Sherlock Hayranlarının Dr.Strange Hakkında Bilmesi Gereken 10 Şey

1917

Benedict Cumberbatch’in merakla beklenen son filminin fragmanı nihayet yayınlandı. Peki
hayranlarını heyecanlandıran Benedict Cumberbatch’in oynadığı bu karakter kim? İşte bu yazıda da Marvel kahramanlarından Doctor Strange hakkındaki 10 şeyden bahsedeceğiz.

#1 Kutsal bir büyücü

Stephen Strange ve Sherlock Holmes’un yetenekleri arasında çok fazla benzerlik olmayabilir.
Sherlock mantıklı düşünebilmesiyle ünlü bir dedektifken,Dr. Strange de Tibet’teki bilge ve güçlü insanlar tarafından eğitilmiş mistik güçlere sahiptir.

doctor-strange-alone

#2 Bir zamanlar başarılı ve kibirli bir cerrah

Dr. Strange her zaman usta bir büyücü değildi; bir zamanlar başarılı bir beyin cerrahıydı ve
tabii ki Sherlock gibi kibirliydi. Geçirdiği bir araba kazası sonrası elleri ameliyat yapamayacak hale geldiğinden dolayı kariyerini sonlandırdı. Dr. Strange bundan sonraki zamanını ve parasını kendini keşfetmeye ayırdı.

doctor-strange-surgeon

#3 Marvel’ın en iyileri tarafından yaratıldı.

Dr Strange, Marvel’in en eski karakterlerinden birisi: 1963 yılında çizgi roman ustaları Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratıldı.

Lee_Ditko

#4 Farklı boyutlar arasında seyahat edebiliyor.

Dr. Strange’in yeteneklerinden birisi de boyutlar arasında seyahat edebiliyor olması; hatta fragmanda gördüğümüz kadarıyla ruhunu vücudundan ayırıp astral boyutta hareket edebiliyor.

#5 Güçlü bir haydut listesi var.

Bildiğiniz bütün şantajcıları,dolandırıcıları,katilleri unutun; Doctor Strange’in savaştığı yaratıklar şeytani büyücüler boyutlar arası şeytani varlıklar genellikle. Büyük düşmanlarından Baron Mordo (birçok süper kahraman filminde olduğu gibi) bir zamanlar Dr. Strange’in arkadaşıydı ancak gözünü güç hırsı bürüyüp mistik güçlerini kötülük için kullanasıya kadar. Baron Mordo’yu 12 Yıllık Esaret’in baş rolünden de tanıdığımız Chiwetel Ejiofor canlandırıyor.

#6 Filmde Sherlock Holmes’la alakalı birkaç şey var.

Benedict Cumberbatch hariç Doctor Strange’de Sherlock Holmes’la alakalı birkaç şey daha var.Filmdeki kadın karakterlerden birini canlandıran Rachel McAdams, Sherlock Holmes filmlerinde (2009 ve 20111 yapımı) Irene Adler karakterini canlandırmıştı. Jagten gibi bir filmin yanı sıra Hannibal’dan da bildiğimiz Mads Mikkselsen’in abisi yani Lars Mikkelsen’de Sherlock
dizisinde Charles Augustus Magnussen karakterini canlandırmıştı.

#7 Birçok büyülü eşyaya sahip.

Dr. Strange’in güçleri Harry Pooter gibi asadan gelmese de onun da büyülü eşyaları var. Yükselme Pelerini(Cloak of Levitation) havaya yükselebilme,uçma fırsatı veriyor. Düzenli olarak göğsünün üzerinde taşıdığı Agamotto’nun Gözü (Eye of Agamotto) onu illüzyonlardan koruyor. Açıklanan fotoğraflarda da fark edebileceğiniz üzere Benedict Cumberbatch’in canlandırdığı Dr. Strange versiyonunda bütün bunları taşıyor.

benedict-cumberbatch-doctor-strange

#8 Aynı zamanda sadık bir yardımcıya da sahip.

Hangi kahraman yanında ona sadık bir yardımcı istemez ki? Sherlock’ken John’a sahip olan Cumberbatch, Dr. Strange olduğunda da Wong’a sahip olacaktır. Çinli rahiplerin soyundan gelen Wong mistik güçler konusunda da bayağı yetenekli. Wong karakterini de mükemmel uyum kombinasyonu yakaladıkları Benedict Wong oynayacak.

wong-strange

#9 İkonik bir adresi var.

Doctor Strange’te Benedict Cumberbatch 221B Baker Street diye havalı bir şekilde söylediği adresini değiştirmek zorunda kalsa da çok farklı bir değişiklik olmayacak. Yeni adresi New York’un Greeenwich Village bölgesindeki 177A Bleecker Street olacak.

#10 Iron Man’le iyi arkadaşlar.

Çizgi romanlarda Doctor Strange ve Iron Man, Avengers’ın bir parçası olarak savaştığı kısımlar var. Benedict Cumberbatch’ın oynadığı Doctor Strange karakteri büyük ihtimalle Marvel evrenine tam oturacaktır ki ileride de kendisini diğer Sherlock Holmes olan Robert Downey Jr beklemektedir. Umarız en kısa sürede bu iki detektifi bir süper kahraman filminde görebiliriz.

doctor-strange-ironman

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir