Sigarayı Bıraktıktan Sonra Bünyenizdeki Değişiklikler

5837

Sigara bir çok kişinin hem severek hem de bırakmak isteyerek içtiği kötü bir alışkanlık. Sigaranın sağlığa zararlı olduğu konusunda hem fikiriz ancak konu bırakmaya gelince, “Ben dudak tiryakisiyim.”, “İçime çekmiyorum ki.”, “İstesem bırakırım ama bırakmıyorum.” gibi bahaneler üretmekte üstümüze yok.
Ayrıca bunun için sadece kendiniz çaba sarfetmenize de gerek yok. Sigara Bırakma Hattı, 171 bile var. Bunun yanında bu olayı tabii ki ticarete dökenler de var. Dumansız sigara, elektronik sigara, sigara bırakma bantları, nikotin içeren besinler yemek ve ilaçlar.
Sigarayı bıraktıktan sonra bünyeniz adım adım bir takım değişikliklere uğruyor ve bunlar olumlu değişiklikler. Sizin için bunları sıraladım, belki sigarayı bırakma sürecinde, sizi destekleyici bir etken olabilir.

sigara-sonbisey

# 20 dakika sonra

Aralıksız sigara içmediğinize göre, sigarayı söndürdükten 20 dakika sonra; ellerinizin ve ayaklarınızın sıcaklığı normale döner. Kan basıncınız ve nabzınız normale döner.

# 8 saat sonra

İçtiğiniz sigara adetine göre, günlük nikotin oranı normal seviyesinin altına düşer ve bu sigara isteğinizi düşürür ve iyileşme adına küçük ama sağlam bir adımdır.

# 12 saat sonra

Karbonmonoksit ve kanınızdaki oksijen seviyesi normale döner.

# 24 saat sonra

2 hafta içinde sigara illetinden tamamen kurtulmuş olacağınızı bilseniz de gerginlik seviyeniz tavan yapar ve etrafınızdaki herkese gereksiz bir agresiflik sergilersiniz.

# 48 saat sonra

Gerginliğiniz azalır, yediklerinizden daha fazla keyif almaya başlarsınız. Zarara uğramış sinir uçlarınız, kendini yenileyerek, büyümeye başlar.

# 72 saat sonra

Nefes almak kolaylaşır, hava kanallarınız rahatlamaya ve iyileşmeye başlar. Vücudunuzdaki bütün nikotin, idrar yolu ile dışarı atılmış ve arındırılmış olur.

# 5-8 gün sonra

Gün içinde canınız, özellikle yemeklerden sonra keyif sigarası isteyebilir ancak, üzerinden bir hafta geçmiş, sakın ha sakın “Bir taneden bir şey olmaz” demeyin.

# 10 gün – 2 hafta sonra

Artık diş etleriniz, sigara içmeyen biri ile aynı kan dolaşımına sahiptir ve bağımlılığınızdan eser kalmamıştır.

# 2 – 4 hafta sonra

Depresyon, dinlenememe, her şeyden şikayet etme, uykusuzluk, agresiflik, sinir, stres, sabırsızlık, konsantre olamama gibi duygulardan arınmış olmalısınız ama bu durumları hala sık yaşadığınızı düşünüyorsanız, bir uzmana başvurmalısınız.

# 3 hafta – 3 ay sonra

Bu uzun süreçte, kalp krizi riskiniz düşmeye başlar, ciğerleriniz ise asıl fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeye başlar. Kan dolaşımınız düzelir ve sigara sebebiyle olan kronik öksürüğünüzden kurtulmuş olmalısınız. Eğer öksürüğünüz hala devam ediyorsa, acilen bir uzmana gitmelisiniz.

# 3 – 9 ay sonra

Bu yayılmış süreçte, yorgunluk hissi ya da nefes kesilmesi en aza iner. Ciğerlerinizin temiz kalmasını sağlayan tüyler, tekrar uzamaya başlar ve bağışıklık sisteminiz sizi enfeksiyonlara karşı korur. Kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

# 1 yıl sonra

Sigaraya bağlı olan bir çok hastalığa karşı daha sağlam ve savaşçı bir bünyeniz olur.

# 5 yıl sonra

Sigaraya bağlı bir diğer hastalık olan şeker hastalığına yakalanma riski, sigara içmeyen biri ile aynı düzeye inmiştir.

# 5 – 10 yıl sonra

Artık, sigaranın da sebebiyet verdiği ve hala net bir tedavisinin bulunmadığı kansere karşı, daha önce hiç sigara içmemiş biri ile aynı yakalanma riskine sahipsiniz.

# 15 yıl sonra

Sigaraya bağlı diş kaybınız ve kalp hastalığına yakalanma riskiniz azalır, diğer faktörlere de dikkat ederseniz, sizden zıpkını yok.

# 20 yıl sonra

Artık pür-ü paksınız 🙂 Tabii bu sürecte yaşınızın geçtiğini de düşünürsek, en başında yapılması gereken yola çıkıyor sonuç. Sigara içmenin kimseye faydası yoktur. “Geç oldu” demeyin, zararın neresinden dönerseniz kardır. 🙂

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir