Sokağı Renklendiren En Ünlü 10 Sanatçı

2460

Sanat artık sadece tuval üzerinde, fotoğraflarda, müziklerde, galerilerde değil.. Uzun yıllardır dünyaca benimsenen sokak sanatı yani “street art”, Türkiye’de son 5 yılda geliştirdi kendini..

1985’lerde New York’ta grafiti sanatından kopup kendi yolunu çizen bir akım. Sokağı sanatsal yüzey olarak kabul eden ve bir çok sanat dalından etkilenen sokak sanatı sanatçıları ilk başlarda terkedilmiş ve ücra köşelerde ki binaları renklendirmeye başladılar. Ancak günümüz de bu sanatı destekleyen bir çok kişi sayesinde, dünya çapında iyice benimsendi.

Sokak sanatı denilince akıla gelen şehirler ise; Paris, Berlin, Londra, Tokyo, Barselona… Daha birçok şehirde de önemli sanatçılar çalışmalarını devam ettiriyor.

Sokak sanatı akla ilk grafitiyi getirse de bu akım sadece duvarları boyamak değil, şehirde değişiklik yapmak, anlamına geliyor. Sokak sanatının amacı ise; oyun, protesto, yaramazlık, sanat ne derseniz diyin. Bizler gece uykumuzda o rüyadan o rüyaya koşarken, şehir daha da renkleniyor.

Sokak sanatına gönül koymuş ve bu işi sadece sanat için yapan sanatçılaın tek derdi, sanatı bir çerçeve içine sokmak istememeleri ve belirli başlı kişiler tarafından sergilere sıkıştırılmamaları. İstedikleri tek şey, reklam panoları ve ilanlarla solgunlaşan şehirleri daha da renkli ve yaşarken keyif alınabilir hale getirmek.

Günümüz sokak sanatçılarının renklendirmelerini listeledik. Siz de kendi odanızdan başlayabilirsiniz 🙂

#1 Dan Witz

Sokakların ona özgürlüğü ifade ettiğini ve monotonlaşmış hayatlardan uzak durup, sadece eğlenerek yaptığı sokak sanatına yoğunlaştığını, dile getiriyor. Müze ve galerileri ziyaret ettiğini ancak, sanatın güvenlik tarafından korunmasına ve içeriye giremeyen insanlara karşı izole edilmesinden hoşlanmadığını söylüyor.

Dan Witz

#2 Arturo Di Modica

1989 yılının kasım ayında New York Stock Exchange’in tam karşısına diktiği ‘Charging Bull’ adını taşıyan  bu bronz heykel, Arturo Di Modica tarafından yapılmış. Kısa sürede New York’un görülmesi gereken yerlerinden biri haline gelen bu heykel izin alınmadan yerleştirilmişti. Bir süre sonrada bir kaç blok ileride ki Bowling Green Plaza’ya taşındı.

Arturo Di Modica

#3 Shepard Fairey

Shepard Fairey’nin “Andre ve Obama Umudu” eserleri geçtiğimiz 10 yılın en iyi bilinen sanatsal çalışmaları. Son yıllarda genelde propoganda tarzını seçmiş ve arka planda karmaşık katmanlı çizimlere ağırlık vermiş.

Shepard Fairey

#4 Liqen

Liqen mahkemeleri pek dikkate almıyor ama onun yeteneği de bunu gerektiriyor. Ayrıntılı ve aklındakinin bütün detaylarını çizen Liqen, yaptığı esere uzun süre bakınca içine çeken bir tarzı olduğu aşikar.

Liqen1

#5 Stinkfish

Stinkfish’in iki ayrı tekniği var. Monokrom portreler ve şablonlar, çılgın renkler ve desenli duvarlar.

Stinkfish

#6 Swoon

Aslen New York’lu olan Swoon tüm dünya da aktif bir şekilde sanatını sergilemekte. Genellikle tuğla yahut ahşap yüzey üzerinde çalışmaya özen gösteriyor. Etkileyici yüzleri ve hayatın karmaşasını anlatan vücutları çizmek ise onun işi.

Swoon

#7 Mesa

Az bilinen ancak online varlığı yadsınamayacak olan Mesa Flicker’da çok meşhur. Gerçekçi resimler ortaya koyan Mesa İspanya’da devam ediyor bu akıma. Kırsal bölgelerde ki binaların üzerine çizdiği hayalet yüzler ve siyah kuşlar görürseniz, Mesa’nın eseri olduğundan emin olabilirsiniz.

mesa

#8 Best Ever

Best Ever ismi iki ortaktan oluşuyor. Neil Edward ve Hadley Newman. Sadece son bir kaç yıldır birlikte hareket eden Best Ever’ın eserlerinin gerçi olmasının yanında anatomik tabanlı, duygu ve kargaşa hissettiren eserler sergiliyorlar.

best ever

#9 Philippe Baudelocque

Philippe Baudelocque Paris’te çoğunlukla siyah beyaz ve hayvanlar üzerine çalışan bir sanatçı. Detay seven Philippe Baudelocque’nin eserlerine daha da yakından bakında her bir bölgeninde ayrı bir sanat eseri olduğunu görebilirsiniz.

Philippe Baudelocque

#10 Banksy

Son 20 yılda tüm dünyaya adını duyurmuş olan Banksy’nin kim olduğu hala bilinmiyor. Ziyaret ettiği ülkelerde barışı simgeleyen, turist arttırmak amacı ile, şehirde yaşayan insanlara umut aşılamak için bir çok iz bırakıyor. Bu arada Banksy çalışmalarını derlediği bir kitap yayınladı ve belgeseller çekti.

banksy

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir