Sızma Zeytinyağı Bunamayı Önler

629

Zeytinyağı Bunamayı Önler mi?

ABD’de yapılan bilimsel çalışmalarda sızma zeytinyağının beyni bunamaya karşı koruduğu sonucu elde edildi. Yapılan bu tespitin Alzheimer ile mücadelede önemli bir kilometre taşı olduğu ve sızma zeytinyağı ile hasar gören beyin hücrelerinin temizlendiği belirtildi.

Akdeniz mutfağının vazgeçilmez öğelerinden ve sıvı altın olarak isimlendirilen zeytinyağının Alzheimer ile mücadelede etkili olarak kullanılabileceği kaydedildi. ABD’nin Temple Üniversitesi’nde fareler üzerine yapılan deneylerde unutkanlık, nörofibriler yumak oluşumu ve amioid plak özelliklerini taşıyan Alzheimer hastası fareler 2 gruba ayrıldı. Bir grup fareye beslenmeleri için natürel sızma zeytinyağı verilirken, diğer gruba ise yüksek yağ oranlı besinler verildi. Deneyde kullanılan 6 aylık farelerde başlatılan araştırmada, ilk zamanlarda bir değişiklik kaydedilmedi. Ancak yaklaşık 6 ay sonra fareler 1 yaşına geldikleri zaman, zeytinyağı ile beslenen grubun diğer gruba oranla öğrenme ve hafıza kabiliyeti testlerinde daha başarılı oldukları gözlendi.

Zeytinyağı Alzheimer iyi gelir

Araştırmacılar bu tespitin Alzheimer ile mücadelede önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Araştırma sonuçlarına göre natürel sızma zeytinyağının hafızayı koruyarak bunama sorununa karşı beyni koruduğu anlaşıldı. Düzenli olarak tüketilen zeytinyağının yaş ilerledikçe yeni şeyler öğrenmeyi desteklediği ortaya çıktı. Bunun yanı sıra sızma zeytinyağının hasar görmüş beyin hücrelerini temizlediği belirtilirken, fareler üzerinde yapılan deneylerde zeytinyağının hücrenin yaşlanmış ve bozulmuş yapılarının sindirilmesini hızlandırdığı keşfedildi. Sızma zeytinyağı ile beslenen farelerin beynindeki sinir hücrelerinin daha iyi etkileşim halinde oldukları saptandı. Bu etkinin sızma zeytinyağı içinde bulunan oleoprein maddesine bağlanmaktadır.

Bilim insanları, sızma zeytinyağının tek başına meyve ve sebzelerden bile daha faydalı olduğunu söyledi. Akdeniz diyetinin de bunamaya karşı koruyucu bir özelliği olduğunu ifade eden araştırmacılar, düzenli olarak zeytinyağı tüketmenin hafıza kaybını engellediğini belirtti.

Zeytinyağının Önemli Faydaları

Çok iyi bir antioksidan deposu olarak gösterilen zeytinyağının bunun haricinde önemli birçok faydası da bulunuyor. İşte onlardan bazıları:

Kansere Karşı Etkilidir

İçeriğinde bulunan polyphenols maddesi bitkisel antioksidanla hücreleri kanserden korur. Zeytinyağındaki tekil doymamış yağ oranı kansere karşı son derece etkilidir.

Kalp İçin Faydalıdır

Zeytinyağı iyi kolesterolü yükseltir ve kötü kolesterolü de düşürür. Kandaki yağ oranını dengeleyen zeytinyağı iltihap ve diğer kalp hastalıklarına neden olan sağlık sorunlarını engeller.

Kan Basıncını Düşürür

İçeriğinde bulunan antioksidanlar damarları güçlendirir ve aynı zamanda genişletir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Doymuş yağ oranının düşük olması nedeni ile zeytinyağı kilo vermeye yardımcı olur.

Baş Ağrılarını Azaltır

Zeytinyağı sayesinde baş ağrısı ve mide sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir