Son 1 Haftada Ankara’daki En Popüler Soru; Metro Nereye Gidiyor?

1832

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın devraldığı Keçiören metrosunda sona gelindi. Şimdilerde ise geçtiğimiz hafta (16 Nisan) itibariyle ise Keçiören metrosunu Batıkent metrosuna entegre çalışmaları başlatıldı. 2 ay sürecek olan bu çalışma boyunca Batıkent metrosu Kızılay’a kadar değil Akköprü’ye kadar hizmet verecek. Asıl karmaşa da zaten bu noktada başlıyor 🙂 Ankaralı halk ilk bir kaç gününü birbiriyle tartışarak geçirdi, fakat şimdilerde durum biraz daha iyi. Kimileri çekilen bu çilenin zulümden ibaret olduğunu düşünse de kimileri “bizim büyüklerimiz de bizim için buna benzer çileler çektiler, iki ay sıkıverin dişinizi” diyor. Açıkçası ben de ikinci kısımdan yanayım. Zira mizahi cümlelere dahi konu olan Keçiören metrosu, sadece Keçiören’in değil Ankara’nın da ulaşımında büyük kolaylık sağlayacak.

#1 Batıkent’ten Kızılay’a Gitmek

18

Batıkent istasyonundan metroya binerek başlıyoruz maceramıza. Akköprü istasyonuna kadar yolculuk normal seyrinde ilerliyor. Şimdilik son durak olan Akköprü’den indikten sonra sarı şeritleri ve kalabalığı takip ettiğiniz takdirde kesinlikle kaybolmazsınız. Bu duraktan Kızılay’a gidebilmeniz için belediyenin ücretsiz ring otobüslerine binip Atatürk Kültür Merkezi’ne yaklaşık 5 dakika sürecek bir yolculuk yapmanız gerekiyor. AKM’ye geldiğinizde kartlarınızı okutup tekrar metroya giriş yapıyorsunuz. Bu noktada aktarma ücreti alınmıyor. Sonrasında Kızılay’a kadar kesintisiz seyahat edebiliyorsunuz.

MzIwMzI1Mj-kizilay-metro-hattinda-yenileme-calismasi

#2 Peki Ya Metrodan Sonra Ring Otobüsü Kullananlar…

metro-korkuncc

Aslına bakarsanız Kızılay’a gitmek mesele değil. Asıl sorun dönüşte başlıyor. Özellikle de benim gibi İvedik durağında inip ring otobüsü kullananlar için. Uygulama hafta sonu başladığı için hafta içi önüne geçilemeyen bir kargaşa olmadı değil. Ama neyse ki her yerde sürekli yönlendirme yapan görevliler vardı. Kızılay’dan dönerken var olan alışkanlığı bozmayıp binbir zorlukla İvedik istasyonuna ulaştıktan sonra otobüslerin her zamanki yerinde olmadığını görmek, güzergahı kafada bir türlü oturtamamak, sanki bundan önce hayal dünyasında yaşayıp aslında hiç öyle otobüslerin olmadığını düşünmek gerçekten trajik hisler. Fakat aslında her şey çok basitmiş. Kızılay’dan dönüşte Atatürk Kültür Merkezi istasyonunda (hemen cadde üzerinden) ring otobüslerinin kalkışı için bir yer ayrılmış ve tekrar metroya binme zorunluluğu ortadan kaldırılmış. Bu arada belirtmek isterim ki İvedik istasyonunda raylar teke düşürülmüş ve Kızılay istikameti kapatılmış. Nereye gidecek olursanız olun Batıkent yönünde metroyu beklemeniz ve gelen metronun ilk vagonundaki yazıyı okuyup öyle binmeniz gerekiyor. İşte ondandır ki metroyu bekleyen hatta binen herkes gözüne kestirdiği birine sokulup, usulca “bu metro nereye gidiyor?” diye sorar oldu. Bu kadar yazdıktan sonra farkettim de, aslında sadece İvedik durağından binmek zorunda olanlara çile olmuş bu entegre çalışmaları 🙂

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir