Son Dönemin Fitness Trendleri

3073

Spor, genellikle rekabete dayalı takım yahut bireysel yapılan vücut aktiviteleri altında ki hareketlerdir. Kişilerin yaptıkları hareketlere ek olarak top, hayvan gibi birtakım objelerle yapılan hareketlerin tümünü kapsamaktadır. Bazı kesimler, yalnızca zihinsel yeteneklere dayalı bazı masa oyunlarını da spor olarak kabul edilmektedir. Günümüzde, kendine has kuralları ve oynanışı olan yüzlerce spor vardır.

Spor’un alt dallarından biri olan fitness ise, hızlı bir ivme ile yükselişe geçmiş durumda. Fitness, sağlıklı olarak formda kalmaktır. Diğer sporlardan farkı ise, aletli yada aletsiz bütü kasların tek tek çalıştırılmasıyla; sıkılaştırılıp, güçlendirilmesi demek. Aslında bütün sporlar dallarında fitnessta kullanılan egzersizler yer alır yahut bir spor dalına özel bir egzersiz fitnessta yer alabilir. Çünkü her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için yapılan egzersizlerin pek çoğu fitness egzersizleri olarak da kullanılmaktadır. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur, sözü ise neredeyse fitness için söylenmiş.

Bu durumun gelişmesi ile birlikte son 5 yıldır, fitness merkezleri de çoğalmakta ve içleri her daim çalışan ve fiziğine önem veren insanlarla doluyor.

Son dönemlerde ise trend olan fitnesslar ise türedikçe türüyor ancak en çok adını duyduklarımız;

#1 Go-Max

Elektronik kas uyarı sistemi ile günde sadece 25 dakikanızı ayırıp, kişiselleştirilmiş ve farklı bütün vücut antremanı. Kendi temponuza ve becerilerinize göre ayarlanan programınıza uymanız sonucunda istediğiniz fit vucuda ulaşabilirsiniz.

gomax-ems3-sonbisey

#2 Yoga

Yoga, Hindistan asıllı bir spordur. Fiziksel ve zihinsel disiplinleri tarif etmk için kullanılır. Hindistan’da yoganın, kontrol altına almak, boyundurluk altına almak ve kontrol etmek anlamına gelir. Yoga uygulayan veya yoga felsefesini takip eden kişiye yogi ya da yogini adı verilir.

sonbisey-yoga

#3 Pilates

Pilatesin bir diğer adı, kontroloji. Fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemidir. Kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek problemleri engellemek için koruyucu olarak uygulanabilecegi gibi kas ve iskelet sisteminde meydana gelen problemleri tedavi ardından destekleyici amaçlı egzersizlerin sürekli hale getirilmesi amacıyla da uygulanabilmektedir.

pilates-sonbisey

#4 Zumba

Zumba, Kolombiya’da ortaya çıkarılan, Latin esintili bir dans fitness programı olup dünya çapındaki en yaygın dans fitness programıdır. Zumba koreografisinde, kumbiya, hip-hop, samba, salsa, merenge, mambo, savaş sanatları ve bir kısım Bollywood ve oryantal dans hareketleri bir arada kullanıldığı gibi, “squat” ve “lunge” egzersizleri de kullanılır.

zumba-sonbisey

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Zeynep

Zumba hakkında daha fazla bilgi almak isterim zambada zumba..