Sınırsız İnternet Paketi Aldatmacasına 100 Milyon Dolar Ceza

7225

ABD Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre; telokomünikasyon firması AT&T, 2011 yılında müşterilerine duyurduğu ve ardından satışlarını gerçekleştirdiği internet paketlerindeki aldatmacalar için 100 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı.

att-store-logo-stock_1020_large_verge_super_wide

Müşterilere sınırsız olarak tanıtılan pakette, belli bir kota aşıldıktan sonra hız yavaşlatılıyordu.Tüketicilerin sınırsız sandığı ve buna göre kullandığı pakette, 5 “gigabyte” veri kullanıldıktan sonra yaklaşık normal hızın 20 katına kadar hız yavaşlatılması yapılarak müşteriler mağdur edildi.

Verilen cezada gerekçe olarak; “sınırsız” tanıtımı yapılarak “yanlış etiketleme” yapıldığı, müşterilerin şeffaf bir şekilde “maksimum hız” hakkında bilgilendirilmediği ve dolayısıyla “açık internet kuralları”nın ihlal edildiği belirtildi. FCC Başkanı Tom Wheeler, net hizmeti sağlayıcı firmaların açık ve şeffaf olarak müşterileri yanıltmaması gerektiğini belirterek aksi durumlarda FCC’nin bu aldatmacalara göz yummayacağını belirtti.

Verilen 100 milyon dolarlık para cezası, bugüne kadar FCC tarafından verilen en büyük cezalardan biri olma özelliğini de taşıyor.

Kaynak: The Wall Street Journal

1
Kimler Neler Demiş?

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir