Sınavlarda İşinize Yarayacak 5 Matematik Hilesi

16703

Basit Matematik Hileleri ile sınavlarda öne geçin

Matematik Hilesi pratik hızlı çözüm nasıl yapılır ?

Sınavlarda kullanabileceğiniz hızlı ve pratik işlem yapmanızı sağlayacak teknik ve matematik hileleri. YGS, LYS, KPSS,TEOG derken adını artık bilemediğimiz veya hatırlayamadığımız pek çok yeni ve eski sınavlarla hepimiz bir şekilde karşılaşmak zorunda kalıyoruz. Bu sınavlarda rakiplerimizden sıyrılabilmemiz için en önemli ölçütlerden biri de hızlı işlemler yapabilmek ve bazen bu hızlı işlemleri en doğru kesinlikle ve  çabuklukla bazı matematik hileleri dahi kullanarak yapmamız gerekiyor. “Veda Matematiği” olarak adlandırılan ve çok uzun yıllar önce matematikten iyi anlayan Hintlilerin geliştirdiği yöntemler bizim için bir hayli faydalı olacak. Bu yöntemler sayesinde Hintli matematikçiler, çok haneli sayıları kısa sürelerde hesaplayabiliyorlardı.

Pratik Matematik Hileleri

Aynı yöntemleri neden biz de sınavlarımızda kullanmayalım mı?

Matematik hilesi

kullanarak hızlı ve pratik problem çözümü nasıl yapılır ?

# 11 ile Çarpma

11 ile çarpım yaparken, birler basamağındaki rakamı en sağa yazıyoruz. Daha sonra yanındaki rakamla kendisini toplayıp hemen soluna yazıyoruz. Bu işlemi, aynı şekilde ilk rakama kadar devam ettirip, ilk rakamımızı da en sola yazıyoruz. Ancak unutmamalıyız ki, rakamları toplarken sonuç 13 çıkarsa 3’ünü yazıp elde var 1 diyoruz.  🙂 Resmi de inceledikten sonra artık onlarca haneli sayıları bile rahatlıkla 11 ile çarpabilirsiniz.

11ile çarpma

 

# 15 ile Çarpma

Her hangi bir sayıyı 15 ile çarparken, çarptığımız sayının yanına 0 koyup kendisinin yarısıyla topluyoruz. Örneğin; 42×15 için 42’nin yanına 0 koyup 420 yaptıktan sonra yarısı olan 210 ile toplayıp 630’u buluyoruz.

15 ile çarpma

 

# İki Haneliler Arasında Çarpım ( Özellikle 100’e yakın sayılar için)

İki haneli sayılar arasında çarpım yaparken, önce iki sayıyı da 100’den çıkarıp sonucu yanlarına yazıyoruz. Bu sonuçları çarptıktan sonra çıkan sonucu yazıyoruz.  Son olarak, 100’den çıkararak bulduğumuz sayılardan birini, hemen çaprazındaki sayıdan çıkararak az önceki sonucumuzun soluna yazıyoruz. Resmi de inceleyince göreceğiniz üzere kısa bir pratikten sonra kalem bile kullanmadan çarpımları yapabiliriz.

iki haneliler

 

# İki Haneli Sayıların Çarpımı

Az önceki kısa yöntemimiz, yüze yakın sayılarda bize muazzam bir zaman kazandırmaktaydı. Şimdi de diğer iki haneli sayıları çarpmanın kısa yollarına bakalım.

İki sayımızın da birler basamağındaki rakamları birbiriyle çarpıp en sağa yazıyoruz. Daha sonra çapraz olacak şekilde, yani birler basamağı ile onlar basamağındaki rakamlar çarpılacak şekilde çarpıp, bu iki çarpımı toplayıp en sağa yazdığımız rakamın hemen soluna yazıyoruz. Eğer sonuç iki basamaklı olursa birler basamağını alıp onlar basamağı için “elde var” diyoruz. Son olarak onlar basamağındaki rakamları birbiriyle çarpıp sonucu en sola yazıyoruz ancak elde var olan sayıyı da eklemeyi unutmuyoruz.

İki haneliler 2

 

# 3 Haneli Sayıların Çarpımı

3 haneli sayıları çarparken, 100’den çıkarıp yanlarına sonucu yazıyoruz. Bu sonuçları birbiri ile çarpıp en sağa çıkan sonucu yazıyoruz ve 100’den çıkararak elde ettiğimiz sonuçlardan biri ile üç haneli sayımızın birini toplayıp sağa yazıyoruz ve tam sonucumuz ortaya çıkıyor.

3 haneliler

Kullanışlı matematik hilesi yöntemleri için takipte kalınız.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir