Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin 6 Önlem

546

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için beslenme ve diyet uzmanlarının bu konudaki önerilerine kulak vermelisiniz. Sigarayı bırakanların çoğu iştahlarının açılmasından sonra kilo almak endişesi yaşıyor. Yapılan araştırmalarda, sigarayı bırakanların ortalama 2-5 kilo aldığı ortaya konuldu.

Sigaranın içinde bulunan 6 bin civarındaki zararlı maddeden biri olan nikotin, biyokimyasal etkisinin çok güçlü olması nedeniyle iştahı baskılıyor ve sigara tiryakilerinin iştahı azalıyor. Özellikle sigaraya psikolojik bağımlılığı bulunanlarda sigarayı bırakmalarından sonra aşırı yeme isteği gelişir ve yüksek kalorili besinlere eğilim artar.

Sigarayı bırakanlar için beslenme ve diyet uzmanları özellikle kilo alımına karşı 6 önlem alınabileceği konusunda önerilerde bulundu.

1- Lokmaları Çok Çiğnemek:

Sigarayı bırakanlarda tat ve koku alma duyusu iyileşir. Dolayısıyla yeme isteği artar. Bunu önlemek için yemekleri yavaş yemek ve lokmaları çok çiğnemek gerekir. Çünkü hızlı yeme biçimi alınan kalori miktarını arttırır.

2- Tatlı Yerine Kuruyemiş Tüketmek:

Sigarayı hatırlatan yiyeceklerden vazgeçmek gerekir. Örnek olarak çay ve kahve size sigarayı hatırlatıyorsa bunların yerine yeşil çay, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Aşırı tatlı isteğiniz olduğunda ise çikolata ve pasta yerine incir, hurma, muz ve çilek gibi meyveleri aşırıya kaçmamak kaydıyla tercih edebilirsiniz. Kuruyemiş türlerinde ise kavrulmamış olanları seçin ve miktara dikkat edin. Örneğin 10 adet çiğ badem ya da 3 ceviz miktarını aşmayın.

3- Bol Su İçmek:

Su, sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlayarak kilo vermek işini kolaylaştırır. Günlük olarak en az 8-10 bardak su tüketin.

4- Posalı Besinler Tercih Edin:

Tam tahıllı ve kepekli ürünleri tüketin. Posa bakımından zengin ıspanak, semizotu, pazı ve kabak gibi sebzeler ile elma, kayısı, armut, şeftali ve erik gibi meyveleri tüketmeye özen gösterin. Ayrıca yoğurt ve kefir gibi probiyotik bakteri içeren besin tüketimini de arttırın.

5- Hareket Edin:

Her gün düzenli olarak en az yarım saat tempolu olarak yürüyün.

6- Bol Bol Semizotu Tüketin:

Sigaranın bıraktığı hasarı önlemede C vitamini önemli bir rol oynar. C vitamini bakımından zengin olan çilek, nar, kivi ve greyfurt gibi meyveler ile birlikte brokoli, biber, ıspanak ve semizotu gibi yeşil yapraklı besinler tüketmek hem toksin atımını ve hem de kilo almayı önlemek açısından oldukça yararlıdır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir