaret  olarak kabul edildiğinde hukuki bir bariyere takılmadan kullanılabilir. Bu son durum dar ve yalnızca fotoğraf veya videonun araştırma, özel çalışma veya eleştiri gibi inceleme için kullanıldığı durumlarda geçerlidir  fakat içerik sahibinin onayını gerektirir.

Mahremiyet hakkı, Avrupa insan hakları sözleşmesinin 8. maddesi tarafından korunmaktadır. Farklı ülkelerde kanunlar  bireylerin mahremiyetini, sosyal medya alanında devletten ve diğer özel kişilerden korur. Bununla birlikte  bazı kriminal işlemleri söz konusu olduğunda  gizliliğinizin ifşası  toplum için gerekli görülürse müdahalelere izin veren bazı istisnai kurallar vardır.

Ayrıca işverenlerin  çalışma saatleri süresinde  Facebook, Messenger gibi sohbet yazılımıyla gönderilen kişisel mesajların işveren tarafından okunabileceğine yönelik kararlar mevcuttur.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir