Son 15 Yılda Türkiye’de Yaşanan Canlı Bomba Eylemleri

12835

Dün yaşadığımız ve bütün ülkeyi yasa boğan Suruç patlaması aklımıza son 15 yılda yaşanan diğer patlamaları getirdi.

Türkiye gerek kendi içinde bulunduğu siyasal yapısı gerekse de bulunduğu coğrafya gereğince geçtiğimiz 15 yılda bir çok saldırıya maruz kaldı.

Yüzlerce güvenlik görevlisi ve vatandaşımız yaşanan bu saldırılarda hayatını kaybetti. Şimdi geriye gidip Türkiye’yi yasa boğan bu kötü hatıralara bir göz gezdirelim.

#1 20 Temmuz 2015 Suruç Patlaması

suruc patlama 3

Dün yaşadığımız patlamada, IŞID mensubu olduğu neredeyse kesinleşen canlı bomba, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na mensup gençlerin basın açıklaması yaptığı sırada patlamayı gerçekleştirip, 32 kişinin hayatını kaybetmesine 103 kişinin de yaralanmasına sebep oldu. Kimliği henüz belirlenemeyen bombacının 18 yaşında bir kadın olduğu ve IŞID üyesi olduğu konusundaki iddialar saatler geçtikçe kesinlik kazanıyor.

#2 6 Ocak 2015 Sultanahmet Bombalaması

sultanahmet

6 Ocak 2015 günü saat 17:20 sularında IŞID militanı Diana Ramazanova Sultanhamet’te bulunan Turizm Şube Müdürlüğü’ne cüzdanımı kaybettim diyerek yaklaşıp elinde tuttuğu el bombalarını patlattı. Patlamada 1 polis memuru şehit olurken, 1 polis memuru da yaralandı.

#3 11 Mayıs 2013 Reyhanlı Patlaması

reyhanli

11 Mayıs’te gerçekleşen Reyhanlı patlaması Türkiye tarihinde gerçekleşmiş en kanlı saldırıdır. Saldırı 13:37’de  belediye binası önünde bomba yüklü ilk aracın infilak etmesi ve hemen akabinde 13:40’de PTT binası yakınında bulunan ikinci aracın patlaması sonucu gerçekleşmiştir. Saldırıyı kimin yaptığı konusu ülke gündeminde uzun süreler yer tuttu ve sonrasında saldırıyı IŞID üstlendi. Bu eylemden sonra gözler canlı bomba eylemlerinde IŞID’e çevrilmeye başlandı.

#4 1 Şubat 2013 Ankara Amerikan Konsolosluğu Patlaması

amerikan patlama

Ankara Paris caddesinde bulunan Amerika Büyükelçiliği’ne DHKP-C üyesi olduğu düşünülen bombacı x-ray cihazından geçerken üzerindeki bombayı patlattı. Saldırıda 2 kişi hayatını kaybederken bir kişi de ağır yaralandı.

#5 11 Eylül 2012 Sultangazi Karakolu Patlaması

sultangazi patlama

İstanbul Sultangazi’de bulunan polis merkezine sıradan bir vatandaş gibi gelen 39 yaşındaki DHKP-C üyesi İbrahim Çuhadar x-ray cihazının yanında üzerinde bulunana bombayı patlattı. Olay yerinde 1 polis memuru şehit olurken, 4’ü polis 3’ü vatandaş 7 kişide yaralandı.

#6 29 Ekim 2011 Bingöl Patlaması

bingol patlama

29 Ekim 2011’de PKK terör örgütü mensubu Rohani kod adlı Nazlı Görer, üzerinde taşıdığı bombayı saat 13:15 sularında Genç Caddesi üzerinde patlattı. Saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken 20 kişi de yaralandı.

#7 30 Eylül 2011 Göynük Jandarma Karakolu Patlaması

goynuk patlama

Antalya’nın Kemer ilçesinde Göynük Beldesi’nde yer alan Jandarma Komutanlığı’na saat 16:10 sularında yaklaşan eylemci kontrol noktasında üzerinde taşıdığı bombaları patlattı. Olay da bir uzman çavuş yaralandı.

#8 31 Ekim 2010 Taksim Patlaması

taksim patlama

Saldırı 31 Ekim Pazar sabahı İstanbul Taksim Meydanı’nda polislerin sürekli görev yaptığı alanda PKK terör örgütü mensubu Vedat Acar tarafından sabah saat 10:40 sularında gerçekleştirildi. Eylemde 15’i polis olmak üzere toplamda 32 kişi yaralandı.

#9 22 Mayıs 2007 Anafartalar Çarşısı Patlaması

anafartalar

Ankara’nın Ulus Semtinde yer alan Anafartalar Çarşısı’na yapılan bombalı saldırı Güven Akkuş tarafından saat 18:30 sularında meydana geldi. Saldırıda 6 kişi hayatını kaybederken 10’u Pakistan uyruklu 91 kişi de yaralandı. Başkent Ankara’da gerçekleşen patlama dönemin siyasetçileri tarafından oldukça takip edilen bir patlama olmuştu.

#10 9 Mart 2006 Van Patlaması

van patlama

Van’ın Beşyol mevkiinde 9 Mart 2006 tarihinde PKK terör örgütü mensubu Dengtav kod adlı Devrim Solduk’un üzerindeki bombayı patlatması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti 19 kişi de yaralandı.

#11 20 Kasım 2003 HSBC Bombalaması

hsbc bomba

Türkiye’de gerçekleşen en büyük terör saldırısı şüphesiz 20 Kasım günü İstanbul’da patlayan eş zamanlı bomba eylemidir. İlk saldırı saat 10:55’de Levent’te bulunan HSBC Bankası Genel Müdürlüğü’ne yapıldı. Saldırıda bina harabe haline dönerken, genel müdürlük önünden geçen pek çok yaya hayatını kaybetti. O gün yapılan saldırılarda toplamda 51 kişi hayatını kaybederken 700’ü aşkın kişi yaralandı.

#12 20 Kasım 2003 İngiliz Konsolosluğu Patlaması

ingiliz

Saat 10:55’de Levent’te bulunan HSBC Bankası Genel Müdürlüğü’ne yapılan bombalı saldırıdan hemen 10 dakika sonra ikinci saldırı bomba yüklü iki araçın tarafından İngiliz Konsolosluğu’na düzenlendi. Saldırı da 18 kişi hayatını kaybederken birçok  kişi yaralandı. İngiltere İstenbul Başkonsolosu Roger Short da patlama sırasında hayatını kaybetti. Saldırılar El-Kaide tarafından üstlenildi.

#13 15 Kasım 2003 Bet İsrael ve Neve Şalom Sinagogları Patlaması

sinagog bomba

15 kasım 2003 saat 09.14 sularında ilk saldırı Kuledibi Neve Şalom Sinagog’unda yaşandı. İkinci patlama ise ilk patlamadan iki dakika sonra Şişli’de bulunan Bet İsrael Sinagog’unda yaşandı. Çevredeki binaların ve otomobillerin büyük hasar gördüğü patlamada çoğunluğu o anda sokaktan geçmekte olan 25 kişi hayatını kaybederken 262 kişi de yaralandı. Daha önce de saldırı düzenlenen sinagogların duvarları güçlendirildiğinden dolayı içeride ibadet eden 300 kişiye herhangi bir zarar almadan olaydan kurtuldu. Saldırı El Kaide tarafından üstlenildi.

#14 20 Mayıs 2003 Ankara Patlaması

ankara bomba

DHKP-C terör örgütü mensubu Şengül Akkurt dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek’e suikast düzenlemek için Kızılay’da bir kafede hazırlığını yaparken üzerindeki bombanın patlaması sonucu öldü. Patlamada şans eseri kimse yaralanmadı.

#15 10 Eylül 2001 Gümüşsuyu Patlaması

gumussuyu bomba

Patlama 10 Eylül günü akşam saatlerinde meydana geldi. Saldırı DHKP-C militanı Uğur Bülbül tarafından gerçekleştirildi. Saldırıda iki polis memuru şehit düşerken 18 kişi de yaralandı.

#16 3 Ocak 2001 Mecidiyeköy Patlaması

sisli bomba

İstanbul’un en işlek caddesinde yer alan Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne öğle vakti yapılan saldırıda 2 kişi hayatını kaybederken 7 kişi yaralandı. Saldırı DHKP-C tarafından yapıldı.

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ahmet Dolanbaz

Merhaba, bazı projelerimiz için bir kredi veya yatırımcı arıyoruz, ya da bir veya birden fazla nedenden dolayı bir banka veya mali kurumdan kredi almak arzuluyorsanız? Kredi çözümleri için doğru adresi aramaya devam edebilirsiniz.
* Gayrimenkul / ipoteksiz
* Ev kredileri
* Otomotiv / tıp eğitim kredisi / öğrenci kredileri
* Borç konsolidasyonu kredileri
* küçük orta işletme kredileri / bireysel krediler