Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce İzleri İçin Maske ve Tedavi Yöntemleri

1468

Sivilce, ergenlik dönemlerine atfedilmiş olsa da aslında yaşamın bazı dönemleri bize kendini hatırlatan bir cilt problemidir ve her zaman yok olup gitmez ardında sivilce izleri dediğimiz kırmızı lekeleri bırakır; peki sivilce nasıl geçer, sivilce maskesi gerçekten faydalı mıdır? Bu sorularınıza yanıt olarak güzel bir yazı hazırladık.

Sivilce nedir, sivilce neden çıkar? Kısa bir bilgilendirmesivilce-nasil-gecer-2

Sivilce nasıl geçer sorusu genellikle ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. Sivilce 12-18 yaşları arasında çıkan ve kişide psikolojik problemlere yol açabilen bir cilt problemidir. Ergenlikte cildin altındaki yağ oranı artar ve yağ yapısı bozulur bu şekilde kişinin yüz ve boyun kısmında ergenliğe hoş geldin sivilceleri belirir. Tabi her ergen sivilce izleri yaşamak zorunda değildir bazıları şanslıdır ki ergenlikte böyle bir problem yaşamaz. Ancak akne vulgaris de dediğimiz sivilce sadece ergenlikte değil yaşamın her döneminde kendini hatırlatabilen bir hastalıktır. Sivilce nasıl geçer diye dert yanan ve vücudunun üst kısımlarında daha çok bulunan sivilce izleri genellikle yüz, boyun, omuz, sırt bölgelerinde kendini gösterir ancak yüz bölgesinde çıkan sivilceler bazen uzun süre geçmez. Hatta yüzde çıkan sivilce geçtikten sonra da sivilce izleri hali hazırda iz olarak kalır. Bu da kişinin yaşam kalitesini dahi etkilemektedir.

Peki sivilce nasıl oluşur? Sivilce nasıl geçer sorusundan önce neden ve nasıl oluştuğunu bilmeliyiz. Cilt altında bulunan yağ bezleri içerisindeki sebum cilt için yararlıdır ancak bu bir şekilde cilt yüzeyine çıkmalıdır ve bunu sağlayan kanallar mevcuttur. Sebumun cilt yüzeyine çıkmasına yardımcı olan kanallar tıkandığı takdirde sivilceler oluşur ve uzun süre içeride hapis kalan sebum iltihaba yol açarak bakteri üremesinin artması için ortam oluşturmuş olur. Eğer kanallar açılmazsa bir süre sonra sivilce patlar ve içerisinden sivilce izleri için başlangıç olan irin akar.

Sivilce nasıl geçer, sivilce oluşumunu arttıran faktörler nelerdir? Sivilce derimizde bulunan p.acnes adlı bakterilerin çoğalması, vücut hormonlarımızdan olan ancak erkeklerde çok fazla (çünkü erkeklik özelliklerinin ortaya çıkmasını sağlıyor) kadınlarda ise çok az salgılanan androjen hormonunun salgılanmasının artması, stresli durumlar (evlilik öncesi stres, sınav stresi, acılı ailevi durumlar) sivilce oluşumuna sebep olan etkenler arasında sayılabilir.

Sivilce nasıl geçer demeden önce sivilce çıkmaması için neler yapılmalı?

sivilce-izleri-nasil-gecerSivilce nasıl geçer diye dert yanmadan önce sivilce çıkmaması için bir şeyler yapmak daha güzel değil mi? Yağlı bir cilde sahipseniz elbette sivilce size daha yakın bir hastalıktır ancak söylediklerimize dikkat ederseniz sivilce izleri daha az karşılaşacağınız bir problem olur. Öncelikle yüzünüzü sabah akşam kesinlikle tahriş etmeden güzelce yıkamalısınız. Çünkü sivilcenin oluşumunda saydığımız tıkanıklık sivilce oluşumunun baş nedenidir. Ancak akne yazımızda da bahsettiğimiz gibi kötü hijyen direk akne sebebi olamaz. Sivilce nasıl geçer diye dert yanıyoruz ama yüzümüzü sabunla yıkıyoruz değil mi? Cildimizin pH’ı nötr e yakındır ve kullanılan kozmetik ürünlerinin pH değerinin 4-6 arasında olmasına özen gösterilir. Ancak sabun baziktir yani pH değeri yüksektir. İlk kullanışta yüzünüzü berrak kuru ve temiz hissedersiniz evet ancak sonraları cildinizi kurutur ve cilt sağlığınızı bozar. Bu pH değeri uygun nedenle temizleyici jeller kullanılmalıdır. Sivilce nasıl geçer diye düşünüldüğünde insanların aklına sivilceyi sıkarak yok etmek gelmemelidir. Siyah noktaları sıkmak problem yaratmasa da sivilcelerin sıkılması ardından sivilce izleri gibi problemlerle boğuşmanıza sebep olabilir.

Bunun dışında sivilce nasıl geçer ya da sivilce çıkmaması için neler yapılmalı diye düşünüldüğünde birazdan bahsedeceğimiz sivilce maskesi ya da buhar banyosu gibi yöntemler faydalı olacaktır. Haftada iki ya da üç kere uygulayacağınız sivilce maskesi ya da haftada bir kere uygulayabileceğiniz sıcak su buharı ile gözeneklerinizi açmak sivilce ya da sivilce izleri problemlerine hiç rastlaşmamanızı sağlayabilir. Ancak şunu belirtmek isteriz ki buhar ile gözeneklerinizi açtıktan sonra kaliteli bir tonik (ya da gerçek gül suyu -en iyi doğal toniktir-) ile gözeneklerinizi yeniden kapatmalısınız ve buhar banyosunu haftada birden fazla uygulamamalısınız.

 

Sivilce nasıl geçer? Sivilce tedavisi

sivilce-maskesiSivilce oluşumuna yiyeceklerin sebep olduğu çok söylense de aslında doğrudan bir etkisi yoktur. Ancak sivilce nasıl geçer, neler yemeliyim diye soruyorsanız bitki çaylarını önerebiliriz. Rezene çayı ve ıhlamuru örnek olarak verebiliriz. Bunun dışında sivilce nasıl geçer diye yiyecek arayanlara elma uzatıyoruz çünkü elmanın cildi güzelleştirdiği onlarca yıldır bas bas bağırılıyor. Meyve ağırlıklı beslenmenin hem cilde hem de sağlığa oldukça yararlı olduğunu da belirtelim.

Öncelikle sivilce nasıl geçer, sivilce izleri geçmiyor, tedaviyi uyguladım ama başarılı olmadı diyenlere duyuru!!! Sivilce tedavisi sizin sandığınız gibi bir iki günlük bir haftalık bir süreç değildir. Sivilce uzun sürede tedavi edilen bir cilt hastalığıdır ve bu süre sonuna kadar sabırlı bir şekilde tedaviyi uygularsanız yüzde 80 sonuç alacaksınızdır. Akne yazımızda sivilce nasıl geçer, hangi ilaçlar kullanılıyor biraz bahsetmiştik ancak yine anlatalım sivilce tedavisinde öncelikle sivilcenin kaçıncı dereceden olduğuna bakılır.

Hafif akne tedavisinde: Öncelikle sivilce nasıl geçer diye hemen ilaçlara sarılmayın ve bahsettiğimiz ilaç dışı tedaviyi deneyin. Daha sonra topikal (deriye sürülen) bir tedavi ile başlamalısınız. Bunlar elbette doktorunuzun karar verip reçete edeceği ; Topikal retinoid, salisilik asit, azelaik asit. Eğer topikal tedavi işe yaramazsa (Kesinlikle tedaviye ilk 6-8 hafta ara vermemelisiniz ve tedavi yolunu değiştirmeden devam etmelisiniz, buna rağmen tedavi edilemiyorsa) 2. tedavi seçeneği olarak oral(ağızdan) ilaç alınabilir. (benzoil peroksit gibi)

Orta şiddetteki akne tedavisi: Yine hatırlatalım sivilce nasıl geçer diyenlere asla doktorculuk oynamak istemeyiz. Doktorunuzun da onayıyla 1. tedavi seçeneği olarak topikal retinoid + benzoil peroksit + topikal antibiyotik üçlüsü verilebilir. Eğer 1. tedaviye yanıt alamadıysanız 2. tedavi seçeneği olarak benzoil peroksit ve 3. tedavi seçeneği olarak hormonal tedaviler önerilebilir (kadınlar için).

Şiddetli akne tedavisi: 1. tedavi önerisi olarak yine topikal retinoid + benzoil peroksit + sistemik antibiyotik (topikal değil oral olarak alınan antibiyotik). Tedaviye yanıt alınamadığı zaman ise 2. tedavi olarak karaciğere toksik (zehirli) etkileri nedeniyle hastanın onayı alınarak kullanılan izotretinoin. 3. tedavi seçeneği yine hormonal tedavi (kadınlarda).

Hormonal kaynaklı aknelerde doğum kontrol hapları akneyi önemli derecede iyileştirebilir.

Sivilce maskesi

Tarçın ve bal maskesi: Yapacağınız şey çok basit: 2 yemek kaşığı bal ile 1 çay kaşığı tarçını güzelce karıştırın ve masaj şeklinde yüzünüze uygulayın. yirmi dakika kadar yüzünüze maskenin nüfuz etmesini bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Cilt için doğal tonik olarak kullanılan gül suyu maskesi: Bir bardak gül suyu, 2 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı şeker ve 2 yemek kaşığı E vitamini yağını güzelce karıştırıp yüzünüze uygulayın. On beş dakika sonra ılık su ile durulayın.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir