Sivilcelere Ne İyi Gelir? Sivilce Lekeleri İçin Çözüm Yolları

2097

Sivilcelere ne iyi gelir? Her gün binlerce insan bu sorunun cevabını arıyor ve sivilce lekeleri için çözüm yollarını deniyor. Yüzümüz vücudumuzun en önemli bölümüdür. Hayatımız boyunca onu korumak ve güzel görünmesini sağlamak için çabalar dururuz. Sivilcelerse yüzümüzün en büyük düşmanlarından biridir. Özellikle ergenlik döneminden itibaren çıkmaya başlayan sivilceler, bazen o kadar inatçı hale gelirler ki hayatı adeta zindana çevirirler. Onlardan kurtulmak için doktorlara gider, kremler sürer, kocakarı ilaçları deneriz. Bazen bunların hiçbirinin faydası olmaz. Bundan dolayı da sivilce ile ilgili çözümlere bakmadan önce, sivilce oluşum sebeplerini incelemek daha doğru olacaktır. Sivilcelerin oluşumunda genel olarak 3 tane ana sebep vardır: 1-Ölü deri hücrelerinin birikmesi ve gözenekleri tıkaması, 2-Aşırı yağlanmanın gözenekleri tıkaması, 3-Bakterilerin birikmesi. Normal şartlar altında, vücut normal oranda yağ üretir ama özellikle ergenlik döneminde hormonların etkisiyle artan yağ oranı ve ölü deri hücrelerinin gözenekleri tıkamasıyla bakteriler gözeneklerde birikir ve sonuç olarak sivilceler oluşur. Ayrıca aynı sebepten yüzde kist ve siyah nokta da oluşabilir. Sivilceler, vücudun sırt, göğüs, boyun ve omuz bölgelerinde görülebilir ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı hale gelebilir. Sivilcelerin oluşumunda birçok faktör etkilidir. Sivilce oluşumu genetik olduğu gibi dış etkenlere bağlı olarak da oluşabilir. Dondurma, çikolata ve cips gibi yağ oranı yüksek yiyecekleri sık sık tüketmek, dengesiz beslenme, stresli bir günlük yaşam, sivilcelerle oynamak ve onları patlatmak, sivilceleri artırdığı gibi kalıcı hale gelmesine de neden olabilir. Ayrıca güneş ışığında fazla kalmak da sivilcelerin yüzde leke bırakmasına sebep olabilir. Peki sivilcelere ne iyi gelir?, sivilce lekeleri için çözüm yolları nelerdir? Sivilceler için iyi bir doktora görünmek yapılacak ilk şeydir. Sivilce, tedavisi uzun süren bir hastalık olduğu için yaklaşık 3 aylık bir periyoda ihtiyaç duyulabilir. İlaç kullanmak istemeyenler içinse birçok doğal çözüm önerilebilir. Örneğin doğal, vücudun ph dengesini bozmayacak ve tahriş etmeyecek bir sabun, yüzün temizlenmesi ve sivilcelerden korunması için tercih edilebilir. Sivilceler için kullanılabilecek sabun çeşitlerine ve diğer yöntemlere bakarsak eğer;

1-Bıttım Sabunu:

Sivilce lekeleri için çözüm yolları

Aşılanmamış Siirt Fıstığından elde edilen Bıttım Sabunu, doğanın bize sunduğu bir armağan adeta. Antiseptik(mikrop öldürücü) özelliğiyle egzemadan, kepeğe; saç dökülmesinden sivilceye kadar birçok cilt sorununa iyi gelen bu mucizevi sabunu, aktarlarda ve marketlerde bulmak mümkün. Fakat gerçek ve katkısız Bıttım Sabunu bulmak zor olduğundan, alınırken dikkatli olunmalı. Zira piyasada Bıttım Sabunu adı altında satılan birçok sabuna farklı maddeler katılmakta. Bıttım Sabununun Hiçbir yan etkisi yoktur ve fiyatı da gayet makuldur. Her akşam yatmadan önce ve her sabah kalktıktan sonra Bıttım Sabununu kullanabilirsiniz.

2-Kükürtlü Sabun:

Sivilcelere ne iyi gelir?

Sivilce oluşumunu önlemek için, yüzümüzü temiz tutmak ve bakteri oluşumunu önlemek çok önemlidir. kükürlü sabunun kurutucu, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri vardır. Yağlanmayı azaltır, cildi temizleyerek sivilce oluşumunu engeller. Yine kurutucu etkisinden dolayı kuru ciltlerde kullanılmaması gerekir. Saçlar için de kullanımı uygun olan bu sabunu, rahatlıkla ve az miktarda para ödeyerek satın alabilirsiniz.

3-Elma Sirkesi:Sivilcelere ne iyi gelir?

Sivilceler için kullanılabilecek faydalı ve doğal ürünlerden biridir. Elma suyunun fermantasyonu ile elde edilir. Günlük kullanıma uygun olan elma sirkesinin sayısız faydası vardır.  Antimikrobiyal özellikleri vardır ve vücudun ph dengesini düzenler. Saçların daha parlak ve hacimli görünmesi için ve yüzdeki sivilcelerin giderilmesi için elma suyunu kullanabilirsiniz. Her gece yatmadan önce bir parça pamuğa döktüğünüz elma suyunu cildinize sürmeniz, sivilce lekelerinin giderilmesi ve sivilce lekelerinin oluşturduğu boşlukların doldurulması açısından önemlidir.

4-Kil Maskesi:

Sivilcelere ne iyi gelir?
Sivilcelere ne iyi gelir?

Kil maskeleri, cilt gözeneklerini açar ve temizler. Cildi gençleştirir ve güzelleştirir. Kil maskesi, ciltteki yağ dengesini düzenler ve cilt üzerindeki lekeleri giderir. Kozmetik ürünler satan işyerlerinde bulunabilecek olan kil maskesi alınırken, cilt tipine uygun maskenin seçilmesi önemlidir.

5- Limon Maskesi:

Sivilcelere ne iyi gelir?
Sivilcelere ne iyi gelir?

Limonun doğal antiseptik ve kurutucu özelliği vardır. Bu yüzden sivilce sorunu olanlar için kullanılabilecek doğal ve pratik ürünlerden biridir. İçerisinde bulunan C vitamini ve sitrik asit hücre yenilenmesini sağlar, yüzü gençleştirir, siyah noktaları temizler. Nasıl kullanılır?

Her gece, bir kaba sıktığınız limon suyunu yüzünüze sürün ve sabah kalktıktan sonra ılık bir suyla yıkayın.

6-Aspirin Maskesi:

Sivilcelere ne iyi gelir?
Sivilcelere ne iyi gelir?

Aspirin’in sivilceyi kurutucu ve temizleyici etkisi vardır. Fazla yağ oluşumunu engeller, cilt lekelerini temizler ve siyah nokta oluşumunu önler. Uygulanışı kolay, maliyeti azdır. Çok hızlı bir tedavi yöntemi olan aspirin maskesini, evde küçük bir kaba asprinleri koyup,üzerilerine de bir miktar su ekledikten sonra yüzünüze sürüp, 30 dk bekledikten sonra yüzünüzü ıslak bir bezle temizleyerek kullanabilirsiniz.

7-Yoğurt ve Karbonat Maskesi:

Sivilcelere ne iyi gelir?
Sivilcelere ne iyi gelir?

Karbonatın renk açıcı özelliği vardır. Cilt lekelerini, ciltteki renk farklılıklarını, çil, siyah nokta ve sivilceleri ortadan kaldırır. Yoğurt ve karbonat maskesi, cildi yeniler ve canlandırır. Bu sayede cildiniz çok canlı ve güzel görünür. Bu maske haftada sadece bir kere uygulanmalıdır. Eğer hassas bir cildiniz varsa, maskeyi önce yüzünüzün küçük bir bölümüne sürmeli, alerjik bir durum olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Nasıl Hazırlanır?

Bir çay kaşığı karbonatı(tepeleme dolu olmayacak şekilde), ve bir tatlı kaşığı yoğurdu iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı, krem şanti kıvamına geldikten sonra, göz ve ağız çevresi hariç, yüzümüzün tüm bölgelerine uyguluyoruz. Maskeyi yaklaşık 30 dakika yüzümüzde beklettikten sonra(hassas ciltler için 5-10 dk), yüzümüzü ılık suyla temizliyoruz. Son olarak da yüzümüzü soğuk su ile yıkıyoruz. Soğuk su cildi sıkılaştırır ve güzel görünmesini sağlar. Böylece pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

8-Bal:

Sivilcelere ne iyi gelir?
Sivilcelere ne iyi gelir?

Arıların bizim için binbir zahmete katlanıp, onca uğraştan sonra bizlere cömertçe  sunduğu lezzetli balın sayısız faydalarından biri de sivilcelere iyi gelmesidir. Balın nemlendirici, arındırıcı etkisi vardır. Cildin sıvı ihtiyacını karşılar, cildi gençleştirir. Balı herhangi bir karışım yapmadan, yüzünüze sürdükten sonra, yüzünüzde biraz bekletip, yüzümüzü yıkamamız yeterli olacaktır.

9-Kayısı Çekirdeği Yağı:

Sivilcelere ne iyi gelir?
Sivilcelere ne iyi gelir?

Kayısı çekirdeği yağı, sivilceler için kullanılabilecek çok faydalı doğal bir üründür. Cildi nemlendirir, cildi dış etkilerden ve zararlı güneş ışınlarından korur. Sivilce lekelerini temizler. Birçok kozmetik üründe bulunan kayısı çekirdeği yağı, A ve E vitamini bakımından zengindir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir