Sevmeye Doyulmayacak En Tatlı 7 Köpek Cinsi

3220

Hemen hemen 400’den fazla ırkı bulunan bu sadık hayvanların görünümleri, cüsseleri, yaşam biçimleri, hareket ve davranışları birbirinden oldukça farklı. Bugünkü yazımızda şeker görünümlü bu tatlı hayvanları belirleyeceğiz.

#1 Yorkshire Teriyeri
Yorkshire Teriyer

Bu küçük teriyerimiz, adından da anlaşıldığı üzere İngiliz asıllı olmakla birlikte, ani tepkilerden hoşlanmaz. Sahibine iyi davranıp oldukça sadıktır. Tanımadığı kişilerden uzak durur veya hoşlanmaz. Yeterince zeki ve akıllı bir hayvandır. Ortalama 13-16 yıl arasında yaşayan bu köpekçiğin ağırlığı 3-8 kilogram arasında değişmektedir.

#2 Beagle
Beagle
Beagle

Bu türümüz de boy olarak 30-40 cm civarında ve Yorkshire Teriyeri gibi İngiliz asıllıdır. Eğer çocuğunuz varsa tam olarak almanız gereken bir köpek diyebilirim. Çocuklarla çok iyi geçinir ve çok güzel arkadaşlık bağı kurar, oldukça enerji dolu olan bu cins eğer yavru iken farklı tür bir hayvanla arkadaş değilse asla anlaşamaz. Fakat başka köpeklerle kolayca bağ kurabilir.

#3 Chihuahua
Chihuahua
Chihuahua

Çivava (Chihuahua), en küçük köpek ırklarından birisi ve ortalama yaşam süresi 10-18 yıl olarak gözlenmektedir. Kökeni Meksika’ya dayanan bu cins adını Aztec’in eyaletinden almaktadır. Ortalama ağırlığı 3 kilogramı geçmemektedir.

#4 Çov-Çov
Çov Çov
Çov Çov

Herkesin tabiriyle “Çin Aslanı” denilen adeta evcil bir aslanı andıran köpek cinsi doğduktan sonra itina ile uysallaştırılmazsa içgüdüleri ve doğası geri oldukça koruyucu bir köpek haline bürünür. Çocuklarla arası Beagle gibi oldukça iyidir fakat tasma vb. şeyler kabul etmekte oldukça inatçıdır. Sahibine çok bağlı olmakla birlikte bir o kadarda özgür olmak ister.

#5 Pomeranian
Pomeranian
Pomeranian

Kısaca Pom, Doğu Almanya’nın bugünkü hali ve Polonya’nın kuzeyindeki bölgeden adını alan Spitz tipi köpektir. Amerika’da en popüler köpekler arasındadır. Çok sağlıklı bir köpek cinsi olup, oldukça cana yakın, zeki, akıllı, sosyal bir köpektir. Ortalama 12-16 yıl arasında ömürleri vardır.

#6 Amerikan Eskimo Köpeği
Amerikan Eskimo
Amerikan Eskimo

Eskimo adının nereden geldiğini aşağı yukarı tahmin ediyoruz. Bu köpek türü 13-15 yıl arasında yaşar. Oldukça koruyucudur fakat bir o kadar da çekingendir. Karakteri eğitimine göre değişiklik gösterebilir.

#7 Pug
Pug
Pug

Mops olarak da bilinmektedir. Çin kökenli süs köpeği türüdür. Hepimizin gördüğü, izlediği filmlere konuk olan, çirkinliğiyle tatlılık kazanan bu canlı uysal, dost, cana yakın, dikkatli ve sosyal olmakla beraber aynı zamanda da ortalama 12-15 yıl arasında bir ömre sahiptir.

Hazır yaz havalarına da girmişken kapımızın önünden hayvanlarımıza bir tas su ile bir kap yemeği eksik etmeyelim.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir