Sendikaların Taksim Aşkı Devam Ediyor

1207

Sendikalardan bazıları 1 Mayış İşçi Bayramı’nı Taksim’de kutlama kararı aldı. DİSK (‪Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu), KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu), TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği), TTB (Türk Tabipler Birliği) 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını ve İşçi Bayramı’nı orada kutlayacaklarını açıkladı.

DİSK Genel Merkezi’nde toplanan sendikalar ortak bir metin hazırladı. Ortak metni okuyan DİSK Genel Başkanı Kani Beko “Bugün burada 1 Mayıs 2016 kutlamaları kapsamında başta İstanbul Taksim olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanında alanlarda olacağımızı ilan ediyoruz” açıklamasında bulundu.

disk-kani-beko-54879

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, ortak metin açıklamasında 1 Mayıs’ın kendileri (diğer sendikalarla birlikte) için mücadele günü olduğunu ve kol kola o mücadele gününde Taksim’de olacaklarını dile getirdi. Herhangi bir taşkınlık içinde olmayacaklarını belirten Beko “1 Mayıs’ta Taksim konusunda İstanbul Valiliği ile yapılacak görüşmenin olumsuz çıkması halinde nasıl bir tavır alacaksınız” sorusuna, “İstanbul Valisiyle, belki de İç İşleri Bakanıyla, Başbakanla görüşerek her zaman olduğu gibi görüşlerimizi devam ettireceğiz. Bizim dileğimiz 1 Mayıs Birlik ve Mücadele gününde Türkiye’nin alanlarında ve Dünyanın birçok yerinde yaşandığı gibi hiç kimsenin burnu kanamadan kutlamak” söyleminde bulundu.

TAKSİM ISRARI SORUSU

Taksim konusunda ısrarcı olacak mısınız sorusuna Kani Beko “ortak karar” üzerinden hareket edeceklerini söyledi. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı Taksim’de kutlamak için ilk olarak İstanbul Valisi’nden randevu alacaklarını söyleyen Beko, buradan bir sonuç çıkmadığı takdirde, konuyu Başbakan ve İçişleri Bakanı ile görüşeceklerini dile getirdi. Buradan da bir sonuç çıkmadığı takdirde, sendikalar ve sivil toplum örgütleri ile istişare edeceklerini açıkladı.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir