Sigara İçen Hamilelerin Başına Gelebilecek 10 Olası Felaket

1920

Dünyada sigara içme oranları oldukça yükseldi, sigara içme yaşıysa neredeyse çocukluk yaşlarına indi. Sigara içenlerin arasındaysa bırakmayı isteyen ve tedavi olan veya ara veren insan sayısı küçük bir popülasyon oluşturuyor. Bu popülasyonun üyelerinin bazıları da hamileler. Bazıları diyoruz, çünkü hamilelerin de çoğu içtikleri sigaranın bebeğe zarar vermediğini iddia ederek bu zevklerinden vazgeçmiyorlar. Oysa hamile bireylerde bebekle oluşan kordon bağıyla kanlar arasında alışveriş olur. Sigara içerken kana karışan zararlı maddeler bundan dolayı bebeğin kanına karışır. Yani sizinle beraber bebeğinizde sigara içer. İşte bebeğinizle birlikte içtiğiniz sigaranın 10 acı zararı…

 

#1 Erken Doğum

hamileyken-sigara-icmenin-zararlari-nelerdir

Gebelikte doğun 38. ve 40. haftalar olarak kabul edilir. Sigara içmekse bu haftaları öne çeker ve vakti gelmeden erken doğum yapmanıza neden olur.

 

#2 Su Kesesinin Erken Açılması

oo

Doğum sırasında açılması gereken su kesesinin erken açılması bebeğin gelişimini tamamlamadan doğuma başlamak anlamına gelir.

#3 Gelişimin Geri Olması

jj

Sigara içilmesi bebeğe giden kandaki oksijenin ve besin maddelerinin azalmasına neden olur bu da gelişim geriliğinin habercisidir.

 

#4 Bebek Ölümü

ıı

Bebeğin rahimde aniden ölmesine neden olur.

 

#5 Olağan dışı Belirtiler

ttTansiyon yükselmesi, idrarda protein çıkması, vücutta aşırı ödem, görme bulanıklığı gebelerde olmaması gereken belirtilerdir. Bu belirtiler zehirlenme tablosunun bir parçasıdır. Buda hem bebek hem anne için hayati risk teşkil eder.

 

#6 Hipertansiyon ve Beslenme Zorlukları

ee

İçilen sigaradan dolayı alınan nikotin hipertansiyon riskini arttırır. hipertansiyonda bebeğin beslenmesini olumsuz etkiler.

 

#7 Plasentanın Erken Ayrılması

uuu

Plasenta doğum esnasında kontrollü bir şekilde ana rahminden ayrılır. Plasentanın erken ayrılması ise ciddi kanamalara yol açar.

 

#8 Solunum Sıkıntısı

aa

Erken doğan bebeklerde görülen gelişim geriliğinden dolayı ciğerlerdeki solunum sıkıntısı bazı bebeklerde ölümle sonuçlanabilir.

 

#9 Sütün Az Olması

üü

Sigara içen annelerde lohusalık döneminde süt miktarının azalmasına neden olur.

 

#10 Sütün Etkilerinin Azalması

ww

Lohusalık döneminde süt içerisindeki  c vitamini seviyesi düşer ve sütün besleyiciliği azalır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir