Ses Kaydı Yaparken Kendi Sesimizi Niçin Farklı Algılarız?

2090

Ses kaydımızı dinlediğimizde sesimizi neden kendi duyduğumuzdan farklı algılarız? Bunun sebebini bilmek için, öncelikle sesin kulağımıza gelene kadar hangi aşamalardan geçtiğini bilmek gerek. Öyle ki ses; havada basınç dalgaları oluşturarak yayılır. Bu basınç dalgaları kulak boyunca ilerler ve iç kulaktaki koklea tarafından algılanır. Koklea ise bu dalgaları sinir mesajlarına çevirir. Çevrilen mesajlar sinirler tarafından beyne iletilir ve böylece ses dediğimiz şey ortaya çıkar.

IMG_3180

Pek çoğumuz dijital ortamdaki sesimizden rahatsız olmuş ve “Benim sesim gerçekte daha farklı çıkıyor.” demişizdir. Çünkü insan, kendi sesini iki farklı biçimde algılar. Konuşurken oluşan ses dalgaları diğer dış sesler gibi havada yayılırken kulağımıza gelir ve koklea denilen yapıdaki tüy hücreleri tarafından algılanır. Ancak bu ses dalgalarını oluşturan ses tellerimiz titreştiğinde, bu titreşimler boynumuzdaki ve başımızdaki kemikler tarafından da iletilir. Kokleaya ulaşan bu titreşimlerin frekansı havada yayılan sesin frekansından daha düşüktür. Kendi sesimizi bu iki farklı yoldan ulaşan ses dalgalarının birleşimi şeklinde algılarız.

Ses kayıt cihazları sadece havada yayılan ses dalgalarını algıladığı için sesimizin vücudumuzun içinde iletilen bileşenini duyamamış oluruz. Dışarıdan gelen sesleri engelleyen kulaklıkları taktığımızda ise sadece “kendi iç sesimizi” algılarız.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir