Sgk Ek İkramiye Ücreti

591

Sgk Ek İkramiye Ücreti

SGK emeklisi memurların ilgilendiği ve takip ettiği konulardan biri olan ek ikramiye ödeme hakkındaki gelişmelerden bahsedeceğiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a meclis tarafından sunulan ve Erdoğan’ın da onaylamasıyla resmi gazetede yayınlanan yasaya göre 30 yıldan fazla çalışıp emekli ikramiyesi hakkı kazanmasına karşın 30 net yıl üzerinden ödeme yapılan vatandaşlara kalan her hizmet yıl için ek ödeme kararı alındı.

Eğer başvurma hakkı olan emekliler yasa çıktığından itibaren 1 yıl içerisinde başvuruda bulunmazlarsa ek ödeme haklarını kaybedecekler. Başvuranlar ise SGK ek ikramiye ücretinin 7500 lirasını ilk 3 ay içinde alabilecekler. Eğer düzenlemeden önce bu ikramiyeyi almak için yargı yoluna gittiyseniz de bu davalar düşecek.

Bu yasadan 408.000 emekli memur faydalanacak. Eğer emekli memurlar yasadan önce yargı yoluna gittiyse bu memurların yargı gideri devlet tarafından karşılanacak. Avukata ise verilen ücretin 4 te 1 i ödenecek. Daha önce 60.000 memur bu haklarını dava yoluyla talep etmişti. Bu gelişmeyle birlikte, açılan sgk ek ikramiye davaları da düşmüş oldu.

İkramiyeler emeklilerin görevinden ayrıldığı tarihteki emekli keseneğine göre yapılacak. Bir örnekle açıklamak gerekirse, 2000 yılında ve de 65 yaşındayken emekli olan bir memura 45 yıllık bir hizmeti var ise 2000 yılının katsayıları üzerinden 13 yıllık ikramiye verilecektir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir