Slime zararlı mı ?

349

Her yerde karşımıza çıkan çocukların elden düşürmediği slime yada slaym nedir ?

Slime zıp zıp hamur adı ile ilk olarak piyasaya çıkarılan bir oyun hamuru iken tekrar popülerlik kazanması ile evlerde okullarda boraks, tutkal ve çeşitli boyaların çocuklar tarafından bilinçsizce karıştırılması ile elde edilen bir kimyasal tehlike halini son birkaç yıl içinde almış bulunmaktadır.

Slime nedir ? Slime nasıl hazırlanır ? gibi bir araştırmayı internet üzerinde yaptığınızda bütün aramaların en başında youtube üzerinden slime nasıl hazırlanır ? videoları ingilizce veya türkçe olarak karşınıza çıkmaktadır.

Bu videoları çocukları ile birlikte hazırlayan bilinçsiz ebeveynler ve aile boyu slime hazırlayıp bu videoları izleyecek daha neyin ne olduğunu bilemeyecek çocuklar üzerinden reklam geliri elde etmeye çalışan uyanık anadolu tipi şalvarlı anne, babalar öncülüğünde slaym yapan küçük çocuklar  gibi her tip video acaiplik karşılaşmanız mümkün.

Hal böyle olunca seviyenin 2-3 yaşındaki çocuklara kadar düştüğü youtube video izlenmeleri üzerinden slime hazırlanması videolarının bilinçsizce izlenmesi elbette çocuklarının sağlığını ve gelişimine titiz ve duyarlı olan bilinçli anne babaları tedirgin etmektedir. Bu ihtiyaca binaen uluslar arası saygınlığı olan bilimsel makaleler boraks kullanımı ve neticesinde oluşabilecek riskler hakkında bilgi verirken aynı zamanda bir sanayi ön maddesi olan boraks, boraks tuzları ve içine katılan uçucu maddeler içeren ve bağımlılık özelliği taşıyan tutkal birlikteliğinde elde edilen  ve masum gibi görünen slime dosyasını açtık.

boraks_slime_zararlari.JPG

Slime zararlı mı?

Tutkal ve boraks kolayca temin edilebilen toksik etkileri bulunabilen maddelerdir ve her bilinçsizce kullanılan kimyasal madde gibi küçük çocukların evde boraks tuzu veya deterjan -türevleri ki içinde sıklıkla boraks tuzları bulunur-  tutkal ve boyar madde karıştırılarak hazırlaması belirli tehlikeler içerir. Slaym bilinçsizce hazırlanıp elden ele dolaştığında çocukların ellerinde sürekli bu karışımı mıncıklayarak oynaması ile çok farklı sağlık risklerine yol açabilecektir.

Slime zararları

  • Boraks, tutkal ve çeşitli boyalar slaym yapımı için temel maddeler olduğu için bu kimyasallara  bağlı yan etkiler oluşabilir.
  • Boraks deriden emilebilen ve cilt allerjisi, deride kaşıntı ve kuruma şikayetleri yapabilir.
  • Boraks çocukların elleri ile ağza ve gözlere boraks kimyasalı taşınabilir ve ağız yolu ile kronik boraks zehirlenmesi bilimsel literatürde bildirilmiştir.
  • Elden ele dolaşan ve elektrostatik ve yüzey aktif özelliği nedeni ile bünyesine her türlü kirli ve mikroplu vasatı bünyesine alan slime, çocuklar arasında hızla bazı bulaşıcı mikrobik ve virütik hastalığın kolayca yayılmasına aracılık edebilir.
  • Buharı solunursa akciğerlerde zarar ve astım benzeri şikayetlere neden olabileceği göz önünde tutulmalıdır.
  • Tutkalların içinde bulunan uçucu maddelerin çocuklarda bağımlılık riski taşıdığı bilinmelidir.
  • Uçucu maddelere bağlı böbrek ve akciğer sorunları meydana gelebilir.

kaynak

11
Kimler Neler Demiş?

8 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hatice Meryem

Bence çok zararlı sonuçta hep katkı maddesi ve kanserojen madde içermekte.Çocuklarımızı uzak tutmalıyız.

Keriman durmaz

Ne kadar çocuklarım için eğlenceli gözüksede asla oynamalarına izin vermiyorum.Çünkü böyle zararlı şeylere karşıyım.

Meryem Hoş

Bu ürünlerin içinde daha ne var o bile belli değil.Güvenipte asla evime bile sokmam böyle ürünleri.

Kerim

İçinde boraks vb. şeyler bulunan madde sayesinde zehirlenme şansları çok yüksek kullananların.

Mikat

Bence konuya gerek bile yok zararlı olduğu çok bariz ortada.

Mikat

İstediğiniz kadar zararsınız desenizde ben asla tavsiye etmem. Birçok doktorda zaten bu kararda.

Ceyhun

Bu slime artık her çocuğun bildiği bir şey oldu. Oyun hamuru bilmiyorlar da bu saçma şeyi biliyorlar.

Hakan

Bence çocuklarımızı kesinlikle bu saçma şeyden, illetten uzak tutmalıyız.